Premiér Donald Tusk (uprostřed) se raduje z prvních výsledků. (10. října 2011)

Premiér Donald Tusk (uprostřed) se raduje z prvních výsledků. (10. října 2011) | foto: AP

Šéfa polské Občanské platformy zvolí celá partaj. Hlasovat lze i on-line

  • 1
Po úspěchu s přímou volbou kandidátů na prezidenta všemi členy Občanské platformy chce strana polského premiéra Donalda Tuska tento způsob hlasování zopakovat při volbě předsedy strany. Tuskovi se postavil bývalý ministr spravedlnosti Jaroslaw Gowin.

Žádné noční intriky, žádné kroužení kolem "kmotrů" a ovlivňování delegátů lobbisty. Polská Občanská platforma se rozhodla pro vůbec nejprůhlednější způsob volby předsedy strany, když šanci hlasovat dostane všech více než dvaačtyřicet tisíc členů strany.

Budou moci hlasovat dvěma způsoby. Buď korespondenčně, nebo pomocí internetu. Příští týden bude ukončeno zasílání hlasovacích obálek členům Občanské platformy. Internetové hlasování bude probíhat od 1. do 6. srpna. Korespondenčně bude možné hlasovat ještě dva týdny poté, termín na odeslání dopisů je 19. srpna.

Oba kandidáti, premiér a současný předseda Donald Tusk a bývalý ministr spravedlnosti a mluvčí pravicové menšiny ve straně Jaroslaw Gowin mohou do volební komise, která bude sčítat hlasy vyslat svého pozorovatele.

Anonymní hlasování

Hlavním problém je zachování anonymity hlasujících členů. Zatímco u korespondenčního hlasování je zajištěna, protože hlasovací lístek nebude obsahovat žádný podpis, u internetového hlasování je to složitější.

"Každý hlasující dostane svůj kód, ale firma, která bude tyto kódy rozesílat, bude přece vědět, komu každý z kódů poslala," uvedl pro Gazetu Wyborczu jeden z politiků Občanské platformy.

"Každý dostane svůj individuální kód a heslo k hlasování. Firma, která bude odpovědná za průběh hlasování, nebude mít možnost, aby tyto údaje jakkoli využila," brání se mluvčí volební komise platformy Krystyna Skowronska s tím, že další detaily nemůže kvůli možným útokům hackerů prozradit.

Zatímco hlasování bude transparentní, průběh "volební kampaně" už tolik ne. Tusk totiž odmítl výzvu svého soupeře Gowina k předvolebním televizním debatám. Gowin proto chystá sám kampaň po Polsku a také předvolební šoty, které budou umístěny na polské internetové servery.

Ústup ze slávy

Souboj Tuska a Gowina o vedení strany probíhá v situaci, kde je Občanská platforma na ústupu z pozice lídra polské politické scény. V průzkumech veřejného mínění už poslední dva měsíce zaostává za hlavní opoziční silou, partají Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczynského.

Zatímco Občanská platforma má v průzkumech kolem 34 až 36 procent, Právo a spravedlnost podporuje až čtyřicet procent Poláků. Situaci komplikuje i fakt, že Občanská platforma a koaliční lidovci mají v Sejmu jen těsnou většinu a pravicová část poslanců platformy v čele s Gowinem hlasuje především v otázkách spojených s katolickou církví a katolickou morálkou s opozičním PiS. Řádné parlamentní volby se mají konat v Polsku v roce 2015.  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video