Policisté v Berlíně

Policisté v Berlíně | foto: Profimedia.cz

Polkám v Německu berou děti a dávají je do domovů

  • 263
Nejméně tři případy podivného postupu německých úřadů proti polským matkám a párům, kterým byly odebrány jejich děti, se staly v polských sdělovacích prostředcích velkým tématem. V Německu žijí v současnosti statisíce Poláků, kteří přichází do Německa za prací. Úřady vůči nim postupují tvrdě.

Přijíždějí za prací, za lepšími platy, za lepším životem a přicházejí ... o děti. Poláci v posledních letech už poněkolikáté řeší případ Polek, kterým jsou německými úřady odebrány jejich děti a umístěny do německých výchovných ústavů.

Jugendamt, německá vládní organizace, která má za cíl ochranu práv dětí, přitom postupuje vůči Polkám a polským párům velmi razantně a nevybíravě. Polský server Onet informoval dnes o případu Polky žijící v Německu, které v minulých dnech Jugendamt odebral hned tři děti.

Test na drogy negativní. Nestačilo to

"Ve dveřích stáli dva policisté a dvě ženy. Bez ukázání jakéhokoli soudního rozhodnutí, dokumentů, doslovně ničeho, se ty ženy jen představily, řekly z jakého jsou úřadu a oznámily mi, že mi přišly odebrat moji dcerku,"  popsala odebrání dítěte Monika Novosad, která bydlela v malém západoněmeckém městě Neuwied. Další dvě děti, které byly v té chvíli ve škole, byly pracovnicemi Jugendamtu odebrány před svým návratem domů.

Jugendamtem byla obviněna z toho, že bere drogy a chová se k dětem násilně. Když se zeptala, jak na to úřad přišel, bylo jí sděleno, že od několika osob. Přestože příští den byla na testu na drogy, který byl negativní, nebyly jí děti vráceny. Místo toho jí dal Jugendamt podepsat dokumenty o tom, že souhlasí se spoluprací s tímto úřadem. "Bylo jí řečeno, že když nepodepíše, tak své děti neuvidí," uvedla její přítelkyně Adrianna Skura.

Dopis jen německy

Navíc, když chtěla napsat dopis dětem, musela ho nejdříve napsat německy. Teprve další dopis, po dalších dvou dnech, mohl být napsán polsky. Úředníci Jugendamtu nechtěli sdělit polské sekci rádia Deutsche Welle, proč byly děti ženě odebrány. Prý "kvůli dobru dětí". Vráceny prý budou až ve chvíli, kdy úřad vyhodnotí podmínky pro jejich výchovu jako vyhovující, žena se však prý může obrátit na německý soud.

Ještě více než tento případ, šokovala Polsko kauza páru ze Slezska, kterému v Berlíně odebrali šestitýdenního novorozence, poté co se kvůli okradení od zaměstnavatele ocitl pár bez prostředků. Neměli také právo na sociální pomoc. Kojenec byl rodičům odebrán a jen díky pomoci Polské společnosti rodičů proti diskriminaci dětí v Německu a dalších Poláků se jim podařilo vrátit do Polska i s dítětem.

Diskriminace cizinců

Ještě více znepokojivý případ se stal loni, když byla devětadvacetileté Polce odebrána dcera bez jakéhokoli vysvětlení. Podařilo se jí dceru získat zpět až po několikerých urgencích po osmi dnech.

Podle odborníků Jugendamty své právo k "preventivním zásahům pro dobro dětí," mnohdy využívá až příliš. Zvláště mnozí cizinci mají pocit, že Jugendamt nerozumí kulturním zvláštnostem rodin z neněmeckého prostředí a mnohdy postupuje velmi necitlivě a diskriminačně.

  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video