Posílená policie v ulicích Prahy v den výročí 17. listopadu 1989 | foto: František Vlček, MAFRA

Položení květin k 17. listopadu? Podle policie riziko, řekl Chovanec

  • 55
Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD před poslanci bránil rozhodnutí policistů nepustit loni, v den státního svátku 17. listopadu, skupinu studentů položit květiny k pamětní desce připomínající demonstraci, která v roce 1989 odstartovala pád komunistického režimu. „Nemám důvod jako profesionál jim nevěřit, že to vyhodnotili jako riziko,“ řekl Chovanec.

„Bylo to v době, kdy díky přítomnosti prezidenta republiky byl prostor hermeticky uzavřen, a to především po provedení pyrotechnické prohlídky a ohledání místa, a že zrovna místo pamětní desky bylo vyhodnoceno jako místo s vysokým bezpečnostním rizikem. Policie v té době neměla kapacitu na to, aby umožnila studentům i za doprovodu policie prostě příchod k této desce,“ prohlásil ve Sněmovně ministr vnitra.

Studenti se snažili květiny k desce položit ještě před tím, než se na tomto místě konala demonstrace na podporu prezidenta Miloše Zemana, při níž stanul Zeman na pódiu vedle lídra Bloku proti islámu Martina Konvičky i politiků opozičního Úsvitu. Policie tam však studenty nepustila, proti čemuž pak protestovali studenti i pedagogové několika vysokých škol. (více zde)

„Podle mého názoru je nepřípustné, aby byla Policie České republiky zneužita poté, co je celý prostor zabezpečen k selektivnímu určování, kdo do prostoru smí a kdo ne,“ ptal se při své interpelaci poslanec TOP 09 František Vácha.

„Kdo dal policii příkaz k selektivnímu vpouštění, či nevpouštění lidí na shromáždění a kdo dával policii instrukce, koho vpustit a koho ne?“ zajímalo Váchu, jestli to byla aktivita příslušníka policie na místě, nebo jestli za ním stál někdo, kdo mu říkal, koho může vpustit a koho ne.

„Nežádám žádné čistky na Policii České republiky. Mně bude stačit, když budu vědět, že jste se tím zabývali a že jste nastavili nějaká pravidla, jak zabránit tomu, aby k této situaci v budoucnosti nedocházelo,“ řekl ministrovi vnitra poslanec Vácha.

Chovanec mu opáčil, že se seznámil s tím, jak věc přezkoumal policejní prezident. „Policie v této věci nepochybila. Nemám jediný zákonný argument, kdy by bylo možné konstatovat, že policie se zpronevěřila nebo že porušila zákon o policii nebo jinou právní normu,“ prohlásil Chovanec. Zároveň ale připustil, že se možná policie mohla zachovat jinak.

Za nejlepší řešení by pokládal variantu, pokud by policisté skupinu studentů k pamětní desce doprovodili, aby tam mohli položit květiny. Policie to ale podle ministra pokládala za rizikové, nemá důvod jí nevěřit. „Zrovna místo pamětní desky bylo vyhodnoceno jako místo s vysokým bezpečnostním rizikem. Policie v té době neměla kapacitu, aby umožnila studentům přístup k desce,“ uvedl Chovanec.

„Mně by také jako člověku přišlo nejlepší, kdyby policisté těch několik studentů k pamětní desce doprovodili, oni tam mohli položit květiny, vzdát hold památce, která je nám všem blízká. Já jsem 17. listopadu byl student, to znamená, já si ty události velmi živě pamatuji,“ řekl před poslanci ministr vnitra a první místopředseda sociální demokracie.

Podívejte se na přísné kontroly 17. listopadu 2015:

17. listopadu 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video