Premiér Topolánek šel na jmenování vlády s úsměvem, podle politologů ale k němu nemá moc důvodů.

Premiér Topolánek šel na jmenování vlády s úsměvem, podle politologů ale k němu nemá moc důvodů. | foto: Michal Růžička, MF DNES

Politologové: Krize se prohloubí, i když vláda projde

  • 14
Noví ministři jsou první den v úřadu. Podle politologů se tam ale dlouho neudrží. Ať už vláda získá důvěru poslanců, či ne, krize se podle nich prohloubí. Buď bude vládnout kabinet s nejistým mandátem, nebo dostane šanci ČSSD. Východiskem je podle nich menšinová vláda či předčasné volby.

Podle Zdeňka Zbořila z Ústavu politologie Filozofické fakulty UK není důležité, zda Mirek Topolánek má před hlasováním ve Sněmovně zajištěné přeběhlíky z jiných stran, nebo ne.

"Ať už získá nebo nezíská důvěru, stále to bude prohlubování krize. Pokud ji získá, bude to nejistá vláda a ví bůh na jak dlouho. Při každém projednávání zákona bude mít problém s důvěrou. Takové vládě se nemusí podařit schválit pomalu ani zákon o psích známkách," uvedl politolog pro iDNES.cz.

S tím souhlasí i vedoucí katedry politologie na VŠE Vladimíra Dvořáková, která také nedává kabinetu ve Sněmovně příliš šancí. "I pokud by ta vláda získala důvěru, tak nemá příliš velkou šanci cokoli prosadit," řekla Dvořáková agentuře ČTK.

Na Topolánkův tým by si nevsadil ani politolog Bohumil Doležal. "Já osobně si myslím, že pan Topolánek nemá velkou šanci na ustavení vlády, spíš tedy skoro žádnou," řekl iDNES.cz.

Obě největší strany se podle Zdeňka Zbořila staly obětí vleklé povolební krize. "Nikdo není schopen dnes zaručit, že ČSSD nebo ODS bude jednotná."

ODS čeká "handrkování" s ČSSD
Pokud kabinet ODS, KDU-ČSL a Strany zelených důvěru nezíská, další vývoj je možné podle politologů obtížné předvídat. Nelze ani jednoznačně odhadnout, kdo bude pověřen ve třetím pokusu o sestavení vlády. "Bez dohody ODS a ČSSD vlastně není řešení," míní Dvořáková.

Podle Bohumila Doležala s jistotou dojde k "handrkování" s ČSSD. "Ale bude to samozřejmě v daleko méně výhodné situaci, než bylo to dosavadní handrkování. Jestliže totiž i potom dostane ODS premiérství, bude to dáno jen dobrou vůlí pana Paroubka, protože on má jako trumf v ruce třetí pokus, kterého se ODS bojí."

Doležal také tvrdí, že svou vinu na tom nese i prezident Václav Klaus, který šéfa ČSSD odmítl pověřit sestavením vlády. "To byla zásadní chyba ODS a Hradu, že dosud nedali Paroubkovi příležitost se prosadit, nebo tedy ztroskotat. Tím dokázali, že se ho bojí. A pan Paroubek z toho těží," uvedl politolog.

Menšinová vláda je lepší než "slepenec"
Podle Dvořákové je ale ve hře mnoho neznámých a mnozí aktéři jednají velmi iracionálně. Nejracionálnější variantou by podle politoložky byl vznik menšinové vlády ODS, kterou by podpořila ČSSD za programové a personální ústupky.

S tím souhlasí i Zbořil, podle kterého je i menšinová vláda lepší než nynější trojkoaliční kabinet. "Tento současný slepenec je vlastně jen zrcadlový obraz vlády Vladimíra Špidly, tedy nesourodé tři strany, kde se dá očekávat neshoda a konflikt při jakékoli příležitosti."

"Ta země po těch sedmi měsících skutečně potřebuje stabilnější vládu, která by mohla být nějakým způsobem aktivní," dodal Zbořil.

ODS se předčasných voleb bojí
Ve hře také zůstávají předčasné volby. Ty by ale musel vyhlásit prezident po neúspěšném třetím pokusu.

"V případě předčasných voleb se ale obávám, že potom, co lidi z ODS spolu s Hradem takto vyváděli, by jim značně poklesly preference," podotkl politolog Bohumil Doležal.

Přesto by se o to podle něj měly strany pokusit. "To se ale v tuto chvíli dá udělat jen jedinou cestou, že se panu Paroubkovi dá příležitost utvořit menšinovou vládu s podporou komunistů a ta nekomunistická a nekolaborantská část v parlamentu se natolik vzchopí, že potom řeknou tomuto pokusu při hlasování ne," uvedl Doležal.

"To je ale krajně nepravděpodobné z důvodu jak zbabělosti politiků ODS, tak z vypočítavosti pana prezidenta. Tomu jde totiž samozřejmě také o znovuzvolení. On to sice popírá, ale nerozumím proč. Vždyť je to naprosto normální a byl by blázen, kdyby mu o znovuzvolení nešlo," dodal Doležal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video