Polské prokletí - Katyň: po tisících vojáků tam zahynul i prezident - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Polské prokletí - Katyň: po tisících vojáků tam zahynul i prezident

  12:14
Proklatá Katyň - říkají Poláci. Poblíž ní umírali významní Poláci už dvakrát. V roce 1940 sovětská tajná policie popravila přes 20 tisíc polských důstojníků a představitelů inteligence: velká část zahynula právě v lese u Katyně. V roce 2010 zde havarovalo polské vládní letadlo, neštěstí nepřežilo 96 lidí včetně tehdejšího prezidenta Lecha Kaczynského.

Katyň 1943. Odborníci zkoumají nalezené tělesné pozůstatky. Sovětský svaz tvrdil, že masakr polských důstojníků není jeho dílem. | foto: ©War/UPP/TopFotoProfimedia.cz

Katyňský masakr provedla obávaná sovětská NKVD poté, co do zajetí padly desetitisíce Poláků. Polsko totiž bylo v roce 1939 vojensky poraženo a rozděleno mezi dva bezohledné tyrany - německého Adolfa Hitlera a sovětského Josifa Stalina. Diktátoři vypracovali plán na rozdělení Polska v rámci nechvalně známého sovětsko-německého paktu.

Avšak vražda v Katyni je jen jednou z kapitol dlouhého polsko-ruského nepřátelství, jehož kořeny sahají přinejmenším do 16. století. Stalinův komunistický totalitní stát v tomto ohledu brutálně pokračoval v ruské protipolské politice. A co více: i Rusové po pádu Sovětského svazu, Putinovo Rusko odmítalo podle Poláků plně přiznat historickou odpovědnost a popravy jednoznačně odsoudit. Tato skutečnost tak zůstávala hořkým problémem vztahů mezi Rusy a Poláky.

Fakt, že prezident Kaczynski a příslušníci polské politiky i armády zemřeli opět v Rusku, cestou na ceremoniál připomínající masakr spáchaný Rusy - činí z leteckého neštěstí, samo o sobě tragického, cosi ještě temnějšího. Ne náhodou někteří Poláci v době po neštěstí v televizních anketách naznačovali, zda Rusko nemá také v této tragédii prsty. Úvaha je to zcela přehnaná, i ruské úřady se však zjevně snažily věc rychle vyřešit a ukázat: my, Rusové za neštěstí neneseme odpovědnost v žádném případě, nešlo ani o technické pochybení na naší straně.

Přitom právě v posledních týdnech a dnech před havárií se polsko-ruské vztahy významně zlepšovaly: Rusové v čele s premiérem Vladimírem Putinem začali více připouštět odpovědnost za katyňskou vraždu.

Objev Hitlerovy armády

Jaká jsou historická fakta?

První zprávy o masakru v Katyni přišly paradoxně od Stalinova bývalého smluvního partnera Hitlera, který posléze od paktu upustil, v roce 1941 napadl Sovětský svaz a obsadil jeho západní část.

V roce 1943 nalezly jednotky wehrmachtu u vesnice Katyň na západě Ruska masové hroby více než 4 000 polských důstojníků. Německo poté oznámilo, že je povraždili Sověti. Nejprve to znělo jako německá propaganda snažící se rozhádat protihitlerovské spojence, vrazit klín mezi Stalinovo Rusko a západní mocnosti spolupracující s polskou exilovou vládou.

Moskva odpověděla rázně: obvinila z masakru Němce a nepřímo dokonce i polskou exilovou vládu, se kterou dočasně přerušila diplomatické styky. Nacisté ale měli tentokrát pravdu. Moskva to poprvé přiznala až před 25 lety, 13. dubna 1990, tedy téměř půl století po zločinu.

Před pěti lety se měl v Katyňském lese památce tisíců příslušníků elity polského národa poklonit polský prezident Lech Kaczyński a další představitelé Polska. Vládní speciál, jímž cestovali, však při přistávacím manévru havaroval u letiště ve Smolensku, všichni pasažéři na palubě zahynuli.

Kaczynski zahynul při letecké havárii

S prezidentem letěla manželka i řada polských činitelů

Polští důstojníci, policisté, úředníci a intelektuálové zajatí Sověty byli - po rozdělení Polska mezi nacistické Německo a Stalinovo Rusko - internováni v ruském Kozelsku a Ostaškově a v ukrajinském Starobelsku. V dubnu až květnu 1940 byli převáženi do táborů sovětské tajné policie NKVD, odkud je deportovali k místům hromadných poprav: zastřeleno byl 15 000 lidí.

