Česká 6. polní nemocnice.

Česká 6. polní nemocnice. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Polní nemocnice se chystá do Afghánistánu

  • 3
České armádní lékaře a zdravotníky čeká další zahraniční mise. Proslulou 6. polní nemocnici chce armáda v březnu vyslat do Afghánistánu. Na letišti v Kábulu mají Češi zhruba rok ošetřovat zraněné spojenecké vojáky.

Do Afghánistánu by měla první část české polní nemocnice vyrazit zhruba v polovině března. Na letišti v Kábulu čeští zdravotníci vystřídají řeckou polní nemocnici.

"O vyslání polní nemocnice jsme byli požádání z NATO loni v listopadu. Požadavek je v silách naší armády," řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Jak dodal, hlavní slovo však budou mít poslanci a senátoři, kteří musejí s vysláním armádních zdravotníků souhlasit.

Podle Čírtka v tuto chvíli ještě nelze říci, zda polní nemocnice v únoru do Afghánistánu vyrazí. "Termín zatím není potvrzen," konstatoval mluvčí.

Vyslání polní nemocnice do Afghánistánu přislíbila Česká republika spojencům i během summitu NATO v lotyšské Rize. - více zde

Do mise by mělo vyrazit zhruba 80 vojáků. Pokud by měla česká strana zajišťovat i logistiku, bude podle Čírtka počet vojáků vyšší.

Nemocnice bude fungovat na letišti KAIA v Kábulu na úrovni takzvané Role III. Ta představuje nevyšší etapu v poskytování odborných lékařských zákroků na bojišti. "Z naší nemocnice budou zranění po stabilizaci letecky přepravováni k dalšímu ošetření na území vlastních států," vysvětlil velitel 6. polní nemocnice Marek Kocvrlich.

Jednotka podle něj začne s přípravami na misi v únoru. "Každá mise je něčím výjimečná, ale jde o běžnou přípravu," dodal Kocvrlich. Čeští specialisté by měli v Afghánistánu působit zhruba rok. Lékařské a zdravotnické týmy by se tak měly v misi třikrát vystřídat.

Pro 6. polní nemocnici není afghánská mise ničím novým. Od dubna 2002 do ledna 2003 v Afghánistánu působila nejprve 6. a pak 11. polní nemocnice. Za dobu svého působení tam čeští zdravotníci ošetřili 16 tisíc pacientů.

Češi v Afghánistánu výrazně posílí
Armáda plánuje, že alianční misi ISAF v Afghánistánu letos výrazně posílí. Celkový počet českých vojáků v Afghánistánu může vzrůst až na 225 ze současných 120.

I nadále bude operovat zhruba 80 průzkumníků ve Fayzabádu v hornaté provincii Badakšan na severovýchodě země, kteří spolu s Dány a vojáky německého Bundeswehru chrání tamější provinční rekonstrukční tým. - více zde

Dalších zhruba 50 vojáků od prosince velí mezinárodnímu letišti v Kábulu. Na letišti pak působí i dvacetičlenný tým pyrotechniků a meteorologů. - více zde

Nově chce armáda do Afghánistánu vyslat asi desetičlenný průzkumný tým chemiků a elitní speciální jednotku vojenské policie Special Operation Group, která by měla střežit důležité objekty na neklidném a nebezpečném jihu země.

Ministerstvo obrany navíc jedná se sousedním Slovenskem o další vojenské spolupráci v Afghánistánu. Mezi návrhy je možnost, že by v české polní nemocnici vypomohli slovenští chirurgové.

Rovněž není vyloučené, že by příští rok do Afghánistánu česká armáda vyslala elitní vrtulníkovou letku z Přerova. Slovenští vojáci by pak podle ministra obrany Jiřího Šedivého mohli doplňovat posádky.

Česká republika chce navíc v horizontu dvou let vést jeden z provinčních rekonstrukčních týmů v Afghánistánu. Podle ministerstva obrany by Češi mohli od roku 2009 řídit takový tým v Púli Chumrí na severu země. Kromě vojáků by tak v Afghánistánu působili i civilní experti. - více zde

, natoaktual.cz

Video