Jiří Paroubek se zalekl toho, že by mohl prohrát, píše politolog Josef Mlejnek ve svém komentáři

Jiří Paroubek se zalekl toho, že by mohl prohrát, píše politolog Josef Mlejnek ve svém komentáři | foto: David Votruba, iDNES.cz

Politolog Mlejnek pro iDNES.cz: Paroubek brzdí mašinu

  • 114
Proč ČSSD nechce podpořit seberozpuštění Poslanecké sněmovny? "Má k tomu několik dobrých důvodů. Již jednou, kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, musela přibrzdit "mašinu" volební kampaně, což se neobešlo bez nákladů," píše politolog Josef Mlejnek mladší ve svém komentáři pro iDNES.cz.

Pokud si nejsou v Lidovém domě jisti, že někdo nenapadne nyní plánovanou cestu k volbám, což si jisti být nemohou, musí zvážit, jak riskantní (politicky i finančně) je opětovné zrychlení tempa a objemu kampaně až na "pendolinovou" úroveň. Zdá se, že jim nakonec jako nejvýhodnější varianta vyšla ta, jež počítá s úplným stornováním předčasných voleb a s odložením rozhodující bitvy až na jaro příštího roku.

Finanční motiv může být jedním z hlavních důvodů zdánlivě překvapivého obratu ČSSD.

Tomu se nelze zase moc divit. Politické strany jsou vlastně takové "továrny na moc", kde se v kotlích topí penězi a z jejichž výrobních pásů sjíždějí billboardy a jiné mediální výstupy. Je-li akce úspěšná, dostane strana protopené peníze zpět, ba i něco navíc, hlavně ze státního rozpočtu (stálý státní příspěvek, příspěvek za hlasy, příspěvek za mandáty), ale i od sponzorů.

ČSSD letos obdržela státní příspěvek za rok 2008 ve výši přes 130 milionů korun (jde o stálý státní příspěvek 10 milionů plus o příspěvek za mandáty, parlamentní i krajské). Pokud budou volby až na jaře 2010, mohou v Lidovém domě počítat s tím, že na kampaň použijí už státní příspěvek za letošní rok, kdežto nyní by museli vyjít s tím, co jim teď zbývá, přičemž jejich kampaň v evropských volbách byla nákladná, leč neúspěšná.

Finanční motiv může být proto jedním z hlavních důvodů zdánlivě překvapivého obratu ČSSD.

ČSSD si patrně vyhodnotila listopadový termín jako pro ně nevýhodný, protože pravicové strany získají body ztotožněním s odkazem 17. listopadu.

Finanční motivy však úzce souvisejí s těmi politickými. Sociální demokraté si patrně vyhodnotili listopadový termín jako pro ně nevýhodný: hrozí, že se strany občanské pravice ztotožní s odkazem 17. listopadu, což jim vynese pár procent navíc. Ale právě pár procent příští volby rozhodne, ať už budou na podzim či na jaře.

Jiří Paroubek se prostě zalekl toho, že by mohl prohrát, což by pro něj znamenalo konec ve vysoké politice. Proto raději šlápl na brzdu. A mohly ho vyděsit i katastrofické scénáře vývoje ekonomiky a státního dluhu. Pokud se ekonomika propadne příliš pod určitou mez, mohou z toho těžit hlavně komunisté či radikální pravice, nikoliv ČSSD, která se nyní snažila oslovit středového voliče.

Důvody pro svůj krok mají tedy v Lidovém domě pádné, a pokud nesundají nohu z brzy, komunisté se patrně přidají a předčasné volby tudíž se vší pravděpodobností nebudou. A k Paroubkově brzdě se pochopitelně rádi připojí i ti, kteří neměli šanci se do sněmovny po volbách vrátit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video