Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Politologové: Vládní krize bere koalici voliče, opozice na tom ale nevydělá

  • 60
Vládní krize nemusí nutně způsobit odliv voličů VV a případně i dalších koaličních stran k opozici, shodují se politologové. Také ČSSD totiž řeší různé problémy, kterým se teď pouze nedostává tolik pozornosti, argumentují. Je tak možné, že naroste počet nerozhodnutých voličů.

Naprostá diskreditace celé koalice, komentuje dění posledních dnů politolog Jiří Pehe. "Není to jen diskreditace Věcí veřejných, i když ti na to samozřejmě doplatí nejvíc," míní Pehe.

"Ztratí tím všechny koaliční strany, protože se hádají a nic nedělají, je ale otázkou, kolik ztratí," doplňuje politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd UK.

V průzkumu Věci veřejné bodují

Navzdory vládní krizi se podle internetového průzkumu společnosti SANEP mírně zvýšil zájem voličů o Věci veřejné. Může za tím být přesvědčení, že se stranu někdo snaží účelově poškodit. VV by volilo 8,4 % voličů oproti 7,9 % z konce března, tedy doby před vypuknutím kauzy vyvolané Jaroslavem Škárkou. Voličská podpora ODS, TOP 09 a ČSSD naopak klesla, ukázal průzkum. Většina lidí zároveň podporuje předčasné volby.

Mlejnek připomíná, že ODS a TOP 09 jsou zavedené strany, které mají pevné voličské jádro, jímž nemusí vládní krize otřást. "U Věcí veřejných je to ale otázka, protože u nich žádné pevné voličské jádro nebylo a ani se nemohlo vytvořit," dodal Mlejnek s tím, že VV budou ztrátou příznivců zasaženy nejvíce.

Politologové se také shodují v tom, že úvaha "Když ztrácí hlasy strany vládní koalice, musí na tom vydělat opoziční strany, především ČSSD" může být lichá. Pehe připomíná, že i ČSSD má problémy, mimo jiné s kmotry a klientelismem.

"Je možné, že zatímco dojde k odlivu hlasů od vládní koalice, zejména od VV, tak zároveň nemusí nějak výrazně posílit sociální demokracie. Tyto hlasy se mohou hromadit někde v prostoru nerozhodnutých voličů," tvrdí Pehe. "Je ale otázkou, do jaké míry lze v české politice ještě stále uspět s racionálními analýzami," dodává.

Jiří Vinopal z Centra pro výzkum veřejného mínění mluví o zklamání, které se může mezi voliči rozšířit. Kauzy současné vládní koalice podle Vinopala navazují na nedůvěru v politickou reprezentaci, jež tu panovala před loňskými sněmovními volbami. "Kauza s VV tomu zasadila poslední hřebíček do rakve," míní Vinopal.

I Vinopal připouští, že koaliční strany by v případě předčasných voleb sice přišly o voliče, zároveň však platí, že vládní krize by výrazně nenahrála levici. "Nemyslím si, že by nutně měnili své rozhodnutí ti, co volili TOP 09. U VV by se možná někteří přiklonili spíše k ČSSD, někteří možná k ODS a TOP 09. Žádná strana by ale nezískala příliš výrazný počet nových voličů, a to ani sociální demokraté," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video