Rozhodnutí k jedné z masových vražd druhé světové války z března 1940 vydal podle historiků sovětský vůdce Josif Stalin, šéf sovětské diplomacie Vjačeslav Molotov a další členové tehdejšího moskevského vedení. Seznamy zajatců připravil Lavrentij Berija, tehdejší šéf ministerstva vnitra.

Celkem stalinská policie NKVD postřílela v katyňském lese, v Charkově a na dalších místech na 22 000 Poláků. Mezi oběťmi masakru jsou podle historiků i přibližně tři stovky Čechů.

Stalin chtěl zbavit Polsko intelektuální elity

Až v 90. letech nalezli u ruských vesnic Mednoje a Jamok a poblíž dnes již ukrajinského Charkova další masové hroby. Oběti byly popravovány vstoje výstřelem z německé pistole do týla a někteří byli probodnuti bajonetem užívaným výhradně Rudou armádou.

Za likvidací polských důstojníků prý stála Stalinova touha po odplatě za porážku Rudé armády v roce 1920, kdy Poláci zabránili postupu bolševiků na východ, a Stalinovo rozhodnutí zbavit polský národ jeho intelektuální elity.

Dlouhá léta mlčení

Už uprostřed války začali být o Stalinově odpovědnosti za katyňský masakr přesvědčeni polští exiloví politici. A uvažovali o ní i Britové v čele s premiérem Winstonem Churchillem.

Také norimberský soud po válce neprokázal německou vinu, avšak sovětská vláda zachovala o věci na desítky let mlčení. „V Katyňském lese na podzim roku 1941 prováděly německé okupační úřady hromadné popravy polských válečných zajatců,“ zazněl pouze závěr sovětské komise ke Katyni v roce 1952.

Ačkoli Západ za studené války o sovětské vině víceméně nepochyboval, Sověti katyňský zločin dlouho mistrně zakrývali. K matení veřejnosti jim posloužila běloruská vesnice Chatyň, kde byl vybudován památník stovkám běloruských obcí zničených nacisty. Když chtěl například v 70. letech uctít památku obětí nacismu americký prezident Richard Nixon, Moskva jej ráda vyslala do Chatyně.

V té době opět zaznívaly ve světě hlasy, aby alespoň například v Londýně stál památník obětem katyňského masakru. Po Nixonově návštěvě se však mnozí divili proč, když už přece existuje. Uniklo jim, že v Chatyni, a ne v Katyni. Obec Katyň, ležící na západě Ruska asi 15 kilometrů od města Smolensk, Sověti dokonce raději na čas vymazali z některých atlasů.

K tragédii se přihlásil až Gorbačov

Polský oficiální tisk poprvé přinesl důkaz o sovětské vině za Katyň v únoru 1989. Byla jím zpráva komise Polského červeného kříže, která v roce 1943 exhumovala přes 4 000 mrtvých z osmi hromadných hrobů v katyňském lese.

Dokument dokázal, že polští důstojníci byli zavražděni koncem března až začátkem května 1940, tedy více než rok před německým vpádem do SSSR.

Pravdu přiznal až v dubnu 1990 tehdejší sovětský prezident Michail Gorbačov. „Sovětský svaz vyjadřuje hluboké politování nad katyňskou tragédií a prohlašuje, že je to jeden z nejtěžších zločinů stalinismu,“ znělo v oficiální zprávě.

Další důkazy o zločinu Moskva zveřejnila v říjnu 1992, kdy ruský prezident Boris Jelcin předal polskému prezidentovi Lechu Walęsovi některé dokumenty a za masakr se omluvil. Na místě tragédie nyní stojí památník.

Na druhé straně mnozí ruští politici i novináři Stalinovu vinu zpochybňovali, jiní tvrdili, že popravy přece neřídilo Rusko, ale Sovětský svaz; tedy stát, který už neexistuje a za jehož činnost Rusko nenese odpovědnost.

Poláky navíc dráždilo, že Rusko Putina a Medveděva se v jiných ohledech naopak k odkazu Stalina hrdě hlásí, přitom právě on dal k popravám rozkaz. Konečně velká část obyčejných Rusů netuší, že katyňský masakr nespáchali Němci, ale Sověti. Učebnice ruského dějepisu jsou ke zločinům sovětského režimu obecně shovívavé.

