Polsko koupilo letouny F-16 za 105 miliard

  • 236
Polsko se rozhodlo koupit pro svou armádu stíhačky F-16. Za 48 letounů z dílen americké firmy Lockheed Martin zaplatí 3,5 miliardy dolarů, v přepočtu zhruba 105 miliard korun. Varšava se tak zařadila na první místo mezi postkomunistickými zeměmi v žebříčku kontraktů v obranném sektoru.

"Je to obchod století. Posiluje strategické vazby s USA," komentoval uzavření smlouvy polský ministr obrany Jerzy Szmajdzinski.

Polsko se rozhodně postavilo po bok USA a dalších spojenců ve válce v Iráku za svržení Saddáma Husajna. Do bojů vyslalo například svou speciální jednotku.

Slavnostní podpis smlouvy o nákupu se uskutečnil v polském městě Deblin.  Americkou stranu zastupovali generál Tome Walters a velvyslanec Christopher Hill.

Vítězem je Lockheed Martin
Americká firma Lockheed Martin získala rozhodující náskok v prosinci, kdy její nabídka přebila konkurenty z francouzské společnosti Dassault Aviation, nabízející stroje Mirage 2000-5.

LOCKHEED MARTIN

Firma Lockheed Martin vznikla v roce 1995 sloučením dvou společností, zabývajících se výzkumem, designem, rozvojem, výrobou a integrací pokročilých technologických systémů a služeb. V celém světě zaměstnává na 125 tisíc lidí. Dvěma hlavními šéfy firmy jsou Vance D. Coffman a Robert J. Stevens. Jedna akcie firmy stála k datu 18. dubna 2003 45,36 dolarů.
Web firmy najdete ZDE

Neuspělo ani britsko-švédské konsorcium BAE Systems-SAAB s letouny Jas-39 Gripen, o něž se zajímala také česká vláda.

Kontrakt obsahuje dodávky 48 letadel, náhradních motorů, střel a bomb i potřebný výcvik pilotů. První stíhačky F-16 by mělo Polsko dostat v roce 2006.

Offsety za 12 miliard dolarů
Dohoda, kterou za Varšavu podepsal premiér Leszek Miller, obsahuje také další investiční programy v celkové výši přesahující 12 miliard dolarů.

Právě vyjednávání takzvaných offsetových programů naplánovaných na deset let zabralo čas od výběru dodavatelské firmy k podpisu dokumentů.

Mezi hlavní dohody patří rozšíření komplexu firmy General Motors v Gliwicích a také projekt Motoroly, která slíbila investovat do polských telekomunikačních veřejnoprávních systémů.

F-16 SLOUŽÍ OD ROKU 1973

První letoun F-16 byl představen americkém Forth Worthu v roce 1973, jednadvacet měsíců poté, co firma General Dynamics, nyní spadající po Lockheed Martin, získala kontrakt. Při třetím oficiálním letu stroj dosáhl nadzvukové rychlosti. Do dneška využívá přes 4 200 těchto strojů 21 zemí, což ho řadí k nejpoužívanějším stíhačkám na světě.
Oficiální prezentace letounu ZDE

Stroje F-16 nahradí MiGy
Polsko odůvodňuje nákup potřebou sladit své letectvo se standardy Severoatlantické aliance, do níž vstoupilo v roce 1999, společně s Českem a Maďarskem.

Stroje od firmy Lockheed Martin sídlící v marylandské Bethesdě nahradí v polském letectvu dosluhující stíhačky MiG sovětské výroby.

Kontrakty mají pomoci ekonomice
Smlouva o nákupu letadel F-16 pro Polsko je největší v obranném sektoru mezi postkomunistickými zeměmi. Budí však nevoli Evropské unie, podle níž by budoucí členové měli raději investovat do eurostruktury.

Polsko doufá, že nákup stíhaček a offsetové programy pomohou rozjet stagnující ekonomiku, jejíž růst za uplynulý rok klesl o jedno procento.

Varšava v úterý také podepsala kontrakt na dodávku 690 finských pěchotních vozidel během následujících deseti let. Zaplatí za ně 1,2 miliardy dolarů.

Stíhací letoun F-16 (archivní foto)

Polský ministr obrany Jerzy Szmajdzinski, generál Tome Walters, ministr financí Grzegorz Kolodko a americký velvyslanec v Polsku Christopher Hill oslavují kontrakt na 48 stíhaček F-16. (18. dubna 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video