Analytik: Reformu justice hájí Kaczyński tím, že maže pozůstatky socialismu - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Analytik: Reformu justice hájí Kaczyński tím, že maže pozůstatky socialismu

  16:30
Spor o stav demokracie v Polsku se opět rozhořel naplno. Tentokrát kvůli zákonu, který by Nejvyšší soud podřídil kontrole vlády. Analytik Vít Dostál si však nemyslí, že náš severní soused míří cestou Ruska či Maďarska. „Jde i o vypořádání se se společenským systémem, který v Polsku fungoval od roku 1989,“ říká Dostál v rozhovoru pro iDNES.cz.
Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński (14....

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński (14. července 2017) | foto: AP

Co by zákon o Nejvyšším soudu v praxi znamenal a proč ho vládí strana Právo a spravedlnost (PiS) prosazuje?
Nejvyšší soud má řadu kompetencí, nyní se hovoří hlavně o tom, že potvrzuje platnost voleb. Asi největší problém nového zákona je, že ve své dikci jde proti současné ústavě, kde je jasně napsané, na jakou dobu mají soudci Nejvyššího soudu mandát. Nový zákon říká, že jejich mandát je tímto zákonem ukončen, čímž vzniká nebezpečný precedent. Hypoteticky by tak v budoucnosti mohlo dojít i k tomu, že se Sejm rozhodne, že prostým zákonem ukončí mandát třeba prezidentovi.

Spor o justici

Polský parlament minulý týden schválil zákon o reformě Zemské soudcovské rady, ústavního orgánu, který dohlíží na nezávislost justice. Podle kritiků se tímto krokem vláda snaží získat vliv na volbu soudců. Sejm navíc debatuje o návrhu zákona o reorganizaci Nejvyššího soudu. V případě jeho schválení by byli jeho soudci - až na několik vybraných výjimek - posláni do důchodu. Už dříve vláda prosadila reformu Ústavního soudu (není totožný s Nejvyšším soudem). Ústavní soudci tak už nemohou neomezeně kontrolovat práci vlády, tvrdí kritici.

zdroj: ČTK

V jedné rovině jde i o vypořádání se se společenským systémem, který v Polsku fungoval od roku 1989 až do současnosti. To je myšlenka, kterou Jarosław Kaczyński (předseda PiS, pozn. red.) a předtím i jeho bratr Lech v politice dlouhodobě prosazovali.

S tím souvisí proměna všech veřejných institucí. Kaczyński tvrdí, že dohody u kulatého stolu na konci 80. let (jednání mezi polskými komunisty a představiteli Solidarity, pozn. red.) se nedostatečně vypořádaly se socialistickým systémem a ve státě je třeba udělat radikální změnu. A argumentuje, že aby změny mohl provést, musí u sebe koncentrovat moc.

Evropská komise kvůli novému zákonu o justici hrozí Polsku pozastavením hlasovacích práv. Je to přehnaná reakce a může k tomu skutečně dojít?
Zaprvé si musíme položit otázku, jestli to, co se děje v Polsku, je skutečně narušením vlády práva. Evropská komise si na ni odpověděla, že ano. Druhou otázkou je, jestli má přistoupit k nějakým krokům. Může spustit proceduru před spuštěním článku 7 (pozastavení hlasovacích práv Polska v EU, pozn. red.), která znamená, že Komise prošla neúspěšným dialogem s polskou vládou a nyní se musí rozhodnout, jestli věc předá členským státům (odejmutí hlasovacích práv musí jednomyslně schválit členské státy Unie, pozn. red.).

Otázkou je, jestli má Komise takovou moc, aby členské státy přikročily k nějakým sankcím. Maďarsko jasně řeklo, že Polsko podrží. Evropská komise navíc stále překračuje termíny, které si sama stanovuje, z čehož je patrné, že podporu ze strany členských států necítí. Pokud by se to přeneslo na mezivládní úroveň, znamenalo by to velký problém pro státy, jako je Česká republika nebo Německo, které by se musely rozhodnout, jestli podpoří Brusel, a tím se rozhádají s Polskem. Taková eskalace by k vyřešení problému stejně nejspíš nevedla. Zastávám názor, že pokud nějaké řešení existuje, tak jen v rámci Polska.

