Není příliš pravděpodobné, že by pražská výzva Baracka Obamy okamžitě změnila přístup Íránu a dalších zemí k jejich ambici získat jaderné zbraně, píše politolog Pavel Přikryl.

Není příliš pravděpodobné, že by pražská výzva Baracka Obamy okamžitě změnila přístup Íránu a dalších zemí k jejich ambici získat jaderné zbraně, píše politolog Pavel Přikryl. | foto: David Neff, MAFRA

Politolog pro iDNES.cz: Obamova výzva není převratná, získá ale podporu

  • 1
Obamova výzva na omezení jaderného zbrojení není nijak převratná, přesto lze jeho projev považovat za zásadní. Politolog Pavel Přikryl ve své analýze pro iDNES.cz píše, že sice nelze od Íránu čekat změnu postoje, ale Obama získá širokou politickou podporu na omezení šíření jaderných zbraní.

Barack Obama dnes v Praze představil vizi světa bez jaderných zbraní. Jeho projev nicméně dokazuje, že není v této své snaze naivní. Jeho krátkodobým cílem je poskytnout pobídky pro zastavení šíření jaderných zbraní do potenciálně nebezpečných zemí nebo rukou teroristů a zároveň vygenerovat globální legitimitu pro zasažení proti narušování tohoto protiatomovému režimu.

Pražská výzva Baracka Obamy na omezení jaderného zbrojení není ve svých komponentech nijak zásadně nová. Americký prezident potvrdil dohodu mezi Spojenými státy a Ruskem o úplném zákazu jaderných testů, zavázal se nadále snižovat počty hlavic v arzenálech, navrhl nový režim pro kontrolu výroby štěpného materiálu, a to včetně slibu zajistit do čtyř let ve spolupráci s Ruskem globální kontrolu nad jeho pohybem. To vše jsou nicméně procesy, které v nějaké podobě již delší dobu probíhají.

Komentář MF DNES

Obamův sen vzbuzuje pochyby, ale zní krásně

Ačkoliv samotný Obamův plán není nijak převratný, přesto lze projev považovat za zásadní. Projev v Praze je prvním velkým zahraničněpolitickým vystoupením nového prezidenta. To, že si za jeho téma vybral jaderné odzbrojení, ukazuje na to, že Washington bude klást vysokou prioritu řešení šíření jaderných zbraní. Zároveň se zdá, že tuto prioritu bude schopen řešit společně s ostatními jadernými velmocemi - zejména Ruskem - a že bude v jejím rámci vyvažovat i ostatní kroky zahraniční politiky, včetně přístupu k budování protiraketové obrany v Evropě.

Jak Obamův plán uspěje? Americká administrativa bezesporu svoji iniciativu projednala dopředu s hlavními jadernými mocnostmi a je si dobře vědoma, že striktnějsí pravidla a zejména větší vůle pro jejich prosazování jsou v podstatě v zájmu všech těchto zemí. Téma zamezení dalšího šíření atomových zbraní je přitažlivé pro Rusko, Čínu i evropské mocnosti, které přivítají americké vedení v této oblasti, které je zároveň dobře komunikováno směrem k veřejnosti jako snaha o celkové jaderné odzbrojení.

Není příliš pravděpodobné, že by pražská výzva Baracka Obamy okamžitě změnila přístup Íránu a dalších zemí k jejich ambici získat jaderné zbraně. Zdá se však, že dokáže vygenerovat širokou politickou podporu konkrétním akcím na omezení šíření jaderných zbraní a zároveň spojit úsilí jaderných velmocí proti těmto ambicím zasahovat.

Pavel Přikrylpro iDNES.cz Pavel Přikryl,
analytik Asociace pro mezinárodní otázky

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video