Polští vojáci v afghánské provincii Ghazní. Archivní snímek z roku 2007.

Polští vojáci v afghánské provincii Ghazní. Archivní snímek z roku 2007. | foto: Profimedia.cz

„Další okupant nežije. Bravo Afghánci,“ napsal v diskusi a šel k soudu

  • 86
Soud v polské Poznani řeší případ muže, který v internetové diskusi oslavoval smrt polského vojáka na misi v Afghánistánu. Jeden z polských vojáků, který v asijské zemi nasadil život v bojích proti Talibanu, na něj podal žalobu.

Jedenadvacetiletý Jacek Zebryk je vojákem z povolání. Slouží na polské letecké základně ve Swidnici a prošel misemi v Iráku a Afghánistánu. Jen díky němu se dostal až před soud osmadvacetiletý elektrikář Piotr G. z města Ostrow.

Jacek Zebryk si totiž čte diskuse pod články o polských vojácích v Afghánistánu. Už delší dobu ho štvaly nadávky, kterými diskutéři častovali vojáky mise NATO. A zvláště mu vadily nenávistné příspěvky pod články o zahynulých polských vojácích.

Když si pod jedním z takových článků přečetl komentáře typu "O jednoho gestapáka méně" nebo "Ať chcípnou všichni", pokusil se podat podnět na polskou vojenskou policii, uvádí polský deník Gazeta Wyborcza.

Vojenská policie se tím však odmítla zabývat, a tak podal žalobu u civilní prokuratury. Ta s pomocí policie podle IP počítačů zjistila identitu asi 50 nejbrutálnějších účastníků diskuse, na něž podala žaloby u soudů po celém Polsku.

"Čtou to i sirotci po vojácích"

Piotr G. se konkrétně dostal před soud za komentář k smrti polského vojáka ze základny v provincii Ghazní. "Další okupant je mrtvý. Bravo afghánští bojovníci za svobodu". Když se ho soudkyně ptala na motivy jeho jednání, prohlásil: "Jsem pacifista. Jsem proti účasti polské armády ve válce v Afghánistánu," uvedl.

A gratulace afgánským povstalcům zdůvodnil slovy: "Když je někdo napaden, má právo se bránit. Afghánci také." Veterán Zebryk, kterého se podle jeho slov podobné komentáře osobně dotýkají a uráží ho, naopak argumentoval slovy: "Jemu nedochází, že takové komentáře čtou i sirotci po zabitých polských vojácích."

A dodal, že polští vojáci jsou stále častěji terčem útoků. "Mluvil jsem s jednou vdovou po zabitém vojákovi, která trpí depresemi od té doby, co pomník jejího muže někdo polil barvou."

Naopak obhájce obviněného Piotra G. u soudu argumentoval, že polští vojáci jezdí na mise dobrovolně a za peníze. "Ano, podepisujeme souhlas s účastí na misi, ale když jede celá jednotka, musíte jet, protože jinak to znamená konec kariéry," komentoval to Zebryk. Pokud bude Piotr G. uznán vinným, hrozí mu zřejmě jen pokuta, která v podobných případech nepřekročí tisíc korun.

Angažmá v Afghánistánu má v polské společnosti čím dál menší podporu. Podle posledního průzkumu ji podporuje jen 17 procent Poláků, víc než 70 procent je proti. V Afghánistánu je dnes 2 600 polských vojáků, většinu z nichž chce však Polsko v příštích dvou letech stáhnout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video