Společné fotografování poslankyň v pražské Valdštejnské zahradě.

Společné fotografování poslankyň v pražské Valdštejnské zahradě. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Politiku přebírají ženy, mají ji očistit od sprosťáren. Třeba i pokutami

  • 306
Pokřikování, vulgární výrazy, vztyčený prostředníček. Hrubého chování, na které jsme byli v parlamentu v minulých čtyřech letech zvyklí, ubude. Vedení Sněmovny totiž berou do rukou ženy. Od tria Němcová - Parkanová - Klasnová si politici slibují slušnější poměry. A kdyby je chtěl některý ze známých "křiklounů" typu Davida Ratha ignorovat, nebo dokonce slovně napadat, má je ochránit hrozba pokut.

Vedení stran rodící se trojkoalice se podle zdroje MF DNES rozhodla, že budou mnohem důsledněji potírat nevhodné chování poslanců. Za urážky může padnout i pokuta do výše měsíčního platu poslance. Za rušení může být poslanec, když se na tom většina shodne, vykázán ze sálu. To je už hodně velká ostuda.

"Když měla koalice jen 101 poslanců, tak by se bývaly podobné věci prosazovaly jen těžko, ale teď jich máme 118,“ řekl politik z Věcí veřejných. Na poslance určitě bude účinkovat i to, když je bude místo slabého Miloslava Vlčka tišit noblesní Miroslava Němcová.

Pozor na ně, jsou to prasata

Poslankyním radí Talmanová a Jacques

Právě nová první dáma ODS se téměř jistě stane předsedkyní Sněmovny. Po mnoha letech stane opět v jedné ze čtyř nejvyšších ústavních funkcí žena.

Včera Němcovou jednomyslně doporučil klub poslanců ODS. Na něj si tato politička kdysi postěžovala jako na "machistický klub", jenž o názory ženy ani nestojí. Dnes už to vidí jinak. "Je to dávno za mnou... Voliči tentokrát jasně politikům řekli, že ženy v politice přehlížet nemají," říká Němcová v rozhovoru pro MF DNES.

vládnou v parlamentu

- 44 poslankyň (22 %)

Žen se do dvousetčlenné Poslanecké sněmovny dostalo o 13 více než v roce 2006. Nejvíce je jich v TOP 09 a KSČM, nejméně v ČSSD.

- 3 šéfky (75 %)

Funkce předsedy a tří místopředsedů obsadí tři ženy a jeden muž, Lubomír Zaorálek.

Místopředsedkyní Sněmovny bude na devadesát procent Vlasta Parkanová, kterou včera nominoval poslanecký klub TOP 09. Parkanová je tím dojatá. "Měla jsem radost, jak pan předseda Schwarzenberg odůvodnil mou nominaci. Řekl, že jsem žena pevných postojů," řekla.

Už z dřívějška má nominaci na další místopředsedkyni Kateřina Klasnová z Věcí veřejných. Když Klasnová dostala v úterý otázku, zda se nebojí, že poslance neuhlídá, opáčila, že by je přítomnost žen mohla "motivovat“. "Vím, že to nebude legrace, udržet kázeň, ale mám už zkušenost ze zastupitelstva,“ uvedla Klasnová.

Poslanci, kteří včera složili na ustavující schůzi slib, budou vedení volit dnes. Zkušený poslanec Zdeněk Škromach si myslí, že bude hodně záležet na tom, jak se nové šéfky uvedou.

Nastoupí ombudsmanka?

Ženy se kromě Sněmovny mohou prosadit i ve vedení hlavního města. Věci veřejné už mají oficiální "stínovou primátorku" Markétu Reedovou. O poslankyni ODS Janě Černochové se zase mluví jako o možné předsedkyni pražské ODS.

Pouze TOP 09 zůstává pozadu. Podle předsedy Karla Schwarzenberga zatím kandidáta na pražského primátora nemá. "To ještě uvidíme,“ reagoval včera stručně Schwarzenberg.

K tomu je potřeba doplnit, že ženy převažují i mezi šesti kandidáty na ombudsmana, takže si Češi možná budou muset zvykat i na novotvar "ombudsmanka“. Může se jí stát například nynější ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (hlasujte v anketě, koho byste chtěli za ombudsmana).

Pouze ve vládě může nakonec zasednout méně zástupkyň něžného pohlaví než dnes, kdy v ní sedí hned čtyři ženy. Když zůstane Němcová ve Sněmovně, v kuloárních nominacích pak už figuruje jen Ludmila Müllerová jako možná ministryně práce za TOP 09, ale není to žádná favoritka.

Ženy chybějí i v ČSSD, což je paradoxní, protože tato strana má jako jediná kvótu, že musí mít aspoň jednu místopředsedkyni. Své stanovy v tomto bodě však nedodržuje. "Rád bych se pokusil z řad ČSSD vytáhnout zajímavé političky, které jsme zatím neukázali - a byla to chyba,“ slibuje místopředseda Bohuslav Sobotka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video