Politiky zajímá zdraví, až když hoří

  • 6
Ačkoli stát nabádá lidi k prevenci, většina jich shání lékaře, až když něco hoří. Sami politici jsou jim "zářným příkladem". V pátek ráno premiér Vladimír Špidla zkolaboval a celá země byla na nohou. Nato jej vyšetřili v Ústřední vojenské nemocnici.

Pak už se péče o ministerského předsedu vyvíjela takto: v sobotu mu přišla změřit tlak ministryně zdravotnictví Marie Součková, včera totéž učinila lékařka na Úřadu vlády Jitka Sedláčková. A to je vše.

"Pan premiér je v pohodě, žádné soustavné zdravotní sledování se nechystá," sdělila mluvčí vlády Anna Veverková. A dodala: "Vlastního lékaře premiér nemá a nepamatuji se, že by byl někdy na preventivní prohlídce. On prostě nemá žádný zdravotní problém, protože je sportovec."

Podle jednoho z účastníků pondělní debaty o eurokomisaři by však lékaři měli na Špidlu dávat pozor. Premiér nevypadal dobře a ve tváři byl po desáté večer šedivý.

Vytíženi a stresováni
Špidla rozhodně není jediný z politiků, kdo se tak chová. V tom se politici podobají "normálním" občanům. Podle statistiky ministerstva zdravotnictví chodí na pravidelné prohlídky (dospělý by je měl absolvovat každé dva roky) pouhých sedm procent lidí.

Politici, kteří měli nějaké potíže, se omlouvají slovy: Nemáme čas. Například poslanec za Unii svobody Vladimír Mlynář, jemuž lékaři našli nezhoubný nádor za okem. "Na preventivní prohlídky jsem do té doby pravidelně nechodil. Teď samozřejmě chodím," potvrdil Mlynář a dodal, že je na tom se zdravím zatím dobře.

Na obhajobu laxního přístupu politiků ke zdraví řekl: "Největším naším problémem je permanentní stres - a ten se stejně obtížně diagnostikuje." Poslanec Jan Kavan z ČSSD má za sebou několik srdečních operací.

"Politici dbají o své zdraví méně, jsou často vytížení a podceňují to," řekl. Kavan nyní chodí každé dva měsíce na detailní prohlídku do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Když byl ještě ministrem zahraničí, jeden z lékařů si postěžoval, že "s docházkou na nutná vyšetření má pan ministr velké problémy a stále ruší termíny". Ani prezidenti necítili potřebu četných prohlídek. Dokud neonemocněli: Václav Havel s rakovinou plic a Václav Klaus s imunitním systémem.

Pak už se chovali jako vzorní pacienti. Oba se teď nechávají pravidelně vyšetřit a podle ošetřujících lékařů je jejich zdravotní stav "dobrý".

Manažeři žijí zdravě
Skutečnou hodnotou je zdraví v soukromé sféře. Mnohé nemocnice dnes nabízejí lidem za paušální poplatek individuální péči, zahrnující sérii preventivních prohlídek a koordinaci různých vyšetření.

"Mají o to zájem soukromé firmy pro své zaměstnance. Politika tu nemáme jediného," uvedla mluvčí Nemocnice Na Homolce Jitka Kalousková. A ředitel sousední nemocnice v Motole Miloslav Ludvík, který pracoval v komerční sféře, potvrdil: "Manažeři se lépe stravují a víc dbají na životosprávu."

Ostatně, jak připustil, mají strach z "živoření na nemocenské". Politici, kteří během nemoci o příjem nepřijdou, takové obavy zatím mít nemusí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video