ODS bez Mirka Topolánka.

ODS bez Mirka Topolánka. | foto: Koláž - iDNES.cz

Politologové: Bez Topolánka ODS těžko prodá své sliby

  • 87
ODS vyměnila volebního lídra a dva měsíce před výběrem poslanců hraje vabank. Čas ukáže, zda nástup Petra Nečase na místo Mirka Topolánka zastaví pád preferencí, nebo jen dokoná ztrátu důvěryhodnosti. V jednom se ale politologové shodnou: Topolánek uměl prodat program, i když občas přestřelil.

Topolánek byl sice podle politologů silný ve výrocích, ale zároveň už dlouho dokázal pouze varovat před nástupem levice. Výhodou Nečase je naopak to, že není spojován s žádnou aférou. Chybí mu ale charisma.

"Umění lídra je, že dokáže z toho, co mu volební tým připraví, vyhmátnout to pravé a prodat to lidem," řekl iDNES.cz politolog Josef Mlejnek. Právě to podle něj uměl Topolánek, i když často přestřelil.

A v tom je podle Mlejnka velký rozdíl mezi lídry. Topolánek nebyl člověkem, který tvořil program, pro řadu lidí byl neúnosný. "Nehledě na jeho výroky pro časopis, byl jako politik dost vybitý, vyšuměl, nebyl schopný přijít s něčím novým. Mluvil už jen o tom, že hrozí nástup levice," hodnotí Mlejnek.

Nový volební lídr ODS Petr Nečas má naopak výhodu, že není spojován s žádnými aférami. Jeho minusem ovšem je, že není tak charismatický. Podle Mlejnka je Nečas spíš tím, kdo vytváří program a je otázkou, zda ho také dokáže prodat.

Přepřahat před volbami je pro každou stranu tragédie

Politolog Zdeněk Zbořil vidí za přepřaháním v ODS Mirka Topolánka enormní tlak, zejména z religiózní jižní Moravy, kde předseda vedl kandidátku. Teď jim škodí jeho proticírkevní výroky, které padly při neformálním rozhovoru pro gay časopis.

Mirek Topolánek na videozáběrech z rozhovoru pro časopis Lui.

Mirek Topolánek na videozáběrech z rozhovoru pro časopis Lui.

Změna je však výrazným oslabením strany, tvrdí Zbořil. "Její osud ve volbách je na vážkách. Nedovedu si představit, jak by mohli mobilizovat voliče bez Topolánka a jeho slibů," uvedl pro ČTK politolog. Zbořil se také obává, že velká část tvrdého jádra voličů ODS nepřijde k volbám.

Podobně smýšlí i politolog Oskar Krejčí. "Přepřahat těsně před volbami je pro každou politickou stranu tragedie," soudí.

Těžké je podle něj odhadnout, kolik stály ODS výroky jejího předsedy voličských hlasů. Je ale přesvědčen, že její věrohodnost klesla o 50 procent. "Každopádně se zavřela voda nad velkou koalicí, ke které se schylovalo vzhledem k vývoji volebních preferencí," dodal Krejčí.

Bojí se straníci o výsledek podzimních komunálních voleb?

Podle Josefa Mlejnka může být dalším důvodem, proč výkonná rada dotlačila Topolánka k rezignaci, obava o výsledek dalších voleb, komunálních na podzim.

Otázkou také zůstalo, zda Topolánek odstoupí i z čela strany a kdy. Mlejnek připomíná, že důležité je načasování. Pokud by Topolánek rezignoval ještě do voleb, hrozil by straně vnitrostranický boj o křeslo šéfa partaje, což by jim u voličů uškodilo. O tom, že odstoupí, Mlejnek nepochybuje.

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové si ODS zároveň není zřejmě jistá tím, kdo by měl Topolánka v jejím čele nahradit, jinak by na něj stranické vedení vyvíjelo ještě větší tlak. "Pro ODS je nyní každá alternativa špatná," řekla V ČT.

Jméno žhavého kandidáta na post předsedy ODS nezná ani Mlejnek. Podle něho není v nejužším vedení partaje nikdo, o kom by se dalo jednoznačně říct, že aspiruje na tuto pozici.

U Nečase se podle politologa uvidí, jak nyní zvládne kampaň a jaké budou výsledky voleb. První místopředseda David Vodrážka podle Mlejnka nepřipadá v úvahu. "Vodrážka se dostal do čela jen proto, že si Topolánek řešil vnitrostranický souboj a Vodrážka není bémovec. Ale dosud nepřesvědčil, že by byl správným lídrem," tvrdí Mlejnek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video