Třináctikilometrový plot stál třináct milionů eur

Třináctikilometrový plot stál třináct milionů eur | foto: Profimedia.cz

Politiky na G8 ochrání plot za miliony eur

  • 28
Hlavním bodem červnového summitu G8 v německém Heiligendammu bude globální oteplování, ale symbol konference bude zcela jiný. Německá vláda nechala za třináct milionů eur vybudovat dvouapůlmetrový plot z železa a betonu. Účel má jediný: udržet demonstranty v bezpečné vzdálenosti od politiků.

"Když se setkají nejdůležitější političtí představitelé světa, existuje zvýšené riziko. Uděláme všechno, abychom zajistili jejich bezpečnost a přijmeme odpovídající opatření," prohlásil před více než týdnem německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble.

Slib naplňuje měrou více než vrchovatou. Symbolem bezpečnostních opatření se stal dva a půl metru vysoký plot, korunovaný věnci z ostnatého drátu. Daňové poplatníky vyjde na třináct milionů eur, milion za každý kilometr.

Plot obemyká areál hotelu Kempinski, kde se sejdou lídři zemí G8

Plot vybavený kamerovým systémem nemá demonstrantům bránit v přístupu k politikům. V ideálním případě se k němu ani nedostanou. Úřady zakázaly protestovat blíže než dvě stě metrů od plotu, v době konání summitu se zóna klidu rozšiřuje dokonce na dva kilometry kilometry.

Třináctikilometrová ohrada je jen jedním z bezpečnostních opatření, která Schäuble přichystal. Mezi další patří preventivní prohlídky bytů a center vytipovaných aktivistů a odebírání pachových vzorků tak, aby byli později snáze poznatelní pro policejní psy.

Stejně jako v případě loňského mistrovství světa v kopané Německo suspenduje Schengenskou smlouvu a zavede pasové kontroly na západní hranici a na letištích.

"Kde je plot, tam je i tunel," hlásí aktivisté

Německé zákony také povolují takzvanou potlačovací vazbu, která umožňuje zatýkat lidi preventivně, aniž by se dopustili přestupku. V okolí Heiligendammu se už připravují provizorní věznice v tělocvičnách a kasárnách.

Straší policie občany?
Vládní postup nevyvolává odpor jen mezi demonstranty, kteří mají do Meklenburska-Pomořanska namířeno. Proti jsou i představitelé Zelených.

"Když slyšíme výroky o údajné nadcházející spirále násilí, vzniká pocit, že to slouží k ospravedlňování masivních bezpečnostních opatření a omezování svobody shromažďování," tvrdí šéf jejich poslaneckého klubu Volker Beck.

S postupem státu nesouhlasí ani hnutí Attac, které se podílí na demonstracích. Německá policie se podle něj snaží kriminalizovat celé spektrum odpůrců G8. Ke klidu nepřispěl ani sám Schäuble, který začal operovat s teroristickou rétorikou. Připomněl, že loni došlo k útokům v Londýně právě v době, kdy se konal summit G8 v Gleneagles.

Sociálnědemokratický poslanec Dieter Wiefelspütz vyzývá ke klidu: "Organizované násilí je třeba brát vážně, ale to neznamená, že jsme v Německu na pokraji revoluce," řekl.

Ve dny konání summitu se smí demonstrovat nejblíž dva kilometry od plotu

Ať už je policie přísná jakkoli, demonstranty neodradila. "Kde stojí plot, tam je i tunel," píše časopis G8Xtra. Do Heiligendammu se chystá na summit nejvyspělejších zemí světa víc než sto tisíc lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video