Právo na interrupci je v Polsku ostrým politickým tématem. Ilustrační foto.

Právo na interrupci je v Polsku ostrým politickým tématem. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Polka si domluvila nelegální potrat v Česku

  • 55
Česko se stává cílem nelegální "potratové turistiky", varují polské noviny Nowa trybuna Opolska. Dokazují to na pokusu vlastní reportérky Agaty Jop, která zavolala do nemocnice v Jeseníku s žádostí o potrat.
Rozhovor s primářem porodnicko- gynekologického oddělení zaznamenaly polské noviny takto:
Novinářka: Chtěla bych k vám přijet, slyšela jsem, že je taková možnost, na potrat.
Primář: Rozumím, rozumím, přijeďte v sobotu v jednu hodinu.
Novinářka: A kolik to stojí?
Primář: Domluvíme se na místě.
Novinářka: Jak dlouho u vás budu muset zůstat?
Primář: Tak dvě hodiny.

České zákony zakazují provádět interrupce cizinkám, které v Česku dlouhodobě nežijí. V Polsku jsou zakázány úplně. Celý rozhovor si Agata Jop nahrála a byl zveřejněn ve čtvrtek.

"Překvapilo mě, jak rychle jsem se s primářem domluvila," řekla. Primář porodnicko - gynekologického oddělení Antonín Kořenek potvrdil, že s polskou ženou mluvil.

"Polsky moc nerozumím, ale pochopil jsem to tak, že je těhotná a jestli může přijet na vyšetření. To by si ovšem musela zaplatit," řekl Kořenek.

To, že by lékaři v Jesenické nemocnici prováděli potraty cizinkám, ostře odmítl její ředitel Jan Jedlička. "V žádném případě tu neprovádíme zákroky, které jsou v rozporu jak s českými, tak polskými zákony," řekl Jedlička.

Že však Polky jezdí do Česka kvůli potratům, tvrdí v polských novinách i nejmenovaná zdravotní sestra, která na Jesenicku pracovala. "Znám dva případy žen, které jely do Jeseníku kvůli potratu. Nikdo po nich nechtěl žádné potvrzení o trvalém pobytu. Zaplatily za zákrok sedm tisíc korun," píše Nowa Trybuna Opolska.

Některé české nemocnice však po vstupu Česka do Evropské unie potraty cizinkám nabízet chtěly. "Písemně jsem se na to ptal ministerstva zdravotnictví. Odpověď zněla, že to legislativa neumožňuje, neboť v této citlivé oblasti jsou zákony jednotlivých zemí nadřazené volnému pohybu osob a služeb v Unii," řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Havířově Petr Wiecek.

"To je podle mě správné. Nerad bych, aby polští odpůrci potratů, podobně jako v Americe, zaútočili na zdejší lékaře, kteří by brali na potrat ženy z Polska," dodal.

MF DNES sama otestovala několik gynekologických oddělení a klinik v česko-polském pohraničí. Lékaři nemocnic, jejichž zřizovatelem je krajský úřad, zájemkyni o potrat u ženy z Polska striktně odmítli.

Například primář porodnicko-gynekologického oddělení v Krnově Otto Vančo na žádost o to, zda by se na ně nemohla obrátit těhotná Polka v zoufalé situaci, která si nemůže nechat dítě, odpověděl slušně, ale rázně: "Má smůlu. Musela by tu žít alespoň půl roku.

Pokud si někdo z kolegů riskne vzít ji na potrat, přijde o zaměstnání," vysvětlil neznámé telefonující ženě. Pro MF DNES později dodal: "Polky se na nás občas se žádostí o interrupci obracejí, řekl bych asi tak jedna za tři měsíce, ale předpisy jsou předpisy a já se nenechám zavřít. Myslím, že takových odvážlivců, kteří by riskovali nelegální potraty, se tu moc nenajde," dodal Otto Vančo.

Primář privátní kliniky na Karvinsku, která stojí o zahraniční klientky a své webové stránky má i v polštině, dal jasně najevo, že takové věci se nedají domluvit telefonicky, ale zákrok striktně neodmítl.

Dalo se z toho vytušit, ale ne dokázat, že kdyby Polka přijela osobně, zřejmě by se s lékařem mezi čtyřma očima domluvit mohla.

Před více než deseti lety čelil trestnímu stíhání kvůli přerušení těhotenství tehdejší primář českotěšínské porodnice. Policisté ho obvinili, že za peníze provedl potrat nejméně šestnácti Polkám. Tento lékař nakonec před soudem nestanul a jeho obvinění bylo zrušeno.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video