Polní nemocnice bude nejdříve v Kuvajtu

  • 21
Vláda bude v pondělí jednat o vyslání české polní nemocnice do oblasti Perského zálivu. Ještě během týdne by měl návrh, který předkládá ministerstvo obrany, prodiskutovat i parlament. Nemocnice by měla být přesunuta nejdříve do Kuvajtu, kde už působí naši chemici.

Nemocnice se podle plánu nejdříve přemístí do Kuvajt City. Na základně Camp Dauhá by tak byla společně s česko-slovenskou rotou protichemické ochrany.

Velitel chemiků, generál Dušan Lupuljev, v sobotu řekl, že jednotka už se na příjezd nemocnice připravuje. Zdravotníci musí být v oblasti, aby byli schopni reagovat rychle na aktuální situaci.

Až bude v místech humanitární katastrofy bezpečno, přesune se nemocnice přímo do Iráku. Předpokládané místo nasazení je v okolí jihoiráckého města Basra, kde je už nyní složitá humanitární situace. Vzdálenost z Kuvajt City do Basry je 130 kilometrů.

V Kuvajtu bude polní nemocnice "sbalená". Využívat se tam bude pouze lékařská kapacita jednotky. Celá nemocnice bude připravena na to, aby se v pravý okamžik přemístila tam, kde si to humanitární situace vyžádá.

Postavení nemocnice na místě nasazení trvá osm hodin, ale už během hodiny je schopna zajišťovat základní péči.

S mandátem nebo i bez něj
"Preferujeme samozřejmě variantu, že humanitární operace bude probíhat pod mandátem OSN. V případě vážné humanitární krize však bude o nasazení nemocnice rozhodovat spíše lidské svědomí," řekl náměstek ministra obrany Jan Váňa. Zmírnění lidského utrpení je důležitější než mandát.

Podle Váni už ministr Tvrdík o situaci jednal s předsedou Valného shromáždění OSN Janem Kavanem. Kavan při své páteční schůzce s prezidentem Klausem uvedl, že by mandát OSN by měl být podmínkou. Stejně prý o problému smýšlí i Klaus. Více čtěte zde, ve článku Klaus a Kavan: Špitál musí mít mandát OSN.

Váňa také uvedl, že Česko jedná s Američany a Brity o možnostech financování provozu nemocnice v Iráku. Půlroční pobyt sto padesáti členů zdravotnického zařízení má podle odhadů stát téměř půl miliardy korun.

Jedná se i o dopravě nemocnice do Perského zálivu. "Přeprava není jednoduchá, jednáme se spojenci, především USA a Británií," uvedl na tiskové konferenci Váňa. Přiblížil, že na transport nemocnice je třeba 21 letů nákladních letadel Ruslan.

Zdravotníci by měli odletět co možná nejdříve. "Nemůžeme čekat, když jsou v ohrožení lidské životy," říká Váňa. Po schválení návrhu na nasazení nemocnice vládou a parlamentem, je jednotka schopná okamžitého odletu.

Nemocnici doprovodí výsadkáři
Do Iráku by ale nejela jenom nemocnice. Pro její přípravu jsou potřeba ženisté, kteří připraví prostor pro stavbu polního zdravotnického zařízení.

Zdravotníci budou mít i vlastní "ochranku". Počítá se tím, že je doprovodí stovka prostějovských výsadkářů. Podle Váni však více než polovina z nich bude zajišťovat hlavně logistické úkoly.

Do humanitární mise se zřejmě zapojí i část chemiků, kteří už v Kuvajtu jsou. Jejich velitel, generál Lupuljev, řekl, že po porážce režimu Saddáma Husajna se sníží riziko použití chemických či biologických zbraní.

Část jednotky by se tak podílela na distribuci humanitární pomoci do postižených oblastí.


Video