Politolog Peter Horváth z trnavské univerzity

Politolog Peter Horváth z trnavské univerzity | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Politolog: Radičová může uspět, ale čeká ji tvrdá práce

  • 37
(Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Slovenská prezidentská kandidátka Iveta Radičová v prvním kole volby překvapila: za hlavním favoritem, současným šéfem země Gašparovičem, zaostala jen o necelých 9 procent. V kole druhém se proto čeká tvrdý boj. "Radičová bude muset přesvědčit nerozhodnuté voliče, že je čas na změnu," říká politolog Peter Horváth z trnavské univerzity.

Ivan Gašparovič dostal v prvním kole 46,71 procenta hlasů, Radičová 38,05 procenta. Průzkumy přitom signalizovaly, že ztráta Radičové by mohla být i dvojnásobná.

Druhé kolo bude za čtrnáct dní a analytici předpovídají napínavý boj. Peter Horváth osobně soudí, že pravicově orientovaná Radičová dosáhla maxima. Ale připouští, že bez šancí není. "Potenciál pravicových stran na Slovensku je někde na hranici padesáti procent, takže kdyby získala všechny hlasy, volby by vyhrála," vysvětluje.

o prezidentských volbách na slovensku si přečtěte zde

Poslankyně, kterou podporují opoziční strany, se podle něj bude muset před druhým kolem zaměřit nejen na získání dalších voličů - kupříkladu stoupenců neúspěšných kandidátů Františka Mikloška či Zuzany Martinákové - ale také na to, aby odradit od hlasování Gašparovičovy příznivce. "Bude se snažit přesvědčit další nerozhodnuté voliče, že přišel čas na změnu."

Premiér Fico přitvrdí

Ivan Gašparovič podle Horvátha do značné míry těží z popularity premiéra Roberta Fica. Ten ho před prezidentskou volbou podpořil. A teď nejspíš podporu ještě zintenzivní, míní Horváth, "Robert Fico se velmi silně zaktivizuje a bude se ještě více spojovat s Gašparovičem. Bude se snažit využít toho, že je nejpopulárnějším politikem na Slovensku."

Peter Horváth

Politolog Peter Horváth se narodil v roce 1971 v Trnavě. Je šéfem katedry Politologie na Univerzitě Svatého svatého Cyrila a Metoděje v Trnavě.

Půjde hlavně o to, aby politici dostali Slováky opět k volebním urnám. "Pokud se to podaří, tak je vítězství Ivana Gašparoviče poměrně jisté," je přesvědčen politolog.

Tábor Gašparovičových stoupenců ale bude muset dávat pozor, aby negativní kampaň vedená proti Radičové nebyla příliš silná. "Mohl by jí pomoct takový ten pocit ubité ženy. Volič na Slovensku má radši toho slabšího, komu se křivdí a je mu třeba pomoct. Takže to bude ještě zajímavé," předpovídá politolog.

Výhodou současného prezidenta podle něj je, že zatímco kampaň Ivety Radičové běžela před prvním kolem na plné obrátky, ta jeho má ještě rezervu.

Už bychom vám nezáviděli Klause

Ale kdyby Radičová nakonec dokázala současného šéfa země porazit, prezidentský úřad by "ožil", míní Horváth. "Poprvé by tady byl prezident, kterého by šlo označit za intelektuála. Někoho, kdo má pro tu funkci osobnostní předpoklady. Mám na mysli hlavně autoritu ve společnosti. Ani jedna z předchozích hlav státu ji neměla."

"Z hlediska intelektuálního by to byl pro Slovensko posun vpřed. Řeknu to tak, už bychom nemuseli Čechům závidět Václava Klause, sice kontroverzního, ale zároveň schopného formulovat názory a zaujmout. Nebo Václava Havla," říká Peter Horváth.

A kdyby Radičová prohrála? Znamenalo by to minimálně oživení slovenského politického života. "Ukázalo se, že je schopným lídrem pravice. Po dlouhém čase se objevil někdo, kdo by měl šanci vést pravici k úspěchu ve volbách a porazit současnou vládní koalici. Například Mikuláš Dzurinda je snad nejnepopulárnější politik v zemi. Kdyby byla prezidentkou, pravice by ztratila naději na vyvedení ze slepé uličky. Jako hlava státu by se musela držet zpátky."

Proč Radičová překvapila

"Iveta Radičová evidentně dokázala oslovit zklamané voliče bývalé vládní koalice, tedy současné opozice. Je první opoziční političkou, která po delší době ukázala, že by mohla být novým lídrem do dalších voleb. Vzbudila v lidech naději, že je tu někdo nový, kdo by je mohl vyvést z jámy lvové. Kromě toho zaujala i mladé lidi," říká Peter Horváth.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video