Polský ministr Radek Sikorski (vpravo) a jeho americký protějšek John Kerry na...

Polský ministr Radek Sikorski (vpravo) a jeho americký protějšek John Kerry na tiskové konferenci ve Varšavě (5. listopadu 2013) | foto: AP

Za odposlechy je organizovaný zločin, zlobí se šéf polské diplomacie

  • 30
Poláci nadále řeší kompromitující nahrávky ministrů vlády premiéra Donalda Tuska. Ministr zahraničí ministr Radek Sikorski tvrdí, že za záznamy stojí organizovaný zločin. Zároveň však nepopřel, že výbušná slova o mizerné spolupráci Varšavy a Washingtonu skutečně pronesl.

"Vláda se stala terčem útoku organizované zločinecké skupiny. Ještě nevíme, kdo za tím je, ale vyšetřuje se to," citovala Sikorského agentura PAP.

Wprost nejdřív minulý týden zveřejnil tajně pořízené nahrávky z rozhovoru, při němž guvernér Marek Belka loni v létě ministru vnitra Bartolomieji Sienkiewiczovi sliboval pomoc vládě při financování deficitu.

V neděli pak časopis otiskl také přepis výňatků z jiné loňské konverzace, Sikorského s tehdejším ministrem financí Jackem Rostowským, v níž šéf ostře kritizuje polsko-americké vztahy. "Víš přece, že polsko-americké vztahy za moc nestojí", říká údajně Sikorski, "a dokonce jsou škodlivé, protože vytváří falešný pocit bezpečí".

Sikorski podle agentury AP nepopřel, že zveřejněné poznámky řekl. Pro svá tvrzení, že je za nimi organizovaný zločin, ale nepředložil žádné důkazy.

"Doufám, že systém trestního soudnictví zjistí totožnosti členů té skupiny, a zvláště jejích předáků, a že budou identifikováni a potrestáni," řekl Sikorski novinářům na setkání ministrů zahraničí zemí EU v Lucemburku.

Sikorského podle agentury APA vyzval k odstoupení poradce polského prezidenta Bronislawa Komorowského Tomasz Nalencz. "Nedokážu si představit, jak se teď ministr může setkávat se svými partnery. Myslím, že mu to vykonávání úřadu značně ztíží," řekl Nalencz v rozhovoru s televizní stanicí TVN24.

Tusk: je to pokus destabilizovat Polsko

Ministerský předseda Tusk podle agentury Reuters řekl, že tajné nahrávání vedoucích činitelů a podnikatelů je pokusem o destabilizaci země. Premiér rovněž prohlásil, že si nenechá ilegálními odposlechy vnutit změny ve svém kabinetu.

Podle premiéra vše ukazuje na to, že odposlechy jsou "plánovanou akcí", která nemá poškodit pověst vládní strany, ale ochromit stát v kritické situaci, která nyní panuje v Evropě a na Ukrajině. Tusk zároveň zdůraznil, že nebude vyvozovat " žádné důsledky vůči politikům, jejichž hříchem jsou necenzurovaná vyjádření během důvěrného rozhovoru".

Dosud nebylo potvrzeno, zda je nahrávka Sikorského autentická. Wprost ani nesdělil, jak se k ní dostal. Polská vláda v neděli odmítla materiál komentovat, dokud nebude zveřejněn celý. Také velvyslanec USA v Polsku Stephen Mull podle PAP odmítl komentovat obsah údajné soukromé konverzace.

Polská lidová strana (PSL), menší koaliční partner Tuskovy Občanské platformy, na pondělní večer svolala mimořádnou schůzi své frakce, aby se poradila o dalším postupu. Předseda strany Janusz Piechociński má podle agentury DPA jednat také s prezidentem Bronislawem Komorowským a Tuskem.

Šéf opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS), expremiér Jaroslaw Kaczyński chce s ostatními opozičními formacemi jednat o případném hlasování o vyjádření nedůvěry vládě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video