Polský premiér Jaroslaw Kaczynski

Polský premiér Jaroslaw Kaczynski | foto: Profimedia.cz

Polská cesta: do nebe, či do pekel?

  • 51
Mužům, kterým se v Polsku nechce platit alimenty, zabavují úřady řidičský průkaz nebo je posílají na veřejné práce. "Když jako šofér kamionu přijdu o řidičák, ať majitel pekárny za podobný hřích přijde o pekárnu!" rozčiluje se na jednom z polských blogů muž, který se podepsal jako Alimentář.

Podobných zákonů a nápadů, které prošly za vlády bratří Kaczynských a jež Čechům připadají na první pohled bizarní, mají naši sousedé celou řadu. Nebo se o jejich zavedení jedná.

Tak například jeden pijan ze Zelené Hory, známá firma, tak dlouho kupoval svému nezletilému synovi pivo, až si pro něj přišla policie. Teď stojí před soudem, a jak napsal deník Gazeta Wyborcza, podle zákona mu hrozí až dva roky vězení.

Řídil jsi opilý? Prodáme tvoje auto!
Vůbec na alkohol mají polští zákonodárci spadeno. Země proslulá popíjením vodky v parcích chce totiž zavést přísné tresty za řízení pod vlivem alkoholu a drog.

Polští poslanci budou dokonce jednat o návrhu, kdy by řidič, který má v krvi 0,5 promile (dvě po sobě vypitá piva), mohl přijít o auto. Úřady by mu ho prodaly v aukci.

Trestu by se nevyhnuli ani ti, kdo auto měli jen půjčené. Soudní znalec by jim zkrátka vyčíslil aktuální cenu vozu a zaplatili by "na dřevo“.

Jakkoli znějí tyto návrhy hrůzostrašně, mají jasný cíl. Za každou cenu snížit počty lidí, kteří se ročně zabijí na silnicích. V Polsku vloni opilci zavinili 3643 dopravních nehod, při nichž zemřelo 404 lidí.

V Česku, které má téměř čtyřikrát méně obyvatel, sice po podobných zákonech není ani vidu, ani slechu, ale na cestách tu ve stejný rok havarovalo ze stejného důvodu dvakrát více řidičů.

A podobně funguje i zákon o alimentech. Ještě před rokem na nich Poláci dlužili 8 miliard zlotých. Řádně platilo jen deset procent otců, zbytek museli chtě nechtě zaplatit daňoví poplatníci.

A nyní? "Dvě třetiny těch, kterým jsme zabrali řidičák, začínají dluhy splácet,“ pochvalovala si před časem listu Rzecpospolita Joanna Kluzik-Rostkowska z ministerstva práce a sociálních věcí. "Je to opravdu strašák, rádi ho využíváme,“ potvrdil Lodžskému deníku ředitel Městské správy sociálního zabezpečení v Lodži Andrzej Kaczorowski. Vloni navrhli sociální pracovníci v Polsku odebrat řidičák kvůli tomu, že neplatili na děti, sedmi tisícům lidí.

Stejně represivně působí návrh zakázat školákům, aby se večer potulovali venku. Od nového školního roku mají vycházet jen v doprovodu dospělých. "Zakázané hodiny jsou jedinou možností, jak zabránit dětem, aby se opíjely na diskotékách. Počet případů, kdy se studenti vybourají v autě, stoupá,“ argumentoval ministr školství Roman Giertych, z jehož dílny pochází většina kontroverzních návrhů.

Na školách budou uniformy, nebudou mobily
Byl to on, kdo prosadil soubor předpisů známých jako "nulová tolerance k násilí na školách“. Díky němu bude mládež od příštího roku chodit do škol bez mobilů a v uniformách. Od poloviny června ministr propaguje rozdělení tříd v polských školách na chlapecké a dívčí. Kdy se tak stane, zdali vůbec, se ještě uvidí. Každopádně už v září začne rozdělená výuka v první z nich, ve státní škole ve Swidniku.

