Politika vstoupila do televizní rady

- Nová Rada české televize má prvních sedm členů. Výsledek potvrdil dohodu o rozvržení sil, kterou si domluvila ODS a ČSSD. První kolo výběru radních se podle očekávání odehrálo podle předem daných pravidel. Tajná volba, kterou si poslanci odhlasovali, byla z tohoto pohledu spíše formální. Už dvě hodiny před volbou dokázali někteří zákonodárci říct, jak to dopadne.

"Dnešní volba mi přijde trochu zbytečná. Pokud zvolíme jen sedm členů, budeme rada kompletní stejně nejdřív v květnu," uvedl ještě před oznámením výsledků jeden z nich.

Jména Miroslav Mareš, František Mikš, Jana Dědečková, Václav Erben, Petr Hájek, Miloš Rejchrt a Pavel Kabzan byla "odsouhlasena" několik týdnů - rozhodl o nich volební klíč, na němž se dohodli ODS a ČSSD. "Je to realita, která vychází z rozložení politických sil ve sněmovně. ODS a ČSSD si prostě přály, aby zůstal zachován kvótní princip zastoupení politických stran," řekl rezignovaně Vladimír Mlynář z Unie svobody. Jeho klub navrhoval, aby se sněmovna pokusila najít devět jmen napříč politickým spektrem, kteří nejsou spojeni s žádnou politickou stranou.

Dvě nejsilnější strany to ale odmítly. "Jsem ve sněmovně čtyři roky a vím, že lidé do všech orgánů včetně Fondu národního majetku se volili podle politického klíče. Sněmovna ho prostě má v sobě. Já mám dojem, že média celou situaci dramatizují," říká sociálně-demokratický poslanec Miloslav Kučera."Mě by nikdy nenapadlo zpochybňovat člena rady jenom proto, že shodou okolností je členem politické strany nebo se kamarádí s nějkterým politikem."

Rada České televize má ze zákona právo volit a odvolávat ředitele ČT, schvaluje rozpočet a může také zřizovat či rušit vybraná televizní studia (kromě TS  Praha, Brno a Ostrava). Poslanci dvou nejsilnějších stran odmítají, že by nová volba znamenala "vstup" politků do těchto komeptencí. "Stranická loajalita pro nás není vůbec rozhodující," tvrdí poslanykně kateřina Dostálová (ODS).

Mediální odborníci se nicméně shodují: nevadí samotná účast politků na volbě, jako spíš způsob. "I předchozí rada byla volená podle stranického klíče a přesto fungovala nestranicky. Její problém, který vyvrcholil odvoláním, byl v tom, že jí volila jiná sněmovna, než která je tu teď. Způsob, jakým k tomu poslanci přistoupili nyní, odmítám," uvedl publicista Jaroslav Veis.

Podobně to vidí i Jan Jirák z Fakulty sociálních věd UK. "Význam rady se posouvá zcela jinam, než kde by měl být. Volba, která je pouze o předem dané dohodě a o úmyslu získat co největší počet hlasů, je nešťastný způsob." Sám Jirák je přitom jedním z těch, kteří - byť nepřímo - na současném stavu mají podíl. Coby bývalý předseda Rady ČT, která byla po vlně kritiky ze strany televizních profesionálů, části zaměstnanců televize a některých politiků minulý měsíc sněmovnou odvolána, svou roli připouští. "Je to možné. Ale říct, jak ta krize vznikla a co skutečně bylo za ní, se podle mě teď nedá. To se ukáže až s odstupem."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video