Polský ministr financí Jacek Rostowski (vlevo) a šéf polské diplomacie Radoslaw...

Polský ministr financí Jacek Rostowski (vlevo) a šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski poslouchají v Sejmu projev premiéra Donalda Tuska (15. prosince 2011) | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Proszę państwa, žádnou hysterii

  • 7
Zatímco Češi si na tajné nahrávky politiků už dávno zvykli, Poláci si svůj skandál s odposlechy prožívají až teď. Díky nim zjistili, jak se politici chovají za zavřenými dveřmi a o čem jednají, píše ve svém komentáři Teodor Marjanovič.

Zveřejňovat odposlechy soukromých hovorů není nic, čemu by se mělo tleskat. Pokud však jde o konverzaci mezi politiky, zejména když se jejich řeč vede o věcech v obecném zájmu, musí být laťka ohledně správnosti zveřejnění nastavena o hodně níž, pokud vlastně vůbec.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Miroslav Korecký: Ecce odborník
  • Mirka Spáčilová: Opencard. Taky občanka, řidičák, pas a psí průkaz
  • Jozef Mišák: Jaderná energie ušetří miliardy tun CO2
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Odposlechy či jinak uniklé hovory přece nabízejí vzácnou lahůdku. Lidé se mohou dozvědět, jak politici o tématech mluví ve skutečnosti či co se chystají prosazovat, byť třeba veřejně říkají něco jiného.

Na mysl vytane například, jak se Barack Obama předloni na okraji jistého summitu v Jižní Koreji přiklonil k ruskému premiérovi Dmitriji Medveděvovi, aniž by věděl, že jsou mikrofony už zapnuté. „Ohledně všech těch věcí, zejména pak protiraketové obrany, se můžeme dohodnout, ale on mi musí dát prostor,“ říká americký prezident v narážce na Vladimira Putina. Medveděv odpovídá, že rozumí.

Ale Obama, zjevně aby předešel nejasnostem, ještě dodává: „Tohle budou moje poslední volby. Po volbách budu mít volnější ruce.“ Myslí tím samozřejmě prezidentské volby, které se konaly v listopadu 2012. „Rozumím. Předám tu informaci Vladimirovi,“ opáčí Putinovo alter ego Medveděv.

Obama zkrátka naznačuje, že po volbách mu nic nebude bránit v tom, aby Rusům dále v této věci ustupoval. Už předtím v roce 2009 smetl ze stolu předchozí americkou vládou prosazovaný plán rozmístit protiraketovou obranu v Polsku a Česku.

Přetahovaná o laptop

Polský list Wprost nyní zveřejnil řadu odposlechů, kvůli nimž se může náš severní soused dočkat i předčasných voleb. Premiér Donald Tusk si poněkud hystericky, ba až paranoidně ulevil, že za zveřejněním vidí pokus o státní převrat.

Do redakce Wprostu dokonce vpadli policisté s cílem nahrávky zabavit, což se jim však nepodařilo, neboť šéfredaktor nepustil svůj laptop z rukou, byť, jak uvedl, se mu ho vyšetřovatelé pokoušeli vyrvat. Je z toho skandál obrovských rozměrů.

Polský skandál

Paradoxní však je, že se týká zase americké angažovanosti v Polsku. Jak v neděli vyšlo v listu najevo, ministr zahraničních věcí Radoslaw Sikorski si loni v létě v telefonátu s ministrem financí Jackem Rostowským hezky od plic zanadával na vztahy své země s USA. „Nestojí za nic,“ říká o nich a dodává, že Polsku dodávají falešný pocit bezpečí. Používá při tom vulgární výrazy, úslužnost své země vůči Americe přirovnává k poskytování orálního sexu.

Nalil čistého vína

Sikorski není žádný levicový protiamerikanista. Svou zemi chce udržet zakotvenou v západním světě. Konzistentně však kritizuje vládu USA, nejprve za to, že dala Polákům málo vzhledem k tomu, jak se angažovali ve spojeneckém úsilí v Iráku. A prudce se mu nelíbilo, jak Obama přesně podle kremelského gusta smetl ze stolu plán protiraketové obrany na polském území.

Zkrátka zatímco Obama tehdy v Soulu poodhalil, kam až jde jeho ústupnost vůči Rusům, kteří ho mimochodem pak naprosto „vypekli“ ve svém postupu na Ukrajině, Sikorski jen ukázal, jak je ze všeho rozmrzelý.

Jistěže mohou obnažení polští politici puknout vzteky a redakci Wprostu obviňovat ze spolupráce snad i s ďáblem, ale, proszę państwa, nic tak nenalilo čistého vína do zjevně dost pokryteckých vztahů mezi naší částí světa a Spojenými státy jako tyto úniky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video