Zastupce ukrajinského ministerstva obrany Valerij Ivaščenko (vlevo)

Zastupce ukrajinského ministerstva obrany Valerij Ivaščenko (vlevo) | foto: NATO

Polsko a Litva pomohou Ukrajině na cestě do NATO

  • 11
Polsko a Litva pomohou Ukrajině s reformami, které bývalé sovětské republice pomohou se co nejvíce přiblížit standardům NATO. Po vzájemných konzultací NATO-Ukrajina na úrovni ministrů obrany v Bruselu to oznámili zástupci těchto tří zemí.

"To odráží naši podporu Ukrajině. Chceme Ukrajinu přiblížit západním strukturám, včetně těch vojenských," citovala agentura Reuters polského náměstka ministra obrany Stanislawa Komorovského.

Podle společného plánu vytvoří Ukrajina s Polskem a Litvou vojenskou jednotku, která bude v případě potřeby připravena k nasazení v misích OSN, EU nebo NATO. Ukrajina už se podílí na misi NATO v Afghánistánu a vysílá své válečné lodě do protiteroristické operace ve Středozemním moři.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen po konzultacích připomněl, že Ukrajina představila vlastní roční národní program, který přesně popisuje kroky, které chce učinit k urychlení vnitřních reforem a ke sblížení s euroatlantickými normami. "Pomůže to Ukrajině se modernizovat, ve prospěch ukrajinského národa. A my jsme se zavázali k podpoře a pomoci Ukrajině na této cestě," konstatoval Rasmussen.

Cílem konzultací NATO–Ukrajina na vysoké úrovni je výměna názorů na probíhající reformu ukrajinských ozbrojených a bezpečnostních sil Ukrajiny a hodnocení již dosažených reforem. Ministři členských zemí tak pravidelně posuzují postup reforem, které musí Ukrajina dokončit, chce-li se v budoucnu stát členskou zemí NATO.

Schůzka v Bruselu byla v pořadí už sedmým podobným jednáním na vysoké úrovni mezi Aliancí a Ukrajinou od roku 2002. Prozápadní představitelé země usilují o vstup do NATO. Aliance ale zatím neudělila Ukrajině Akční plán členství (MAP) který je klíčový pro budoucí členství.

NATO na posledních dvou vrcholných summitech sice konstatovalo, že se Ukrajina stejně jako Gruzie někdy v budoucnu do Aliance vstoupí, konkrétní časový příslib však členské země zatím nedaly. Přijetí Ukrajiny a také Gruzie do NATO dlouhodobě podporují například Spojené státy. Z členských zemí pak takovému nápadu nejsou příliš nakloněny například Německo nebo Francie.

S rozšířením Aliance tímto směrem ostře nesouhlasí Rusko. Moskva nedávno obvinila Ukrajinu, že dodává těžké zbraně - tanky a prostředky protivzdušné obrany, gruzínské armádě, která se vzpamatovává z drtivé porážky během krátké rusko-gruzínské války loni v létě. - Nevylučujeme novou válku v Gruzii, pohrozil šéf ruských špionů

, natoaktual.cz

Video