Zákon vznikl poté, co Polskem otřásl případ tzv. polského Fritzla, který léta znásilňoval svou dceru a zplodil s ní dvě děti. Ilustrační foto

Zákon vznikl poté, co Polskem otřásl případ tzv. polského Fritzla, který léta znásilňoval svou dceru a zplodil s ní dvě děti. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Polsko bez výjimky vykastruje všechny sexuální zločince

  • 153
V Polsku začne s největší pravděpodobností platit kontroverzní zákon, který zpřísňuje sexuální delikty. Chybí už jen podpis prezidenta. Kontroverzní na něm je, že paušálně odsuzuje všechny sexuální devianty k chemické kastraci.

Devětačtyřicetiletý Józef S. vyšel letos v září z polské věznice. Muži, který pochází z Brudzowic ve Slezsku, skončil pětadvacetiletý trest za znásilnění a vraždu osmileté dívky. Psychologové jej sice označili za "citově nevyrovnaného s poruchou sexuálního chování", ale stejně jej pustili.

"Báli jsme se toho, co může provést. Ale jediné, co jsme mohli dělat, bylo informovat místní policii," řekl včera polskému listu Rzeczpospolita ředitel věznice Wołów Robert Kuczera.

Józef S. byl na svobodě jen 25 dní, než sexuálně zneužil další dívku. Teprve jedenáctiletou. Nyní je zpět za mřížemi a hrozí mu osmnáctiletý trest.

Tento příběh včera přinesl deník Rzeczpospolita prakticky jako obhajobu kontroverzního zákona, s nímž souhlasí až na jednoho všichni poslanci a úplně všichni senátoři, stejně jako prezident. Takovou shodu polská politická scéna těžko pamatuje. A ještě neuvěřitelnější je, že s tímto zákonem souhlasí podle průzkumů veřejného mínění na 80 procent Poláků.

Je to zákon, který zpřísňuje postihy sexuálních deliktů. A tím kontroverzním na něm je, že paušálně odsuzuje všechny sexuální devianty k chemické kastraci. Bez ohledu na konkrétní případ či názor soudce.

Chybí už jen podpis prezidenta

Zákon prošel ve čtvrtek i druhou komorou parlamentu a podpis prezidenta je už jen formalitou.

Nové nařízení o kastraci se týká těch, kteří zneužijí dítě nebo se dopustí incestu. Pokud by platilo už v minulosti, Józef S. z úvodu článku by nikdy další oběť neznásilnil. Docházel by totiž na pravidelné prohlídky, které by dokazovaly, že bere nařízené léky pro potlačení sexuálních pudů.

Zákon vznikl poté, co zemí otřásl případ takzvaného polského Fritzla, který léta znásilňoval svou dceru a zplodil s ní dvě děti. Má od podobných případů odstrašovat. Jenže zločiny nejsou vždy tak průhledné, aby se daly řešit doživotní kastrací. - čtěte Polský "Fritzl" stanul před soudem, hrozí mu 15 let vězení

Dobrým příkladem je další polský rodák odsouzený za znásilnění mladé dívky - režisér Roman Polanski. V roce 1977 omámil a opil ve vile Jacka Nicholsona třináctiletou dívku a přiměl ji k souloži. Sex s nezletilou dívkou je ve Spojených státech kvalifikován jako znásilnění.

Krátce po jeho zatčení se přitom ozval polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski a vyzval k propuštění režiséra. Požádal také Spojené státy o jeho omilostnění.  O doživotní kastraci, za kterou obě parlamentní komory se ztrátou jediného hlasu horovaly, nepadlo ani slovo. - čtěte Polanski opustí švýcarský kriminál, USA požádaly o jeho vydání

Polsko kritizují ochránci lidských práv

Nový zákon je zároveň i studenou sprchou pro soudce. Politici jim totiž nařizují, jak soudit. Soudci přitom i dosud měli možnost chemickou kastraci nařídit (nebylo tomu tak v době, kdy byl odsouzen Józef S.). Nyní to už nebude možnost, ale povinnost.

Polsko tak nyní sklízí kritiku organizací zabývajících se lidskými právy. Zkušenost s tím má i Česko, kterému Rada Evropy letos v únoru vyčetla, že nechává kastrovat zločince, kteří spáchají závažné sexuální zločiny. Typickým případem je spartakiádní vrah Straka.

V Česku se to sice neděje - jako nyní v Polsku - plošně, dotyčný se zákrokem musí souhlasit, zato však jde o nevratnou kastraci operací. Výbor pro mučení Rady Evropy proto Česko vyzval, aby kastrace úplně zakázalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video