Právo a spravedlnost (PiS) je u moci rok a půl. Jak se Polsko za tu dobu změnilo?
Před volbami v roce 2015 panovala v polské společnosti velká nespokojenost s tehdejší vládou. V zahraničí měla velmi pozitivní image, ale doma čelila kritice kvůli tomu, jak zachází s chudší částí Polska a nestará se o mladé lidi, kteří při vstupu na trh práce museli podepisovat velmi nevýhodné smlouvy na dobu určitou. Ve společnosti byl kvas a touha po určité změně.

Když PiS vyhrálo volby s nadpoloviční většinou, zaskočilo to i je samotné. A pak začali realizovat svůj dlouhodobý program: zásadní proměnu polského státu. O tom sice v kampani nehovořili, ale rychle s tím začali. Zásadní změna na první pohled patrná není. PiS provedlo změny v Ústavním soudu, ale nedá se říci, že by tyto změny začalo využívat. Změna je vidět především ve fungování polské veřejnoprávní televize, která se jednoznačně proměnila v nástroj vlády.

Na druhou stranu vláda PiS zavedla několik sociálních programů jako třeba příspěvky pro vícedětné rodiny, což jí zajišťuje stabilní podporu jejího elektorátu. Průzkumy ukazují, že podpora PiS neklesá, ať už dělá s věřejnými institucemi cokoliv.

Kritici vlády se bojí, že Polsko může nastoupit cestu Maďarska, Turecka či Ruska. Jsou tyto obavy oprávněné?
Já tyto příměry nemám rád, situace ve všech těch zemích je odlišná. Polská opozice je stále poměrně silná. Z průzkumu veřejného mínění sice vychází, že PiS by vyhrálo volby, ale výsledky opozičních stran by v součtu dosahovaly stejných čísel.

Nic není rozhodnuto, tak daleko jako v putinovském Rusku ještě nejsme. Ani srovnání s Maďarskem není přesné. Když se Viktor Orbán dostal k moci, byla maďarská opozice výrazně zdiskreditovaná a rozštěpená a ekonomická situace Maďarů byla mnohem horší. Orbán získal ústavní většinu a dokázal toho využít.

Polská opozice je o něco silnější, občanská společnost připravenější, ekonomice se daří o něco lépe a PiS nemá ústavní většinu. A Jarosław Kaczyński je jiný typ politika než Orbán. Orbán je pragmatik, má x dětí, které musí zaopatřit, a hovoří se o tom, že jede v různých špinavých byznysech. Kaczynski jedná ze silného ideologického přesvědčení.

Polská vláda nedávno slavila velký úspěch, Donald Trump si během svého evropského turné jako první zastávku vybral Varšavu (více zde). Polsko také mohutně investuje do armády (více zde). Jaké jsou ambice a cíle PiS na mezinárodní scéně?
Kaczyński se o zahraniční politiku příliš nezajímá. Hlavní změna je patrná v evropské politice. PiS vnímá Evropskou unii jako skupinu národních států a nadnárodní instituce vnímá jako služebníky, kteří by se měli chovat podle přání členských států. V případě řízení proti Polsku říká, že Evropská komise překračuje své pravomoci.

Vít Dostál

Ředitel Výzkumného centra AMO Vít Dostál.

Je ředitelem Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.

Odborně se zaměřuje na středoevropskou spolupráci, polskou zahraniční a vnitřní politiku a českou zahraniční a evropskou politiku.

V ostatních oblastech vidíme kontinuitu. Polsko se stále stará o dobré sousedské vztahy, stále má obavu z Ruska. Výrazné investice do armády prováděla už vláda Občanské platformy, k dvouprocentní hranici investic se ostatně zavázaly všechny státy NATO. U některých evropských zemí je ale Polsko neoblíbené a Trumpova návštěva k tomu pomohla. To byl úspěch polské diplomacie, který pomohl i té jejich iniciativě Třímoří, o níž zatím není úplně jasné, kam až směřuje.

Zmínil jste, že Jarosław Kaczyński jedná z přesvědčení. Jaké je vlastně jeho vize Polska?
On ve svých projevech často používá slova jako „suverenita“ nebo „podmiotowość“ - to je něco, co se do češtiny těžko překládá, ale znamená to něco jako subjektivita státu, nezávislost. Aby ta suverenita nebyla jen formální, ale aby Polsko skutečně bylo silným státem. A to znamená se silnými institucemi, které napomáhají vládnutí. Tady vzniká konflikt kolem rozdělení moci, v němž Kaczyński dlouhodobě říká, že postkomunistické elity ztěžují proměnu Polska ve skutečně silný a suverénní stát.

