Politolog Jan Outlý.

Politolog Jan Outlý.

Politolog: Pokud voliči zapomenou, ČSSD na příštích volbách vydělá

  • 133
Česká politická scéna se otřásla v základech. Ještě včera si politici notovali, že rozpustí Sněmovnu. Ráno totiž ČSSD oznámila, že hlasovat pro rozpuštění Sněmovny nebude. Podle politologa Jana Outlého, který se čtenáři iDNES.cz diskutoval o krizi v České republice, na tom může ČSSD vydělat.

Ještě na konci minulého týdne táhly politické strany za jeden provaz, když si ve Sněmovně i v Senátu odhlasovaly novelu ústavního zákona a související volební zákon. A dnes se měla Sněmovna rozpustit. Hned ráno však ohlásila ČSSD, že rozpuštění Sněmovny nepodpoří.

"Jiří Paroubek je určitě přesvědčen, že vydělá ČSSD, jinak by takový krok nedělal. Dost možná, že má pravdu, protože zásadní ekonomická opatření nebude muset přijímat vláda, kterou by případně vedl," vzkázal čtenářům v on-line rozhovoru politolog Jan Outlý.

Politolog JAN OUTLý odpovídal zde

"Jak se projeví dnešní činnost ČSSD v jejich volebních preferencích? Doufám, že ztratí volební body a snad ještě víc, až lidi poznají následky tohoto kroku," komentoval dnešní událost čtenář Jan.

Podle Outlého ČSSD krátkodobě preference zřejmě ztratí. "Protože Jiří Paroubek udělal krok, který, jak vyplývá už jen z odpoledních titulků zpravodajských webů, bude těžko veřejnosti vysvětlovat. Dlouhodobě ale zřejmě předpokládá zisk, protože jeho strana nebude spojována s úsporným státním rozpočtem. Jestli tomu tak bude, o tom rozhodne kapacita paměti většinového českého voliče. Podaří-li se nalézt mediálně dostatečně atraktivní téma, které na podzim převede pozornost veřejnosti jinam, v květnu či červnu bude vše zapomenuto," míní.

Kdo je Jan Outlý

Jan Outlý vystudoval politologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Vzdělání si doplnil i v Rakousku, Francii a Velké Británii.

V současnosti je vedoucím katedry politologie na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové.

Mimo sledování aktuální politické situace se zabývá také problematikou stranických systémů a financování politických stran.

Napsal publikaci Strany a stát, volby a finance, kde zkoumá vztah mezi politickými stranami a státem, pravidly pro možnost kandidovat do politických uskupení či financování politických stran státem.

Podle něj však může další odklad voleb prospět nejen ČSSD, ale i malým politickým stranám. "TOP 09 může naopak získat další prostor v různých mediálních debatách, neviděl bych tuto situaci nyní nutně jako prohru pro "malé" strany," dodal.

"Topolánek udělal zdatný krok"

Dnešní krok ČSSD šokoval ostatní strany a předseda ODS Mirek Topolánek složil kvůli jednání ČSSD poslanecký mandát.

"Myslím si, že rezignace na mandát byl velmi zdatný krok, neboť je to (byť jen mediální) projev distancování se od politické kultury vládnoucí v současné Sněmovně. Vliv v ODS tím podle mě neztratí a vliv ODS ve Sněmovně je dán spíš počtem poslanců než tím, kdo konkrétně poslancem je," odhaduje politolog.

Ani dočasná vláda Jana Fischera s dnešním zvratem nepočítala a vyzvala politiky, aby přijali její úsporné opatření. Jinak zemi k dalším volbám nedovede. "Co když jeho vláda ukončí svou činnost tak, jak jí bylo na začátku přisouzeno. Kde vezmeme novou vládu?" ptala se jedna ze čtenářek.

Politolog čtenáře v on-line rozhovoru ujistil, že to tak jednoduché nebude. "Takzvané omezení mandátu Fisherovy vlády je jen politickou proklamací, Ústava žádný takový statut nezná. Pokud tedy nebude stávající vládě nově vyslovena nedůvěra, případně nevyslovena důvěra, požádá-li o ni, zřejmě bude vládnout dál. Jediné omezení funkčního období vlády je v tomto smyslu ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny," vysvětlil čtenářům Outlý.

"Je pravděpodobné,že teď budou strany pod tlakem a tudíž ochotnější schválit Janotův úsporný balíček?" zněla jedna z otázek. Politolog Outlý má jasno. "Ano, svedou to na vládu Jana Fischera a nemožnost jednat za stávající situace jinak."

"V zahraničí nám může situace pomoci"

Čtenáři se politologa ptali i na hospodářský a politický dopad Paroubkova dnešního jednání.

"Pro zahraniční politiky jsou důležité případné dopady na zájmy jejich země a ty budou zřejmě minimální, protože se z pohledu setrvání stávající vlády jedná svým způsobem o kontinuitu. Ekonomické dopady by paradoxně mohly být pozitivní, pokud se podaří prosadit ona úsporná opatření, jimiž Jan Fischer podmiňuje setrvání ve funkci. Spojí-li s příslušným zákonem otázku důvěry, bude na ně muset ČSSD patrně přistoupit. Nižší deficit rozpočtu minimálně zbrzdí pokles důvěry v hospodářkou situaci České republiky v očích zahraničních investorů," odhaduje politolog.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video