Politikům po referendu práce teprve začíná

  • 25
I když lidé v referendu schválili vstup Česka do EU, integrace tím ještě nekončí. Shodli se na tom předsedové parlamentních stran v televizní diskusi na ČT. Nyní je podle nich třeba hájit v unii české zájmy. V poledne ale nezazněl názor prezidenta. Václav Klaus svou účast na poslední chvíli odmítl.

- referendum on-line

Klaus se původně měl k diskusi předsedů pěti politických stran připojit živým vstupem z Pražského hradu. Nakonec to ale odmítl.

"Čeká nás velké množství práce," poznamenal předseda lidovců a šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Zabrat podle něj bude muset hlavně veřejná správa a samospráva při získávání prostředků z evropského rozpočtu.

Mezi hlavní úkoly prý patří schválení zákona o zadávání veřejných zakázek. "EU totiž nebude ochotna financovat projekty, které budou mít předem známého vítěze," dodal.

DÁLE ČTĚTE

kompletní výsledky v grafické podobě zde

výsledky po obcích zde

HLAVNÍ ZPRÁVA
Hotovo! Pro EU bylo 77 procent hlasů

"Práce referendem teprve začíná," podotkl i předseda opoziční ODS Mirek Topolánek. Všechny země, které v minulosti vstupovaly do Evropské unie, podle něj zažívaly určitý šok. Šlo o problémy s administrativou, ale i náhlý růst cen.

Premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla ani ministr Svoboda se však ničeho podobného neobávají. "Může být někde nějaký výkyv v cenách, ale k cenovému šoku nedojde," tvrdil Svoboda.

Není podle něj možné, aby si například holič příští rok v květnu, kdy se Česko stane součástí Evropské unie, řekl za ostříhání místo 100 korun čtyřnásobek. "Nikdo by k němu nešel," poznamenal.

Také Špidla je přesvědčen o tom, že ceny zejména v blízkosti hranic jsou už nyní v České republice ovlivněny cenami v zahraničí, a ani on žádný rapidní růst cen po vstupu země do Evropské unie neočekává.

POROVNÁNÍ VÝSLEDKŮ

KRAJE
* podle podpory vstupu do EU
* podle nejvyšší volební účasti
OKRESY
* podle podpory vstupu do EU
* podle nejvyšší volební účasti
OBCE
* 100 obcí s nejvyšší podporou
* 100 obcí s nejnižší podporou
* 100 obcí s nevyšší volební účastí
* 100 obcí s nejnižší volební účastí

Pro vstup do EU se v referendu vyslovilo 77 procent lidí. K volebním urnám se dostavilo 55 procent voličů. Česko je sedmou z deseti kandidátských zemí, které si odhlasovaly vstup do EU v referendech.

Nejtěsnějším poměrem se pro vstup vyslovili Malťané. Na Slovensku zase hrozilo, že při lidovém hlasování nebude splněna podmínka alespoň padesátiprocentní účasti. Vstup do EU dále schválili Poláci, Slovinci, Litevci a Maďaři.

Další referenda se uskuteční na podzim ve dvou pobaltských zemích - 14. září v Estonsku a 20. září v Lotyšsku. Jedinou zemí z desítky uchazečů, kde se plebiscit konat nebude, je Kypr. Smlouvu o přistoupení tam má ratifikovat jen parlament.

Premiér Vladimír Špidla (vpravo) se zdraví s předsedou KSČM Miroslavem Grebeníčkem před zahájením televizní debaty o úspěšném referendu o EU. Mezi nimi sedí ve studiu České televize i předseda ODS Mirek Topolánek. (15. června 2003)

,

Video