Masakr se stal ve světě předmětem pozornosti opět v září 2007, kdy měl premiéru film polského režiséra Andrzeje Wajdy Katyň (Katyń), jehož tématem je osud rodin zavražděných důstojníků. Námět filmu je režisérovi blízký, protože jeho otec Jakub Wajda patřil mezi katyňské oběti. (Více o filmu Katyň zde)

Autoři: , ,
Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Vybouchl jsem, řekl obžalovaný. Boxerem s hroty zasadil družce dvacet bodných ran

Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové začala ráno projednávat případ pětatřicetiletého muže, který podle obžaloby loni na náměstí v Jevíčku pobodal boxerem s hrotem svoji družku. Ta...

3. dubna 2025  8:52,  aktualizováno  9:43

Netanjahu navzdory zatykači ICC přijel do Maďarska, zadržení mu nehrozí

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek nad ránem přicestoval na návštěvu Maďarska, a to navzdory zatykači, který na šéfa vlády židovského státu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC). Do...

3. dubna 2025  9:13

Na farmě uhynuly stovky zubožených krav. Soud podruhé rozhodne o trestech

Krajský soud v Ústí nad Labem podruhé rozhodne v případu úhynu skotu chovaného v nevhodných podmínkách na farmě na Chomutovsku. Případ mu vrátil odvolací soud. Obžalovaní jsou jednatel a ředitel...

3. dubna 2025  9:08

Další rána pro světovou ekonomiku. Cla zabrzdí růst a znovu přikrmí inflaci

Nejnovější salva amerických obchodních cel znamená pro světové hospodářství, která se sotva vzpamatovala z inflačních šoků a energetické krize, další ránu. Podle analytiků bude nyní záležet na...

3. dubna 2025  9:03

Havárie vodovodu zastavila tramvaje mezi Hradčanskou a Strossmayerovým náměstím

Havárie vodovodu zastavila ve čtvrtek ráno v Praze provoz tramvají mezi zastávkami Hradčanská a Strossmayerovo náměstí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Pět tramvajových...

3. dubna 2025  8:45,  aktualizováno  8:59

Kandidátky SPD a Stačilo! obejdou zákon. Je to na hraně, upozorňuje ústavní právník

Hnutí SPD i komunisté, kandidující pod hlavičkou Stačilo!, půjdou do voleb s podporou menších stran. Ke zvolení jim tak bude stačit překročit pětiprocentní práh. Obě uskupení opakují, že nejsou...

3. dubna 2025  8:29

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejil vlak, některé spoje stále jezdí odklonem

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily ve středu ráno dva vozy expresního vlaku společnosti RegioJet. Hasiči evakuovali 61 lidí, nikdo z nich nebyl zraněn. Provoz na frekventované trati byl asi...

2. dubna 2025  7:44,  aktualizováno  3.4 8:08

Jak se „Iceman“ pomocí AI rozloučil s Hollywoodem a Cruise brečel

Hvězdy a fanoušci vzpomínají na herce Vala Kilmera, který ve středu zemřel ve věku 65 let. Herec se během své kariéry proslavil také ve filmech Top Gun a Top Gun: Maverick rolí poručíka Toma...

3. dubna 2025  7:44

Putinův diplomat jednal ve Washingtonu. Trump mu zařídil výjimku ze sankcí

Vysoce postavený ruský vyjednávač, zmocněnec ruského prezidenta Vladimira Putina pro investice Kirill Dmitrijev se ve Washingtonu setkal s americkými představiteli, zatímco administrativa amerického...

3. dubna 2025  7:02

Blíží se teplotní šok. Po horkém pátku přijde mrazivý víkend, pak se zase oteplí

Po krátkém oteplení, kdy bude dnes a zítra i přes 20 °C, dorazí v sobotu od severu studená fronta a vzduch o víkendu ochladí někdy hluboko pod bod mrazu. Příliš srážek ale nepřijde, lze je očekávat...

3. dubna 2025  6:30

Ruský soud potrestal velitele za vraždy vojáků, kteří odmítli být potravou pro děla

Ruský vojenský soud odsoudil ke 20 a 18 letům vězení plukovníka Jevgenije Malyše a poddůstojníka Romana Timonina za mučení, vraždy a znesvěcení těl sedmi podřízených. O rozsudcích, vynesených už v...

3. dubna 2025  6:25

KOMENTÁŘ: Fialově vládě nejde o obranu. Jen se drží u koryt, píše Babiš

Vystrašit lidi, vybičovat emoce a odvést pozornost od nesplněných slibů, neschopnosti řídit stát, drahoty a rekordního propadu životní úrovně – to je pravý cíl nejnovější PR kampaně Fialovy vlády,...

3. dubna 2025  6:13