Jaroslaw Kaczynski

Jaroslaw Kaczynski | foto: Profimedia.cz

Polská vládní krize: selhání, anebo vychytralost dvojčat?

  • 2
Nekompromisní jako vždy. A tentokrát i za cenu, že svou vlastní vládu přivede už po dvou letech k předčasným volbám. Polský premiér Jaroslaw Kaczynski opět překvapil. Je to "sebevrah", nebo se mu nakonec tento tah při sčítání volebních lístků vyplatí?

Polská média se ve výkladu náhlé vládní krize různí.  Spekulace odstartovalo ocejchování ministra zemědělství Andrzeje Leppera, že bral úplatky. S ním by mohla vládu opustit i jeho populistická strana Sebeobrana.

Deník Gazeta Wyborcza citoval zdroj blízký prezidentovi Lechu Kaczynskému: "Atmosféra je zlá. Zdá se, že se přibližuje pád vlády. Nahrává tomu přestřelka s Evropskou unií o protiraketovém štítu i stávka zdravotníků.“

Znamená to tedy, že Kaczynští selhali, nebo je to jen počátek cesty k jejich ještě většímu triumfu? Polská média připouštějí možnost, že i nynější krok byl chytrým tahem dvojčat. A to přesto, že kdyby se nyní konaly volby, zvítězila by v nich s 32procentní podporou opoziční Občanská platforma.

Strana Právo a spravedlnost v čele s premiérem si navzdory tomu vůbec nemyslí, že není nejpříhodnější čas na volby.

List Rzeczpospolita připomíná, že Polsku se ekonomicky daří. Centrum veřejného mínění přineslo před časem statistiku, která ukázala, že Poláci jsou se svým premiérem stále spokojenější. Chválí si ho 27 procent dotázaných.

Jaroslaw Kaczynski se v evropské politice ukázal jako tvrdý vyjednavač, který za každou cenu hájí zájmy Polska. Co na tom, že si svou rétorikou, v níž před dvěma týdny narážel na nacistickou minulost Německa, popudil Unii.

Předvedl se jako pan Čistý
A navíc! Tím, že s napřaženým ukazovákem vyhodil Leppera, podezřelého z korupce, ukázal lidem, že se nebojí kontrolovat ani své spojence. Nestrpí žádnou špinavost.

Ostatně přesvědčení, že je třeba oddělit zrno od plev, razili Kaczynští už v době, kdy se snažili Polsko přinutit, aby konečně prolustrovalo na 700 tisíc intelektuálů, což nakonec překazil až Ústavní soud.

Polské Centrum veřejného mínění zároveň připomnělo, že body polským sourozencům v očích tradičně katolické společnosti připsal i jejich odmítavý postoj k potratům. Sympatie si získala i jejich prorodinná politika. Kabinet chce prodloužit mateřskou dovolenou, zavést tři volné dny pro otce, zvýšit rodičovské přídavky či třeba podpořit firemní školky.

Mladí s dvojčaty nesouhlasí
Nejméně příznivců mají nekompromisní polská dvojčata mezi mladými lidmi do 24 let. V této věkové kategorii s nimi nesouhlasí téměř šedesát procent Poláků. Nelíbí se jim jejich netolerantní přístup k homosexuálům, kteří, jak napsal britský list Guardian, před xenofobií masově prchají do Anglie.

Mladí voliči také těžce nesou takzvaný školský zákon, který sice vypracoval ministr školství Roman Giertych, ale schválila ho Kaczynského vláda. Dovedou se totiž vžít do situace mladších kamarádů, kteří od září nastoupí do škol v uniformách. Právě jim by s pádem vlády svitla naděje, že se nakonec neuskuteční série opatření, která mají do škol vnést mravnost.

Právě na kritice konzervativních postojů je založena i taktika levice, která nyní zvedá hlavu. V čele sjednocených čtyř malých stran Levice a demokraté stojí bývalý polský prezident Aleksander Kwasniewski. Ten už před dvěma měsíci vyhlásil Kaczynským válku. Avšak teprve nyní zřejmě začne skutečná bitva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video