Polský prezident Bronislaw Komorowski přijel na Ukrajinu ucít oběti masakrů na

Polský prezident Bronislaw Komorowski přijel na Ukrajinu ucít oběti masakrů na Volyni | foto: Reuters

Vraždění a upalování. Poláci chystají rekonstrukci masakrů na Volyni

  • 29
Rekonstrukce historických bitev je součástí turistických atrakcí mnohých evropských zemí. Rekonstrukce, která se chystá na tuto sobotu ve východopolském městečku Radomno, ale zřejmě nemá nikde na kontinentu obdoby. Rekonstruovat se bude sedmdesát let stará událost: vyvražďování Poláků ukrajinskými banderovci v roce 1943 na Volyni.

Události nazývané jako "Krvavá neděle" nebo "Volyňská řež" budí dodnes u Poláků a Ukrajinců obrovské emoce. V bratrovražedné válce, kterou odstartovalo vypalování polských vesnic ukrajinskou povstaleckou armádou, na což odpověděli Poláci podobně krvavou mstou, zahynulo na obou stranách na území okupovaném nacistickou Třetí říší kolem sto padesáti tisíc lidí. Vzájemné vyvražďování zastavila až ofenzíva Rudé armády v roce 1944.

V Radomnu, kde už několik dní stojí maketa polské vesnice z tehdejšího východního Polska, začne představení v sobotu v půl deváté večer ukázkou typického vesnického života Poláků v oblasti Volyně, pak se odehraje obsazení vsi "banderovci", neboli partyzány Ukrajinské povstalecké armády a nakonec bude vesnice zapálena a lehne popelem. "Rekonstrukce" se má účastnit na dvě stovky účinkujících.

Vraždění jako pantomima

Na otázku, zda budou diváci svědky vraždění, znásilňování, poprav a dalších brutalit, které se při těchto událostech odehrávaly, odpověděl pro Gazetu Wyborczu jeden z organizátorů Mirosław Majkowski, že to tak úplně nebude.

"Budou tam použity prvky pantomimy. Scénář byl napsán podle popisu svědků událostí," uvedl Majkowski, šéf Spolku historických rekonstrukcí X.D.O.K z Przemyslu. Celé představení se jmenuje poměrně střízlivě: "Volyň 1943. Ne pomstě, ale na paměť obětem."

Neukrývá však protiukrajinský tón rekonstrukce. "Chceme vzpomenout na to, co se stalo na Kresach, Volyni, ve východním Malopolsku před sedmdesáti lety. Chceme složit hold Polákům, Židům, Arménům vyvražděným Ukrajinskou povstaleckou armádou," dodal Majkowski.

Připomene někdo naše vyvražděné vesnice? ptají se Ukrajinci

Historici tvrdí, že takováto rekonstrukce je podivná. "To je podobné, jako bychom rekonstruovali pálení lidí v kremačních pecích (koncentračního tábora)," říká například historik profesor Andrzej Paczkowski .

Pobouřeni jsou i polští Ukrajinci. "Jsem přesvědčen, že nejde o uctění památky obětí. Jde o to probudit v lidech jednostranné emoce," uvádí šéf polských Ukrajinců Piotr Tyma. "Proč nikdo nemluví o ukrajinských vesnicích, které byly také vyvražděny (Poláky)?" Jedna z ukrajinských vesnic, kde bylo v létě roku 1943 zavražděno Poláky 143 ukrajinských vesničanů, byla právě nedaleko Radomny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video