Vlastimil Tlustý, Mirek Topolánek

Vlastimil Tlustý a Mirek Topolánek přicházejí na schůzku (25. září 2006) | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Polovina lidí chce důvěru vládě ODS, zjistil průzkum

  • 991
Zhruba polovina lidí si přeje, aby vláda Mirka Topolánka se žádostí o důvěru uspěla. Přes pětadvacet procent chce opak a přivítali by, kdyby prezident svěřil druhý pokus o sestavení kabinetu předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro MF DNES.

Přejít na speciál Topolánek na cestě za důvěrou

Vstřícná vyjádření politiků ČSSD i KDU-ČSL k rozpočtu, který připravila ODS, jsou výrazným signálem. Naznačují, o jaké variantě vlády se může také začít jednat, když Topolánkův jednobarevný kabinet doplněný o nestraníky příští týden nezíská důvěru poslanců.

"Země potřebuje rozpočet. ODS ho předložila v podobě, která je pro nás dobrým základem k jednání. Vypadá to docela nadějně," řekl k tomu v úterý MF DNES místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Rozpočet je jedním z nejdůležitějších zákonů a zpravidla pro něj hlasují ty politické strany, které mají vliv na vládu.

Dohoda na rozpočtu je podle sociálních demokratů možná, i když se chce zatím ODS dopracovat ke schodku 91 miliard korun za cenu, že prodá část firmy ČEZ. - více zde

"Chceme jednat. Především je důležité, že v návrhu rozpočtu nedochází ke škrtům sociální povahy," prohlásil i šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Ochotu lidovců podílet se na přijetí rozpočtu potvrdili v úterý MF DNES i tři významní lidovečtí politici: úřadující šéf strany Jan Kasal, předsedkyně poslanců Vlasta Parkanová i bývalý lídr Miroslav Kalousek.

Topolánkovi budou chybět i hlasy lidovců
Zároveň však lidovci ani sociální demokraté nepočítají s tím, že by příští týden nechali vládu Mirka Topolánka získat důvěru. Šance Mirka Topolánka, že jeho vláda projde, jsou tedy minimální. - více zde

"Nevidím důvod ke změně postoje. Počítám s tím, že se nezúčastním hlasování," řekl Kalousek. "Vyjádříme mírnou distanc tím, že před hlasováním odejdeme ze sálu. To je převažující postoj," dodala Parkanová. Kdyby lidovci hlasovali pro vládu, v níž nesedí, přebírali by podle ní zodpovědnost i za personální rozhodnutí ODS (jako odvolání šéfa špionáže Karla Randáka).

ODS už skoro rezignovala na to, aby KDU-ČSL přesvědčila. "U lidovců moc netušíme, s kým jednat. Prostě není jasné, kdo u nich vyhraje sjezd," konstatoval poslanec ODS Marek Benda.

Topolánek při hledání podpory pro vládu neuspěl ani u poslanců ČSSD. "Byla by to největší hloupost, kterou bychom mohli udělat," pronesl Paroubek.

Sociální demokraté čekají buď na vlastní šanci na vládu, nebo na to, že prezident Klaus pověří jiného politika ODS než Topolánka, s nímž by se dohodli po komunálních a senátních volbách.

Hlasy zelených, jichž je pouze šest, nebudou hrát v této situaci zásadní roli. V ODS teď proto řeší taktiku, jak z očekávaného prohraného hlasování vyjít co nejlépe.

Část poslanců této strany prosazuje, aby se v úterý 3. října, kdy začne schůze Poslanecké sněmovny o důvěře vládě, jen zahájila debata, která by se táhla až do komunálních a senátních voleb, tedy do konce října. Ale ministři za ODS chtějí hlasování co nejdříve.

Lidé přejí vládě úspěch
I když má Topolánkův kabinet mizivé šance, že u poslanců projde, většina těch, které to zajímá, by si jeho úspěch přála.

Vyplývá to z průzkumu, který pro MF DNES zpracovala agentura Median. Oslovila 739 respondentů s otázkou, zda by dali přednost úspěchu přechodné vlády ODS, nebo by byli raději, kdyby prezident Klaus pověřil v druhém kole sestavením vlády Jiřího Paroubka.

Padesát procent dotázaných si přeje, aby Topolánkova vláda uspěla a začala připravovat předčasné volby, 26,5 procenta respondentů by pak dala raději druhou šanci Paroubkovi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video