Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politika-placená služba voličům, ne výtah ke korupci

  14:40aktualizováno  14:40
Bohužel někteří z politiků, ať už v komunální sféře, či na úrovni poslanců, senátorů a vlády díky měkkému zákonu o střetu zájmů ještě své fungování v politice chápe jako prostředek k svému většímu prospěchu.

Není tedy výjimkou, kdy starosta zneužije ve svůj prospěch územní plán města a zakoupí si pozemek, který je trávníkem a parkovou zelení.Později se jako na potvoru  rozhodne, že právě to je ta nejvhodnější a jediná plocha pro stavbu nového supermarketu.

Místo radnice a městského rozpočtu inkasuje peníze starosta, který za podobné porušení střetu zájmů ještě zdobí kandidátky strany na hejtmana, kterým se později stane. Tam rozhoduje o zakázkách v daleko větším rozsahu. Daná strana se zřejmě řídí heslem udělejme kozla zahradníkem.

Druhý v době, kdy byl starostou, sklidí desetimilionové provize do vlastní kapsy za prodej akcií, které iniciativně pomáhal ovlivňovat v neprospěch města.Pomozme mu tedy k místu senátora.Třeba dostane imunitu.

Další starostka uzavře zprostředkovatelskou smlouvu s makléřskou firmou a  několik set miliónů pomáhá za mnohamilionové provize vložit na zhodnocení do ne v té době výhodného podílového fondu. Samozřejmě střet zájmů je jí cizí. Máme i starosty vykuky, kteří ručili za nesplácené úvěry podnikatelů obecním či městským majetkem, prodali a prošustrovali, co se dalo.

Ti  už  se dostávají  velice pomalu do vězeňských cel. Snad se  je podaří odměnit včas, pokud jejich činy zatím nebudou promlčeny a zadlužené obce neskončí v konkurzech.

O zneužívání  prodeje pozemků z pozemkového fondu by mohl promluvit nejeden ministr, který pro své rodinné příslušníky nakoupí lukrativní pozemky, v jejichž koupi vůbec střet zájmů nevidí. Nejeden politik, poslanec, senátor, starosta a hejtman si  hřeje další teplé místečko v představenstvech, dozorčích radách soukromých společností, kde zastává místo sám, či  v zastoupení svých rodinných příslušníků.

Každý však chápe, že zadarmo tam nebude ani on, ani rodinní příslušníci. Taková místa s 20.000-100.000 měsíčním platem se  dávají jako odměna za lobování v parlamentu, ovlivňování zákonů, přidělování státních zakázek, komunálních, ve prospěch firem, nebo pokud je  ve firmě společníkem ať už tichým či veřejným, ve prospěch vlastní.

Stačí se podívat do obchodního rejstříku, kde se pohybují naši politici. Zvláště někteří z úzkého klubka politiků, které je vždy tam, kde se rozhoduje o velkých penězích, ať už to jsou pohledávky v ČKA, nebo působili v různých společnostech nyní v konkurzech či likvidacích, zametajíc stopy za svým odměňováním za lobing a napomáhání tunelům v podnicích.  Od těchto praktik se odvíjí i tzv. tunelování státního rozpočtu se zakázkami bez výběrového řízení, které se postupně předražují, nekontroluje se úmyslně  odvedená práce v požadované kvalitě  a ceně.Výčet různých návodů by byl nekonečný.

Zkusme malý náčrt zákona o střetu zájmů:
 1/  Všichni politici na volitelných místech, každý  starosta a místostarosta, zastupitel ať v obcích s rozšířenou působností, či na městské a krajské úrovni, hejtmani a členové  rad, senátor, poslanec, ministr a jejich náměstci by byli nuceni dávat  daňové přiznání.

V případě nesplnění do stanoveného data není třeba vymýšlet výše pokut, odstoupí rovnou z funkce bez odstupného a jakéhokoliv finančního vyrovnání do konce kalendářního měsíce, ve kterém se porušení zjistí a na jeho místo nastoupí  další kandidát té strany z předchozí kandidátky ve volbách. V případě náměstků a členů rad nastoupí jiný buď v kandidátce, nebo vybraný výběrovým řízením. V případě zatajení příjmů podléhající zdanění zbavit případné imunity a postupovat tak, jak postupují finanční úřady vůči daňovému poplatníku, pokud poruší zákon.

