Plány bývalých premiérů na prodloužení politické kariéry se zdají nereálné. Ale okolo sebe už mají ´fankluby´, jež jejich budoucnost vymýšlejí.

Plány bývalých premiérů na prodloužení politické kariéry se zdají nereálné. Ale okolo sebe už mají ´fankluby´, jež jejich budoucnost vymýšlejí.

Politika v roce 2013: Zeman může být prezidentem a Klaus premiérem

  • 249
Je březen 2013, prezidentem byl zvolen Miloš Zeman. A o půl roku později, v říjnu, vítězí ve sněmovních volbách nová strana v čele s Václavem Klausem. Prezident Zeman ho vzápětí jmenuje premiérem nové vlády. Prvnímu je v tu chvíli 68 let, druhému 72 roků.

Dnes, v létě 2009, tento scénář vypadá jako sci-fi. Anebo jako sny pobočníků obou polistopadových titánů - Petra Hájka a Miroslava Šloufa. Jenže i oba expremiéři ve stejný den ohlásili, že přemýšlejí o další politické kariéře.

Klaus, jemuž v roce 2013 vyprší druhé prezidentské období, uvažuje, "jestli pak nebude prostor pro nějaký můj další vstup do politiky s jiným praporem v ruce".

Zeman zase mluví o návratu za dvou docela reálných podmínek. Pokud po letošních volbách dají vládu dohromady ODS a ČSSD a když se prohloubí ekonomická krize.

Jak konkrétně mohou své sebevědomé plány uskutečnit? První krok už oba udělali - po sporech se svými následovníky opustili strany, jejichž úspěch stvořili. Zeman v roce 2007 vystoupil z ČSSD, Klaus o ­rok později opustil ODS.

Okolo dvojice se ihned poté utvořilo několik skupinek fanoušků. Můžeme je brát jako zárodky budoucích partají. Důchodce Zeman má Šloufem založené sdružení Přátelé Miloše Zemana a také Stranu důstojného života v čele s Janou Volfovou.

Kdyby se Zeman opravdu vracel, obě skupinky by se spojily v jednu. "Nejsme konkurenti, naopak. Určitě by došlo ke sloučení. Myslím, že velká koalice ODS a ČSSD letos po volbách vznikne, a pak je to reálné, protože Miloš plní svá slova," doufá Volfová.

Nová strana by kandidovala do Sněmovny, ale hlavním cílem zůstává dostat Zemana na Hrad jako příštího prezidenta.

Klaus nemá tak detailní představu o prodloužení své, už dnes rekordně dlouhé politické kariéry.

"Nelze vyvozovat žádné konkrétní plány. Vždyť on mnohokrát říkal, že po skončení neodejde na chalupu a nebude tam pěstovat kytičky. A­přece na stupnici jedna až deset není jenom jednička a desítka. To znamená na jedné straně pěstování kytiček a na straně druhé příštích dvacet let premiérování," vysvětluje Klausův tajemník Ladislav Jakl.

Také v okolí Klause vznikly po jeho rozchodu s ODS nové skupinky příznivců: euroskeptické Libertas s Vladimírem Železným a Strana svobodných občanů v čele s Petrem Machem.

Prezident jim při evropských volbách vytýkal amatérismus, takže těžko čekat, že právě s nimi spojí svou budoucnost. "Nikdo neví, jaké tady budou za čtyři roky politické strany, jaké bude postavení Václava Klause. To je strašně moc neznámých, z ­toho nelze nic předpovídat. Pro nás z toho nic neplyne," říká Petr Mach. Do jeho strany už přestoupil z ODS Klausův mladší syn Jan.

Dnes se zdá, že návrat Klause i ­Zemana je hodně nereálný. Jestliže budou ODS a ČSSD i nadále dvě nejsilnější strany, vždy se mohou snadno spojit, a tím společně zabránit comebacku svých kmotrů.

Přáli byste si víc, aby byl Klaus premiérem, nebo Zeman prezidentem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 14. července 2009. Anketa je uzavřena.

Zeman prezidentem
Zeman prezidentem 895
Klaus premiérem
Klaus premiérem 527

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue