Polokoule odolaly osmi párům koní

Letná - Snad každý učitel fyziky ten pokus popisuje: Přitisknou se k sobě dvě měděné polokoule a z prostoru mezi nimi se vypumpuje vzduch. Vzniklé vakuum drží polokoule při sobě tak pevně, že je od sebe neodtrhnou ani čtyři páry koní na každé straně. Kolik bývalých studentů si však dnes vzpomene, že jde o takzvané magdeburské polokoule, nejslavnější experiment německého fyzika Otty von Guericka. V Národním technickém muzeu začala výstava, která dobrodružství objevů tohoto vědce, astronoma a filozofa přibližuje.

"Aristoteles tvrdil, že vakuum nemůže existovat, protože příroda má strach z prázdna," říká kurátor výstavy Ditmar Schneider a drží v rukou plechovku od párků, ze které jeho pomocník kompresorem odsává vzduch. "Teď je pryč padesát procent vzduchu, teď šedesát," popisuje Schneider. Vtom se ozve ohlušující rána, průvodní jev nastalého vakua v plechovce. "Tak tohle je strach z prázdna," glosuje Schneider.

Právě praktické demonstrace Guerickových experimentů na věrných replikách exponátů, s nimiž fyzik pracoval, jsou nejatraktivnější součástí výstavy. Diváci mohou zhlédnout nejen kopie proslulých magdeburských polokoulí, ale i vzduchovou pušku, terrelu pro demonstraci vlastností elektrostatického pole či šibenici. Ta se rovněž užívá k důkazu existence vakua. Na šibenici se zavěsí zmenšené repliky polokoulí, vypumpuje se v nich vzduch a vzniklá koule se postupně zatěžuje závažím. Při včerejší demonstraci se polokoule od sebe odtrhly v okamžiku, kdy nesly zátěž více než 280 kilogramů.

Otto von Guericke (1602-1686) byl bohatý měšťan. Léta zastával v Magdeburgu funkci purkmistra, v dnešní terminologii místostarosty. V mládí studoval na univerzitách v Lipsku, Jeně a Leidenu práva, matematiku, astronomii a fortifikaci, tedy nauky o opevnění. "Guericke byl především diplomat, který po celé Evropě hájil zájmy svého města," upřesnil Ditmar Schneider. "Svými pokusy si často krátil dlouhé dny čekání na audienci u císaře či vysokých státních úředníků."

Několik měsíců v roce 1652 se pokoušel získat slyšení u císaře, který tehdy pobýval v Praze. Nedostalo se mu ho, ale tehdejší Praha mu poskytla zázemí kvalitních řemeslníků, nutné pro jeho pokusy. O dva roky později předvedl poblíž kostela Svaté Markéty v Břevnově svůj proslulý experiment s magdeburskými polokoulemi a osmi páry koní.

Otto von Guericke je označován za otce experimentální fyziky, objevitele vedení elektřiny, zakladatele využití vakuové techniky a elektrostatiky. Díky svému rodinnému zázemí nemusel na pokusech příliš šetřit. Znalci jeho díla vyčíslili, že obětoval svým experimentům asi dvacet tisíc dolarů. Roční plat starosty Magdeburgu byl přitom dvě stě dolarů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video