Politika brzdí záchranu Mrtvého moře

  • 8
Politika zabrzdila projekt na záchranu mizejícího Mrtvého moře. V jihoafrickém Johannesburgu na summitu o udržitelném rozvoji se na něm dohodli Izraelci, Palestinci a Jordánci. Právě Ammán však od plánu ustoupil poté, co jej kvůli účasti v projektu kritizovaly další arabské země.

"Pro realizaci projektu zatím nenastala pravá chvíle," oznámil jordánský ministr zahraničí Marván Muašír jen několik dnů poté, co byl plán na záchranu Mrtvého moře dohodnut v JAR.

Některé arabské státy plán kritizovaly, protože předpokládá spolupráci Izraele s arabskou zemí, což je pro členy Ligy arabských států nepřípustné.

Jordánsko je kromě Egypta jediný arabský stát, který s Izraelem podepsal mírovou smlouvu. Záchrana Mrtvého moře měl být největší izraelsko-jordánský projekt od podpisu této smlouvy v roce 1994.

Výhrady měla také palestinská delegace, přítomná na summitu v Johannesburgu. Podle jejích členů projekt předjímá nové vytyčení jordánsko-izraelské hranice na úkor palestinských území.

Hladina Mrtvého moře stále klesá
Ekologové upozorňují na rychle klesající hladinu Mrtvého moře. Je to důsledek využívání vod jeho přítoku - řeky Jordán - k zavlažování.

Hladina klesá ročně asi o metr a při tomto tempu by mohlo podle ekologů Mrtvé moře do roku 2050 zcela zmizet.

Dohodnutý projekt předpokládal přečerpávání vody z Rudého moře, čímž by se zabránilo rychlému klesání hladiny v Mrtvém moři.

Plán počítal s výstavbou potrubí za 800 milionů dolarů v délce 320 kilometrů.

Spolupracovat na něm mají národy, jejichž území s nejníž položeným bodem planety sousedí - tedy Izraelci, Jordánci i Palestinci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video