Politolog: Vláda si škodí sama

  • 128
Rok po volbách, sto dní od největší vládní krize a tři dny po ukončení referenda. Jak se daří koaličnímu kabinetu Vladimíra Špidly? Podle politologů nastartoval mnoho pozitivního, ale neumí to prodat. A co vládě nejvíce škodí? Paradoxně to není opozice, ale nestabilita a rozepře ve vládní koalici.

"Vláda začala spoustu pozitivních věcí, které se měly začít už dříve," potvrzuje pro iDNES politolog Tomáš Lebeda.

Má na mysli především věcnou diskusi o reformě veřejných financí, která by se v létě měla změnit v návrh vládního zákona.

Reforma je pro koalici stěžejní. Pokud neprojde, vláda padne a předá opratě někomu dalšímu, slibuje premiér.

Kabinet doběhl do úspěšného referenda
Koaliční vládě Vladimíra Špidly už v budoucnu nikdo neodpáře, že právě ona měla velkou zásluhu na přistupování Česka do Evropské unie.

"Podařilo se jí dovést proces přibližování země k Evropské unii až do celkem přesvědčivého referenda," přikyvuje politolog.

Také české "ne" v referendu by pro kabinet celkem jistě znamenal konečnou. Vladimír Špidla přitom musel odvracet rozpad koaliční vlády už dvakrát.

Sto dní důvěry s Klausem
Ve středu to bude přesně sto dní, co koaliční kabinet sociálních demokratů, lidovců a unionistů přežil hlasování poslanců o důvěře.

Tento test podstoupil Špidlův tým dobrovolně poté, co v prezidentských volbách uspěl - i zásluhou vládních zákonodárců - Václav Klaus z opoziční ODS.

Neprojde-li reforma, zvažuja Špidla demisi

S padajícím listím přišla krize
Už loni v září měla vláda první problém. Jmenoval se Hana Marvanová.

Poslankyně US-DEU zablokovala svým hlasem zvýšení daní. Špidlův kabinet poprvé pocítil křehkost většiny 101 hlasu ve sněmovně.

"Právě nestabilitou v koalici a vnitřními spory se vláda poškozuje především sama," říká Lebeda. Dalším problémem je podle něj schopnost vlády komunikovat s veřejností.

"Kabinet není schopen kvalitně mediálně produkovat to pozitivní, co dělá. Ne že by Špidlova vláda dělala všechno špatně, ale tím, že nedokáže prodat své klady, dává příliš velký prostor opozici a může si za to víceméně sama," dodává politolog.

Reformu veřejných financí, kterou vláda spojuje se svým osudem, bude sněmovna schvalovat opět v září, rok po první krizi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video