 2/   Každý politik výše jmenovaný by nesměl být po dobu výkonu funkce v dozorčích  radách,  v představenstvech ani jako jednatelé jakýchkoliv společností, nadacích a to ani jeho rodinní příslušníci v první skupině. V případě porušení stejný postup jako v bodě 1, tedy odstoupení z funkce bez náhrad. Na zastupování státu či města ve společnostech, kde  má akcie město či stát by byli školení úředníci z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, kteří se vyznají  nejen v účetních závěrkách a jejich přílohách, ale i  v obchodním zákoně.

3/   Zakázky  na státní či komunální úrovni by mohla dostat pouze firma, kde nepůsobí příbuzní nikoho z předsednictva, které o zakázkách rozhoduje. Při porušení odstoupení z funkce bez náhrad. Uvedený politik by po svém případném odstoupení z jakéhokoli důvodu nesměl v takové firmě po dobu  18 měsíců pracovat, ani s ní spolupracovat on jako podnikatel, taktéž jeho příbuzní v první skupině. Při porušení stanovená pokuta.

 4/  Výše jmenovaný politik by nesměl po dobu výkonu funkce uzavírat jakékoliv zprostředkovatelské a  smlouvy na obchodní činnost na vlastní účet, ani  uzavírat obchody s rodinnými příslušníky, kteří tuto činnost vykonávají v době výkonu funkce. Při porušení  odstoupení z funkce bez náhrad.

 5/   Každý politik, který poruší zákon o střetu zájmů a způsobí svým jednáním jakoukoliv škodu  organizaci, pro kterou pracuje, se řídí nejen zákonem o střetu zájmů, ale i dalšími zákony ČR,  zvláště pak obchodním, trestním a zákoníkem práce, kde bude včleněna úprava zákona o střetu zájmů.

 6/  Obsazování funkcí generálních ředitelů, náměstků v podnicích, úřadech řízených státem musí proběhnout pouze na základě výběrového řízení bez ohledu na stranickou příslušnost, která napomáhá přidělování tzv. trafik, tedy lukrativních míst pro straníky.

Zákon o střetu zájmů musí jistě pokrýt  celé nepřeberné množství praktik těch špatných  politiků, kteří  se do politiky vetřeli ze zištných důvodů. Jsou i tací, kteří jsou čestní, nepodplatitelní a  pod jejichž  rukama  vznikají zákony bez kliček, možností úniků a trojích výkladů, aniž by poškozovali některou skupinu lidí.

Pod jejich vedením vzkvétá město a obce bez dluhů, těch je však v naší politice jako šafránu. Dobrý zákon o střetu zájmů napomůže, aby takových lidí bylo více a s penězi daňového poplatníka se konečně přestalo plýtvat.


 Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bývalého šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše přišla na setkání s dobrovolníky ve...
Drahoš v námořnickém tričku děkoval za 78 321 podpisů pro boj o Hrad

„Vítejte všichni na palubě,“ přivítal Jiří Drahoš dobrovolníky, kteří sbírali podpisy, aby se mohl zúčastnit volby prezidenta. Nasbírali jich zatím 78 321. Aby...  celý článek

Sami zahraniční vojáci často nechápali, kde jsou a z jakého důvodu.
Prázdné obchody a návrat strachu, vzpomíná pamětník na srpen 1968

Brzy nad ránem je vzbudil telefon. „Obsadili nás,“ ozvalo se ve sluchátku. Byla středa 21. srpna 1968, letiště i centrum Prahy už kontrolovaly tanky. Mladí...  celý článek

Vězně ve výkonu trestu ve věznici Oráčov na Rakovnicku v těchto dnech...
Vězni dostanou přidáno. Pár stovek jim nepomůže, mají statisícové dluhy

Pracující vězni mají od dubna příštího roku dostat přidáno. Stát věří, že díky tomu ubude těch, které hned po propuštění semelou staré dluhy a vrátí se proto...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.