Giertych rovněž navrhuje zakázat všechny potraty. Sejmem však kontroverzní návrh neprošel (stejně tak jako nápad zakázat rozvody).

Bratři Kaczynští s nevolí nesli, že jim soud zrušil vládní návrh o lustracích s tím, že je proti ústavě. Chtěli totiž po osmnácti letech oddělit "zrno od plev“, když požadovali lustraci 700 tisíc polských intelektuálů, a tedy největší rošádu zaměstnanců v Polsku od pádu komunismu.

Knihkupectví zlevnila knihy z Giertychova indexu
Mezi pikantnosti, které v minulých týdnech pobavily nejen Polsko, ale i celou Evropu, byl seznam povinné četby. Ministr školství Roman Giertych z něj vyřadil Kafku, Goetha, Dostojevského a významné polské literáty jako Witolda Gombrowicze a Stanislawa Ignace Witkiewicze. Nahradil je náboženskou a vlasteneckou literaturou. - více zde

Poté, co list GazetaWyborcza napsal o knihách, které dal Giertych na "index“, stal se ministr terčem invektiv. V literárních kruzích o něm dokonce psali, ať jde chovat slepice.

"Slavisté v Polsku i v zahraničí jeho seznam odsuzují šmahem. Nahradil světovou literaturu knížkami Jana Dobraczynského, což je autor třetí kategorie, o němž se nezmiňují ani mnohé podrobné slovníky polské literatury!“ říká polonista z Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zatloukal.

Tiskový odbor se snažil emoce kolem povinné četby zmírnit, když dodatečně tvrdil, že vyškrtnutí klasiků neznamená, že jsou od nynějška v Polsku zakázaní, a Giertych požadoval od novinářů omluvu. Mezitím Dostojevskij už zase zaujal čestné místo.

Ministr však nakonec knihám, které chtěl vytlačit na okraj zájmu studentů, udělal jen reklamu. "Černá listina, na níž se někteří autoři ocitli, okamžitě začala -na rozdíl o soupisu povinné četby - přitahovat čtenáře. Některá polská knihkupectví tyto knihy demonstrativně vystavila do výloh a dala na ně slevy,“ říká Zatloukal.

Rozhodně ne všechny polské nápady (jako například ten s odsunem Kafky a Goetha) jsou tak šílené, jak se na první pohled jeví. Některými by se Češi mohli i inspirovat. Ty zbývající, jako třeba myšlenka ředitelky polského úřadu na ochranu práv dětí Ewy Sowinské, která chtěla zakázat seriál Teletubbies (fialová postavička Tinky Winky má být homosexuál) alespoň znuděnou Evropu rozesmějí.

Bilance nové doby

Co už platí:
- neplatiči alimentů přicházejí o řidičský průkaz, chodí na veřejně prospěšné práce
- kdo koupí nezletilému pivo, může jít na dva roky do vězení

Co bude platit:
- od nového školního roku budou školáci nosit uniformy, nebudou moci nosit do školy mobil
- děti budou jezdit na "vlastenecké" školní výlety, kde se seznámí s historií Polska
- žáci budou ve večerních hodinách moci vycházet ven jen za doprovodu dospělých
- tomu, kdo napadne učitele, hrozí až deset let vězení
- ze školních počítačů zmizí weby, na nichž děti mohou hrát agresivní hry
- z povinné četby zmizeli někteří autoři, nahradila je náboženská a vlastenecká literatura

Co Poláci chtějí zavést:
- opilým řidičům zabavovat auta a prodávat je v dražbě
- rozdělit třídy ve školách na chlapecké a dívčí
- zavést tresty ve školách pro učitele, žáky i rodiče
- vymýtit homosexuální "propagandu" ze škol
- prodloužit mateřskou dovolenou, zavést i tři volné dny pro otce, zvýšit rodičovské přídavky, podpořit firemní školky

Jaké návrhy neprošly:
- podrobit lustracím 700 000 polských intelektuálů
- zakázat rozvody a úplně zakázat potraty
- zakázat seriál Teletubbies

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video