Žena žádá spravedlnost. Tvrdí, že jí stát poškodil zdraví. Ilustrační foto.

Žena žádá spravedlnost. Tvrdí, že jí stát poškodil zdraví. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Polka po porodu přišla o zrak, žaluje stát

  • 44
Soudce evropského tribunálu pro lidská práva ve Štrasburku čeká nelehký případ. Mají rozhodnout o tom, zda Polsko poškodilo Alicji Tysiacovou tím, že ji tamní nemocnice odmítly provést potrat, a to navzdory lékařským posudkům. Žena po porodu ztratila zrak.

Několik lékařů Alicji v roce 2000 varovalo, že pokud porodí své v pořadí třetí dítě, mohou jí popraskat cévy ve zřítelnicích a způsobit slepotu. Sehnala dokonce lékařský posudek, nikoli už lékaře ochotného provést potrat.

Země má přísný potratový zákon
Pokud by soud ve Štrasburku rozhodl, že stát porušil Alicjino "právo na tělesnou a duševní integritu" zakotvené v evropských konvencích, vznikl by precedens pro všechny budoucí žaloby podobného druhu.

Zároveň by se před soudem ocitl polský potratový zákon, který patří mezi nejpřísnější na světě. Žena má právo požádat o interrupci pouze ve třech případech: pokud je plod poškozen, jestliže byla znásilněna nebo když je ohroženo zdraví matky.

Poslední případ se přitom vztahoval na Alicji, avšak praxe polských nemocnic bývá ještě tvrdší, než vyžaduje zákon.

Dva oční lékaři odmítli Tysiacové, jíž bylo v době těhotenství 34 let, vydat oficiální doporučení k potratu, neboť oslepnutí jako důsledek porodu podle nich nebylo "jisté". Posudek od internisty pak gynekologické oddělení varšavské kliniky prostě nevzalo v potaz.

Tisíce polských žen podstupují nelegální potraty
Tysiacová poté zareagovala na jeden z početných inzerátů, v nichž privátní gynekologové nabízejí "regulaci měsíčního krvácení", a požádala o nelegální potrat. Požadovanou sumu 5000 zlotých (asi 37 tisíc Kč) však nebyla schopna zaplatit.

Pět let po porodu má Alicja, jež byla od dětství silně krátkozraká, 26 dioptrií. Odpovídajícími brýlemi nedisponuje, protože si je ze svého invalidního důchodu ve výši čtyři tisíce korun nemůže pořídit. Oční lékař jí doporučil, aby se naučila slepecké písmo.

Loni bylo v celém Polsku provedeno oficiálně 193 potratů. Počet nezákonných interrupcí bude podstatně vyšší – Sdružení pro rodinné plánování jej odhaduje na 200 tisíc.

Lékař může odmítnout provést potrat i ve sporných případech, když se odvolá na tzv. klauzuli svědomí. Odpůrci zákona považují za úspěch již to, že Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku žalobu vůbec začal projednávat.

"Jestliže Polsko prohraje, prohrává zároveň každá další země," tvrdí Zbigniew Holda z Helsinské nadace. Podobně tvrdé zákony jako Polsko má v Evropě ještě Irsko, které netoleruje ani potraty znásilněných žen, a Malta.

O co jde v procesu

Mladá Polka sehnala lékařské doporučení k potratu, ale v nemocnici ji přesto odmítli. Následkem porodu téměř oslepla. Verdikt má určit, zda stát poškodil právo této ženy na "tělesnou a duševní integritu" a může přisoudit odškodnění. Polská justice se verdiktem musí řídit.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video