Dub připutoval do Jasla jako dar od Hitlera u příležitosti jeho narozenin z rakouského Braunau, vůdcova rodiště.

Dub připutoval do Jasla jako dar od Hitlera u příležitosti jeho narozenin z rakouského Braunau, vůdcova rodiště. | foto: Archiv města Brna

Polské město se pře o porážku Hitlerova „narozeninového“ stromu

  • 13
Starostka jihopolského města Jaslo by ráda nechala porazit urostlý dub v centru města. Strom sem poslal a zasadit ho nechal Adolf Hitler v roce 1942 u příležitosti svých narozenin. Městský úřad se nyní chce nepříjemné památky na dobu okupace zbavit, ne všichni místní ho v tomto záměru však podporují.

Jaslovská starostka Maria Kurowská ospravedlňuje záměr zbavit se zdravého dvanáctimetrového stromu dopravní bezpečností, na jeho místě má vzniknout kruhový objezd.

"V našem městě jsou stovky stromů, místo tohoto můžeme zasadit strom na počest obětí nacismu," říká starostka, jež by ráda smazala upomínku na Hitlera z povrchu jaslovského.

Podle jednaosmdesátiletého pamětníka Kazimierza Polaka dorazil drobný stromek v krabici obalené vlajkou s hákovým křížem do Jasla v dubnu roku 1942. Polak popisuje, jak němečtí úředníci za zvuků místní nacistické kapely strom s pompou zasadili.

Dub připutoval do Jasla jako dar od Hitlera u příležitosti jeho narozenin z rakouského Braunau, vůdcova rodiště. Podle Polaka byl dar dokladem führerovy snahy poněmčit okupované město.

Nevinný strom

"Ten strom nikomu neublížil, nenese žádnou vinu," myslí si přesto Polak, který se zajímá o jaslovskou historii a je současně jediným zdrojem informací o nechvalně proslulém dubu. "Je vysoký a zdravý, tak ho nechme růst," říká pamětník, který zorganizoval iniciativu na záchranu dubu.

Kurowská přiznává, že dostává dopisy od lidí, kteří podporují její snahu stromu se zbavit, i od těch, kteří ho naopak brání. "Stromy se sázejí na počest opravdu skvělých lidí, jako byl třeba Jan Pavel II., když tu ten dub necháme, vždycky nám při procházce centrem připomene Hitlera," tvrdí starostka. Město má podle ní o budoucím objezdu a tedy i osudu Hitlerova dubu rozhodnout během několika týdnů.

Jaslo má na druhou světovou válku obzvlášť kruté vzpomínky. Koncem roku 1944, kdy se začala přibližovat Rudá armáda, nacisté město vyplenili. Když s řáděním skončili, v Jaslu zbylo pouhých 39 domů z původních 1 200.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video