Polské lidskoprávní organizace se obávají perzekuce ze strany konzervativní vlády

Polské lidskoprávní organizace se obávají perzekuce ze strany konzervativní vlády | foto: Reuters

Polsko chce reformu financí pro nevládky, aktivisté se bojí perzekuce

  • 36
Polská premiérka Beata Szydlová rozhněvala lidskoprávní organizace, když zveřejnila plány na nový odbor pro občanskou společnost. Ten má „přinést pořádek do celého nevládního sektoru“ prostřednictvím centrálního financování. Organizace se však obávají, že se jedná o nástroj pro umlčení kritiků konzervativní vlády.

Příliš mnoho nevládních organizací je stále „podřízeno politikům předchozí vládnoucí garnitury“, řekla podle deníku The Guardian Szydlová minulý týden. Následně oznámila, že plánuje nový vládní odbor pro občanskou společnost, který by měl dohlížet na rozdělování prostředků mezi nevládní organizace.

Změna ve financování by mohla podle britského listu umožnit polské vládě vyvíjet tlak na lidskoprávní organizace, jež jsou často na dotacích zcela závislé. „Veřejné peníze jsou hlavním zdrojem pro řadu nevládních organizací, takže by pro vládu bylo snadné prosazovat své zájmy,“ uvedla Dorota Pudzianowska z Helsinské nadace pro lidská práva.

Aktivisté poukazují na rozpor, kdy představitelé vládní strany Právo a spravedlnost kritizují pronásledování Poláků, k němuž začalo ve zvýšené míře docházet ve Velké Británii po referendu o vystoupení z Evropské unie (psali jsme zde). Zároveň však sabotují snahy lidskoprávních organizací krotit projevy nesnášenlivosti v samotném Polsku.

Černý protest za práva žen

„Předchozí vláda nás zanedbávala, ta současná je však k lidskoprávní agendě otevřeně nepřátelská,“ přidává se Krzysztof Smiszek z Polské společnosti antidiskriminačního práva.

Kritici návrhu rovněž poukazují na převrácenou perspektivu konzervativních politiků, kteří označují zastánce práv menšin a bojovníky proti diskriminaci za ohrožení práv a svobod katolické většiny.

„Vláda má po krk militantních ateistů a přívrženců sexuální revoluce, přivlastňujících si princip rovnosti,“ řekl Wojciech Kaczmarczyk, vládní zmocněnec pro občanskou společnost a rovná práva.

Kaczmarczyk, který byl pověřen dohledem nad připravovaným odborem pro občanskou společnost, obhajoval v minulosti právo podnikatelů odmítnout obsloužit homosexuální klienty, pokud by to bylo proti jejich přesvědčení.

Zprávu o změnách ve financování nevládního sektoru naopak uvítali konzervativní aktivisté. „V současném režimu jsou některé sociální aktivity přefinancované, zatímco jiné jsou zanedbávány,“ komentoval návrh Tymoteusz Zych ze společnosti Ordo Iuris, která připravovala návrh zákona o plošném zákazu potratů, jenž v říjnu vyvolal v zemi sérii takzvaných černých protestů (psali jsme například zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video