Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a ministr financí Andrej Babiš při jednání

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a ministr financí Andrej Babiš při jednání Sněmovny o důvěře vládě (18. února 2014). | foto: ČTK

Hokej na čtvrt hodiny přerušil jednání o vládě. Poslance čeká "noční"

  • 47
Jen co bylo vhozeno úvodní buly utkání mezi Českem a Slovenskem na olympiádě v Soči, byla přerušena schůze Sněmovny. O slovo požádal komunista Vladimír Koníček a "vzal to na sebe". Žádost o přerušení zdůvodnil tím, že ve vládních lavicích není přítomna celá vláda, což by při hlasování o důvěře být měla. Nakonec se poslanci rozhodli pracovat dál.

Vládní lavice byla v 18 hodin skutečně poloprázdná, ale třeba premiér Bohuslav Sobotka v ní seděl. Schůze byla nakonec kvůli poradě šéfů poslaneckých klubů přerušena jen na čtvrt hodiny.

Počet ministrů ve vládní lavici při jednání o důvěře vládě se po neplánované pauze skutečně zvýšil. A když dal vzápětí první gól do slovenské sítě Aleš Hemský, byl už u řečnického pultu Zbyněk Stanjura z ODS. Svými hlasovacími kartami bylo v tu chvíli v jednacím sále přihlášeno 172 z 200 poslanců.

"Doufám, že to do šesti stihneme, myslím, že opozice si s námi ani nemá co říci," věřil přitom ještě po poledni šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Doufal marně. Jeho odhad nebyl přesný. Místo toho si poslanci odhlasovali, že mohou jednat a hlasovat i po půlnoci.

Není to vůbec nereálné. Když přesně v 18 hodin domluvil František Laudát z TOP 09, přihlášeno do rozpravy bylo stále dvacet pět řečníků.

"Jasně že Čechům, to je hloupá otázka. Jako člověk, který zná Jaromíra Jágra velice dlouho, a jsem sponzor kladenského hokeje, tak určitě fandím Jágrovi," řekl Babiš novinářům, kteří se ho ptali, komu bude fandit. Ministr financí a šéf hnutí ANO je druhým nejbohatším českým občanem, ale má slovenské kořeny.

Vláda důvěru získá, to bylo dáno už dávno předem

Právě to, zda hokej utne jednání, aby se poslanci mohli dívat na hokej proti Slovákům, bylo jednou z mála předem nejasných věcí na jednání o důvěře. To, že koaliční vláda Bohuslava Sobotky získá důvěru, bylo předem dáno.

Nejenže za ní stojí 111 poslanců ČSSD, ANO a KDU-ČSL (jediný chybí nemocný Ivan Gabal z klubu KDU-ČSL), už ráno vstřícnost k vládě avizoval i Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Poslanci Úsvitu nebudou hlasovat proti vládě, ale opustí sál a sníží kvórum. Tím by ji ještě víc usnadnili, aby prošla, kdyby se v řadách vládních poslanců našli nějací rebelové. Jenže žádní otevření rebelové zatím nejsou.

Komunisté řekli, že se při hlasování zdrží, ODS a TOP 09 budou proti. Jedním z mála zajímavých momentů bylo vystoupení prezidenta Miloše Zemana, který přišel do Sněmovny, aby zhodnotil vládní prohlášení. Vládu označil za "sňatek z rozumu" a vybídl ji, aby se inspirovala u úspěšných skandinávských zemí. (více o vystoupení prezidenta Zemana zde)

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD řekl při obhajobě své vlády, že bude prosazovat model sociálně a ekologicky orientované tržní ekonomiky. A pak již následoval maratón vystoupení, jejichž konec nelze zatím dohlédnout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video