Zároveň se jedná o konzervativní stát. Západní Evropa a její liberální a multikulturní přístup k menšinám je podle PiS v konfliktu s národní povahou a kulturou Polska. Podle Kaczyńského by si stát měl také zajistit i poměrně silnou roli v ekonomice. Podporuje sice malé a střední podniky, ale drží si strategické podniky, například v energetice.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

V Česku přibývá nákaza žloutenkou. Hygienici varují před šířením v MHD

Od začátku letošního roku v Česku onemocnělo žloutenkou již 320 lidí. Hepatitida A, virové onemocnění, známé také pod názvem nemoc špinavých rukou, se šířila i loni, kdy ji onemocnělo přes 600 lidí,...

31. března 2025  8:09

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

31. března 2025

Počet obětí zemětřesení v Barmě se vyšplhal na 2000, další se stále pohřešují

Páteční zemětřesení si v Barmě vyžádalo 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení barmské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku zemřelo nejméně 18 lidí....

31. března 2025  7:29

Trump chce nerosty nejen z Ukrajiny, ale i z Ruska. Země zahájily vyjednávání o těžbě

Moskva a Washington zahájily diskuze o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku. Listu Izvestija to řekl šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev, kterého si ruský prezident...

31. března 2025  6:46

Ledová bouře v Kanadě připravila statisíce lidí o elektřinu

Kanadskou provincii Ontario zasáhla o víkendu ledová bouře, po které zůstalo přes 400 tisíc zákazníků bez elektrické energie. Na svém webu o tom informovala kanadská televize CBC. Podle energetické...

31. března 2025  6:42

Jarní teploty vystřídá ochlazení a déšť se sněhem, v průběhu týdne se oteplí

Přímý přenos

Začátkem týdne teploty, na rozdíl od těch víkendových, poklesnou. V pondělí tak bude 6 až 11 stupňů a na většině území bude deštivo. Ve vyšších polohách se dočkáme i srážek se sněhem. V průběhu týdne...

31. března 2025  6:20

Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match
Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match

Vybrat správnou kojeneckou lahvičku či dudlík bývá často obtížné. My vám však s výběrem rádi pomůžeme. Zapojte se do naší soutěže a získejte...

Jestli nepodepíše, bude mít velké problémy, vyhrožuje Trump Ukrajině

Americký prezident Donald Trump varoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před vážnými problémy, pokud by odstoupil od připravované dohody o využívání ukrajinských nerostných surovin....

31. března 2025  5:57

Jak prát špinavé peníze a nenechat se chytit. Je to snadnější než kdy dřív

Premium

Způsobů, jak z lidí vymámit peníze, je nespočet. Podvodné telefonáty, řetězové e-maily, ale i kvetoucí obchod se syntetickými drogami, možnost živých sázek na nižší soutěže na druhé straně planety...

31. března 2025

Efekt ukotvení umí tahat peníze z kapes. Propadáme mu nejen při nákupech

Jako efekt ukotvení je označován jeden z častých myšlenkových klamů, který ovlivňuje i naše nákupní nebo finanční rozhodování. Působí v obchodě, marketingu, ale také při vyjednávání nebo investování....

31. března 2025

Levnější pojištění díky lepším reakcím. Na příchod autonomních aut se chystá i Česko

Premium

Přesnější reakce a méně nehod. Očekávání pojišťoven, které se připravují na zahájení provozu prvních autonomních aut, jsou spíše pozitivní. Dá se tak očekávat, že proti vozům, za které po celou dobu...

31. března 2025

Počítání obvodu a obsahu. V běžném životě potřebné, u přijímaček jakbysmet

Premium

Kolik pletiva padne na oplocení zeleninové zahrádky, kolik na ni budete potřebovat hnojiva a jakou vynese úrodu? I v takových situacích se hodí schopnost vypočítat obvod a obsah rovinných útvarů.

31. března 2025

Rozvoj solárů nad českými sady a vinicemi brzdí čekání na dotace a pokyny

Solární panely nad sady a vinicemi zatím příliš nerostou. Před rokem odhadoval distributor solárních panelů Raylyst, že pokud se stihne schválit legislativa, mohly jenom loni vzniknout instalace...

31. března 2025