Polákům se nelíbí exkluzivní smlouva Ruska a Německa o stavbě plynovodu. Ilustrační foto

Polákům se nelíbí exkluzivní smlouva Ruska a Německa o stavbě plynovodu. Ilustrační foto | foto: Reuters

Polsko kvůli ruskému plynu a ropě blokuje Unii

  • 23
Polští politici rozehráli vysokou hru. I za cenu izolace v rámci Evropské unie totiž jako jediní vyhlásili, že se Moskvě nesmí ustoupit ani o píď, pokud si chce Evropa zajistit spolehlivé dodávky plynu a ropy.

Polská vláda během pondělních jednání ministrů zahraničí Unie v Bruselu jako jediná zablokovala cestu pro nadcházející jednání s Moskvou o vzájemných obchodních a politických vztazích.

Smlouva o takzvaném strategickém partnerství vyprší koncem roku a Unie se potřebuje co nejdříve shodnout na strategii vyjednávání o smlouvě nové, od které si slibuje větší průhlednost při nákupech ruských energií a také ochranu evropských investic v Rusku.

Polská vláda však odmítá kompromisy. Požaduje, aby Rusko nejprve uvolnilo roční blokádu uvalenou na polské maso a zeleninu. Vedení EU pak vyčítá, že se s Ruskem za polské zájmy více nepere.

"Chtěli bychom, aby členské státy projevily více solidarity s Polskem ve vztahu k Rusku," řekl polský premiér Jaroslaw Kaczynski.

Polsko bylo hlavním dovozcem masa do Ruska, teď jeho pozici zaujalo Německo s Francií. Varšava má další podmínku: hodlá přistoupit na novou smlouvu o rusko- evropských vztazích jen tehdy, až Rusko přislíbí uvolnit západním firmám včetně polských přístup k jejich ropovodům a těžebním zařízením.

Tím by si Západ chtěl zajistit větší kontrolu nad dodávkami a zabránit tak situaci z letošního ledna, kdy Moskva uzavřela dodávky plynu Ukrajině.

To určí Putin sám
Ale podpis energetické charty s EU Moskva vytrvale odmítá. Žádný velký posun, spíše naopak, nepřineslo ani poslední vrcholné setkání na summitu EU v Lahti, kam byl pozván ruský prezident Vladimir Putin.

Při společné večeři neskrýval, že hodlá určovat obchodní podmínky sám, a na narážku o špatném stavu ruské justice poznamenal, že mafie není původem ruské slovo.

S výjimkou Polska se členské země EU nyní pod tlakem času přiklánějí ke kompromisní strategii: vyjednat novou smlouvu, která bude obsahovat jasné podmínky pro obchodování s energiemi, a speciální energetickou chartu nechat zatím u ledu.

"Polsko zůstalo osamoceno. Všichni ostatní se ukázali jako větší realisté, protože soudí, že Rusko pod Putinem není připraveno energetickou chartu ratifikovat hned," řekl ministr zahraničí Alexandr Vondra, podle kterého všeobecnou smlouvu potřebuje více Rusko než Unie.

"Někdy mám pocit, že EU vystupuje zbytečně z pozice slabosti. Rozhodně by stálo za to, aby Evropa byla vůči Rusku důslednější," dodal.

Polsko si svou neústupností podle diplomatů spíše ubližuje, zejména pak ve vztazích k Německu. Během jednání mělo Německo k polské pozici značně kritické poznámky s tím, že blokace ničemu nepomáhá.

Nová konzervativní vláda v Polsku zase nemůže odpustit Berlínu exkluzivní dohodu s Moskvou o stavbě nového plynovodu vedoucího po dně Baltu, který obchází právě Polsko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video