Poláci brání promítání německého filmu. Jsou v něm za antisemity

  • 53
Naše matky, naši otcové je jméno válečného filmu, který se v Německu stal hitem a nyní míří do USA. Polsko ale žádá, aby nebyl distribuován. Poukazuje totiž na antisemitismus v polském nekomunistickém odboji za druhé světové války.

Polský velvyslanec ve Washingtonu Ryszard Schnepf vyzval amerického filmového distributora Music Box Films, aby ustoupil od plánů promítat ve Spojených státech třídílný německý válečný fim "Naše matky, naši otcové", který podle jeho tvrzení ukazuje polské odbojáře nekomunistické Zemské armády (AK) jako antisemity.

Jak uvádí polský list Gazeta Wyborcza, Music Box Film plánuje nasadit film do promítání v kinech ve všech velkých amerických měst, nabídnout ho televizním stanicím a také ho distribuovat na DVD.

Film je však podle polského ambasadora, který zcela jistě nejednal na vlastní pěst, údajně "postaven na stereotypech, a navíc bolestně křivdí" pověsti bojovníků AK, kteří bojovali s německými okupanty. Velvyslanec v dopise uvádí, že AK bojovala za svobodu pro všechny Poláky, bez ohledu na jejich národnost a vyznání. "Způsob, jakým byl polský odboj ve filmu zobrazen, neslouží pravdě," tvrdí velvyslanec.

Není to poprvé, co se polská diplomacie pokouší zabránit promítání filmu. Už v březnu protestovala proti jeho promítání v německé veřejnoprávní televizi ZDF polská ambasáda v Berlíně, které ho označila za "urážlivý". Proti promítání filmu v ZDF, která je považována za vůbec nejrenomovanější německý televizní kanál, protestovalo i vedení Polské televize. Film se ale v Německu stal hitem a vidělo už 21 milionů Němců.

Ve filmu nechá polská AK Židy Němcům napospas

Film zobrazuje druhou světovou válku na osudu třech mladých Němců a jednoho německého Žida. Právě část, které pojednává o osudech židovského chlapce Viktora je důvodem polských protestů.

Viktorovi se podaří utéci z transportu do Osvětimi a připojit se k partyzánům AK. "Právě tento příběh se stal pro tvůrce filmu příležitostí ukázat polské partyzány i polskou společnost jako antisemity.

Viktor, přestože mnohokrát prokáže v bojích s Němci odvahu, je propuštěn z oddílu poté, co vyjde najevo, že je Žid. Ještě předtím partyzáni zastaví po boji s Němci vlak. Ale když se ukáže, že převáží Židy do koncentračního tábora, nechají vagony zamčené a vydají vězně na pospas Němcům," popisuje Gazeta Wyborcza některé z problematických pasáží filmu.

Židé bojovali v AK, ale Poláci dělali pogromy ještě po válce

Film však byl kritizován i některými německými médii. Ty filmu vytýkali nejen zjednodušující pohled na válku a třetí říši, který lze shrnout do sloganu "nacisté byli ti druzí", ale také zjednodušující pohled na polskou AK.

Podle německého deníku Die Welt polská Zemská armáda s židovským odbojem spolupracovala. List připomíná podporu AK povstání ve varšavském ghettu i to, že právě lidé z AK jako první přinesli zprávy o nacistických vyhlazovacích táborech. Na rozdíl od filmu bylo také mnoho polských Židů v řadách AK. Zemská armáda měla asi 400 000 členů a byla vůbec největším podzemním ozbrojeným hnutím v nacisty okupované Evropě.

Na druhé straně je faktem, že antisemitismus byl v předválečném Polsku poměrně rozšířený. Jsou popsány i případy, kdy některé jednotky AK Židy z vlastní iniciativy likvidovaly. Několik protižidovských pogromů proběhlo dokonce ještě po válce, desítky tisíc Židů byly vyhnány ze země antisemitskou kampaní vedenou částí vládnoucích komunistů ještě po roce 1968.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video