Jaroslav Borka, lídr vítězné KSČM v Karlovarském kraji.

Jaroslav Borka, lídr vítězné KSČM v Karlovarském kraji. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Imunitní výbor doporučil vydání poslanců Borky a Novotného ke stíhání

  • 13
Poslanci z mandátového a imunitního výboru v úterý dopoledne doporučili vydání svých kolegů ze Sněmovny Jaroslava Borky (KSČM) a Josefa Novotného (za ČSSD) k trestnímu stíhání. O jejich vydání požádala policie v souvislosti s kauzou dotačních podvodů v ROP Severozápad.

„Činnost, pro kterou je navrhováno stíhání, nesouvisí s jejich poslaneckým mandátem. Z mého pohledu nejsou vyvolány politickým bojem a je zřejmé, že o vině a trestu by měl rozhodovat nezávislý soud,“ řekl po jednání výboru Martin Plíšek (TOP 09).

Návrh na vydání podle předsedkyně výboru Miroslavy Němcové (ODS) podpořila naprostá většina poslanců. Vydání dvojice poslanců pro trestní stíhání ještě musí odsouhlasit poslanci na plénu. Němcová navrhne, aby se o vydání hlasovalo ve středu ráno.

V úterý si zákonodárci na výbor pozvali dozorujícího státního zástupce Tomáše Minxe i zástupce policie. Poslanci si chtěli vyjasnit procesní záležitosti, jelikož žalobci ohlásili trestní stíhání Borky a Novotného ještě před tím, než o jejich vydání rozhodla Sněmovna. To poslancům imunitního a mandátového výboru vadilo.

„Chceme apelovat na nejvyššího státního zástupce a policejního prezidenta, aby ten postup byl procesně a ústavně konformní tak, aby nejdříve přišla žádost a až poté bylo vydáno usnesení o stíhání v případě, že Sněmovna poslance vydá,“ řekl Plíšek.

Je to vykonstruované, myslí si poslanec Novotný

Borka i Novotný jsou politici z Karlovarska a oba v minulosti působili ve vedení kraje. Novotný, který z ČSSD vystoupil v roce 2015 kvůli sporům s krajským vedením strany, ale v poslaneckém klubu sociálních demokratů zůstal, byl od roku 2008 do 2015 hejtmanem. Borka mezi lety 2008 a 2014 zastával post jeho náměstka.

Poslanec Josef Novotný.

Oba poslanci před výborem vypovídali před dvěma týdny. „Je to celé vykonstruované, účelové,“ řekl novinářům k obvinění Novotný.

Někdejší hejtman Karlovarského kraje uvedl, že se mu klade za vinu, že měl prosazovat 40 procent celkové částky evropských dotací pro Karlovarský kraj a 60 procent pro Ústecký kraj.

„U takové dohody jsem nikdy nebyl, nevím o ní. Nemyslím si, že by někdy prošla,“ sdělil Novotný s poukazem na počty obyvatel obou krajů. „Cítím se naprosto nevinen a poškozen na jméně,“ dodal.

Borka uvedl, že záležitost nevnímá jako politickou. „Pokud někdo něco řekne, tak je třeba samozřejmě věci prověřit a prošetřit,“ řekl. Novotný byl podle Borky v jiné pozici, když byl členem výboru regionální rady, kdežto on sám byl členem hodnotící komise. „Nejde to dost dobře srovnávat,“ dodal. Novotný ani Borka nebudou Sněmovně sdělovat, zda je má vydat, nebo ne.

Už od roku 2010 provázely ROP Severozápad potíže, soudy v této souvislosti řešily několik trestních případů. Obviněni byli postupně všichni ředitelé úřadu, politici i úředníci (psali jsme o tom zde).

Rozsáhlou akci spustila policie v prosinci 2016, během níž obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů v souvislosti s evropskými dotacemi. Škoda v dotační kauze dosahuje 13,9 miliardy korun.

Velkou část z obviněných tvoří hodnotitelé projektů. Mezi obviněnými je i bývalý starosta Chebu Petr Navrátil či bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, bývalý šéf ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera a dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue