Görlitz, jedno z německých měst na hranici s Polskem, které pociťuje vzestup kriminality.

Görlitz, jedno z německých měst na hranici s Polskem, které pociťuje vzestup kriminality. | foto: Profimedia.cz

Německá policie bude moci honit zloděje na půlce Polska

  • 42
Po složitých jednáních se Varšava a Berlín dohodly na tom, že policie obou zemí budou mít možnost pronásledovat zloděje i na území druhého státu. Má se tak především v německém příhraničí zvýšit šance při objasňování trestných činů páchaných Poláky v Německu a Němci v Polsku.

Vtipná reklama zvoucí Němce k návštěvě Polska, jež říkala: "Přijeďte se podívat do Polska. Vaše auto tu už je" přestane zanedlouho platit. Podle deníku Die Welt totiž Varšava a Berlín uzavřely historickou dohodu, která policii umožní pronásledovat pachatele trestné činnosti na území druhého státu.

Rozsáhlá smlouva, kterou podepsali ministři vnitra Polska a Německa Bartolomiej Sienkiewicz a Thomas de Maiziere, pomůže policii obou zemí. "Dnešní den je dobrým dnem pro bezpečí obyvatel obou zemí," uvedl de Maiziere. "Pro zločince je to naopak den špatný," komentoval to Die Welt.

Policie bude moci až do Berlína či Poznaně

Nejpodstatnější na smlouvě je nová možnost pronásledování a zatčení zločinců na území druhého státu. Dosavadní zóna byla třicet kilometrů, teď bude mnohem rozsáhlejší a obsáhne z německé strany všechny spolkové země hraničící s Polskem, včetně německé metropole Berlína. Podobně široce se rozšiřuje území, kde bude mít stejné právo i německá policie.

Jak konstatuje německý zpravodajský server Deutsche Welle, bude mít policie druhého státu možnost zadržet pachatele i v případě, že jeho čin není v domovské zemi považován za trestný čin, ale jen za přestupek. Týká se to například řízení auta bez řidičského oprávnění, což v Polsku není trestný čin, ale v Německu je. Podle dohody by měl také výrazně vzrůst počet společných německo-polských policejních hlídek a mělo by se usnadnit jejich financování.

Zájem na smlouvě měli hlavně Němci

Jak píše server, na dohodě více záleželo německé straně, protože po vstupu Polska do Schengenu výrazně vzrostlo množství trestné činnosti u hranic s Polskem a to do té míry, že se to stalo důležitým politickým tématem v tamních zemských volbách.

"Na polské straně byly naopak obavy, jak bude dohoda přijata. Proto Polsko navrhlo, aby byla smlouva podepsána na jeho straně hranice - ve Zhořelci," prohlásila Arne Schlatmannová z německého ministerstva vnitra.

Podle německého regionálního tisku roste především množství majetkové trestné činnosti. Například v Rostocku u Baltického moře vzrostl loni počet vloupání do bytů o 22 procent. I když se na růstu trestné činnosti podílí Poláci jen z menší části, mají jim Němci v příhraničí tendenci připisovat celkové zhoršení bezpečnostní situace v regionu. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video