Poslý premiér Donald Tusk

Poslý premiér Donald Tusk | foto: AP

Polský premiér hraje o přežití, konzervativci v jeho partaji se bouří

  • 5
Polská vládnoucí strana prochází nejvážnější krizí v historii. Premiér Donald Tuska odvolal ministra spravedlnosti Jaroslawa Gowina, který vedl konzervativní křídlo partaje. Střet mezi liberály a konzervativci v Občanské platformě ohrožuje křehkou většinu vládní koalice v parlamentu.

Občanská platforma polského premiéra Donalda Tuska bývá často brána jako určitý liberální protipól katolicky konzervativního Práva a spravedlnosti Jaroslawa Kaczynského. Ne vždy to však úplně platí.

A hlavně to neplatí pro stranu jako celek. Ta totiž vyrostla před více než deseti lety z podobných základů jako Právo a spravedlnost. A i když liberální, proevropské křídlo má v Občanské platformě v posledních letech navrch, mnozí poslanci a senátoři zastávají ve "světonázorových" otázkách tak ostře katolické a konzervativní názory, že by se za ně nemusel stydět ani Kaczynski.

Odvolaný ministr spravedlnosti Jaroslaw Gowin (29. dubna 2013)

Síla a význam konzervativního křídla vzrostly po posledních volbách z podzimu roku 2011, kdy se vládní většina Tuskovy strany a koaličních lidovců zmenšila na pouhých pět hlasů. V této konstelaci má konzervativní skupina ve spolupráci s opozicí šanci často přehlasovat Tuskovy návrhy, které se jí zdají příliš "levicové" nebo "liberální".

Takto Tusk narazil se zákonem o registrovaném partnerství, který na konci ledna neprošel polským Sejmem, a to přesto, že premiér kvůli tomu přišel z nemocnice, kde tehdy ležel se silnou infekcí dýchacích cest.

"Nemůžeme ignorovat společenskou realitu. Můžete souhlasit s pohledem homosexuálů na morálku veřejného života, můžete ho i odmítnout. Nemůžete ale popřít jejich existenci," apeloval na poslance. Marně i proto, že konzervativní křídlo jeho strany hlasovalo proti. Ministr spravedlnosti Jaroslaw Gowin šel tak daleko, že označil vládní návrh za "protiústavní".

Konzervativci hrozí

Míst, kde na sebe konzervativci a liberálové v Občanské platformě tvrdě narážejí, je řada. Dalším bodem střetu je umělé oplodnění ve zkumavce. To se konzervativcům stejně jako katolické církvi ani trochu nelíbí, církev horuje za jeho úplný zákaz. Tusk sice prosadil, že od léta by měl polský stát umělé oplodnění pro bezdětné páry hradit, ale konzervativci ani po hlasování v parlamentu nesložili zbraně.

Obvinění

Němci kupují naše embrya a zabíjejí je, tvrdí polský ministr Gowin

Šéf konzervativního křídla v Tuskově straně Gowin šel tak daleko, že obvinil kliniky, které umělé oplodnění provádějí, z prodeje zárodků na pokusy, při nichž jsou tyto, jak řekl, "lidské bytosti" zabíjeny. A prohlásil, že obchod se zárodky směřuje do Německa.

"Němečtí takzvaní vědci embrya dovážejí pravděpodobně také z Polska... Vše ukazuje na to, že se na klinikách in vitro dějí strašné věci," dodal. Ihned bylo jasné, že buď si Gowin vymýšlí, nebo bude mít Německo i Polsko co do činění se skandálem obrovského rozsahu a nepředvídatelného dopadu.

Po pár dnech přišel Gowin s tvrzením, že média, především Gazeta Wyborcza, jeho výrok překroutila. Tusk, jak řekl, to "přijal s úlevou", ale přesto se rozhodl konat a Gowina přinutil k demisi. Musel si však dát velký pozor, jak ji zdůvodní. "Toto rozhodnutí nemá nic společného s ideovým sporem," prohlásil premiér, který zadoufal, že Gowin z platformy neodejde.

Konzervativní křídlo pohrozilo ihned vzpourou. "Pokud by Gowin byl odvolán za svůj světonázor, tak Tusk ztratí konzervativní křídlo strany," varoval senátor platformy Jan Filip Libicki. Tím by kabinet ztratil většinu v Sejmu a mohlo by to vést až k Tuskově pádu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video