Politika bude po krajských volbách jiná

Třináct zbrusu nových regionálních parlamentů, které se budou volit v neděli, změní českou politiku. Asi ne z gruntu a určitě ne hned, ale změní. Přibude třináct politických arén. Kus politického dění se rozptýlí z Prahy do krajských měst. Stoupne význam regionálních stranických organizací, které zatím většinou působí jako prodloužené ruce ústředí a jako dodavatelky kandidátů do voleb a delegátů pro sjezdy.

"Strany, ovládané mocnými centrálními grémii, až dosud fungovaly spíše na modifikovaném principu demokratického centralismu než jako vnitřně pluralitní politická uskupení," napsal politolog Jiří Pehe v časopise Přítomnost.

Myslí si, že volby to změní. Stoupne vliv krajských stranických organizací. Především těch, které v krajských volbách uspějí. A hlavně těch, které uspějí, ačkoli se to od nich nečekalo nebo ačkoli strana jako celek dopadla špatně.

Jiří Pehe uvádí příklad, co by se dělo, kdyby sociální demokracie vyhrála ve dvou ze třinácti krajů: "Takový neúspěch téměř automaticky oslabí autoritu centrálního grémia a zároveň velmi posílí politiky v těch regionech, kde strana zvítězí." Přibude stranických sporů mezi kraji a centrem, které se teď objevují výjimečně.

Může se stát, že regionální politici budou hájit zájmy svého kraje i proti stranické linii. "Velmi jsem zvědav na to, do jaké míry budou krajská zastupitelstva využívat svého práva navrhovat zákony. Pokud tak budou činit, může dojít k celé řadě kolizí s představiteli vlastních stran v parlamentu," říká Vojtěch Šimíček z Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

"Naše polistopadová politická garnitura je už asi unavená, opotřebovaná, prožili jsme toho moc," řekl loni prezident Havel. Jinými slovy totéž říkají někteří sociologové, politologové či výzva Děkujeme, odejděte.

Mohou kraje urychlit generační výměnu? Zvýší konkurenci mezi politiky? "Mají-li se v některých dalších parlamentních volbách objevit na politické scéně skutečně nové tváře, ale přitom už prověřené ve své schopnosti pracovat pro občana více než pro sebe sama, musí dostat šanci právě teď v krajích," zdůrazňuje Martin Dvořák, bývalý primátor Hradce Králové.

Regionální politici ovšem nebudou stoupat vzhůru tak rychle jako politické komety první poloviny devadesátých let, upozorňuje politolog Miroslav Novák z Univerzity Karlovy. "Generace regionálních politiků bude zrát pomaleji. Tím se ale přiblížíme k něčemu, co je v zavedených demokraciích normální." Novák ovšem patří k těm, kteří si nemyslí, že česká politika potřebuje nové, mladší lidi: "Průměrný věk politických špiček je v porovnání s průměrem na Západě nižší."

 V zahraničí není výjimkou, když výsledky regionálních voleb způsobí pád centrální vlády. Od nedělního hlasování se dá těžko něco takového čekat - a to nejen proto, že podle průzkumů žádná z velkých stran nezíská drtivé vítězství, ani neutrpí totální porážku. "Kraje jsou nové a volby rozhodně nebudou mít takovou váhu jako třeba zemské volby v Německu," říká Novák. Až se spočítají odevzdané hlasy, začnou se strany rozhlížet, s kým uzavřou koalice. Zatím to vypadá, že v žádném kraji nebude "jednobarevná" regionální rada.

Dočkáme se krajských opozičních smluv mezi ODS a sociální demokracií? Pro odpověď "ne" mluví to, že jeden z hlavních motivů spojenectví Klaus-Zeman, prosazení nových volebních pravidel a ústavy, v krajích nepřichází v úvahu.

O politické samostatnosti nových krajských předáků hodně napovědí hned první dny po volbách. Ukáže se, jestli stranické centrály budou chtít kontrolovat, kdo s kým půjde do regionální koalice.

"V tom mají regiony naprosto volnou ruku. Vyjma spolupráce s komunisty, respektive extrémními politickými stranami," konstatoval místopředseda ODS Ivan Langer. "Zatím jsme o tom nejednali. Ale domnívám se, že ve velké míře si samy kraje podle situace rozhodnou, jak jednat s ostatními stranami," řekla Jitka Kupčová z ČSSD.
 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video