Místostarosta Chrudimi chtěl získat pronájem veřejného osvětlení. Ilustrační foto

Místostarosta Chrudimi chtěl získat pronájem veřejného osvětlení. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Politik zjistil, za kolik si chce konkurent pronajmout lampy, a nabídl víc

  • 22
Místostarosta Chrudimi Roman Málek chtěl získat pronájem sloupů veřejného osvětlení. Protože má přístup k informacím, tak se podíval, jakou cenu navrhla firma, která je má momentálně v nájmu. Potom městu nabídl cenu vyšší. Šokoval tím politiky i úředníky.

"To, co provedl, bylo naprosto nestandardní a to se vyjadřuju slušně. Bylo to šílené," říká místostarosta Chrudimi Miroslav Tejkl z ČSSD.

V Česku je obvyklé, že dobře informovaní politici někdy pošlou do výběrového řízení nastrčeného člověka, který má pro ně získat zakázku. Případ Romana Málka z Koalice pro Chrudim je jiný. Přihlásil se o pronájem sloupů pro reklamy osobně a nabídl nájem jen o trochu vyšší než soukromá firma. Díky své funkci věděl, jaká suma je ve hře.

Před vážným porušením zákona o střetu zájmů se zachránil jen tím, že svoji nabídku stáhl dříve, než ji radní začali projednávat. "Kdyby to rada projednala a jeho návrh samozřejmě zamítla, bylo by to pro něj fatální. Takto ještě nenaplnil skutkovou podstatu trestného činu," uvedl Tejkl, který je původní profesí právník.

Málek zaskočil i městské úředníky, kteří politiky varovali, že se místostarosta chystá porušit zákon. "Žádost byla podána až po seznámení se s novou nabídkou stávajícího nájemce," upozornili.

Nabídneme tři tisíce za poutač. Málek: Já o 125 korun víc

Sloupy ve městě má už řadu let pronajaté firma Hostalek-Werbung, která platila Chrudimi tisíc korun za jednu tabuli, loni jich měla 158. Chrudimští politici společnost nyní přiměli, aby nabídla lepší podmínky, tři tisíce korun za poutač.

Místostarosta Chrudimi Roman Málek

Ale Málek těsně před jednáním rady nabídl 3 125 korun. Tvrdí, že tím chtěl jednání o pronájmu sloupů zablokovat. "Jejich nabídka byla pro město značně nevýhodná. Potřeboval jsem její projednávání zastavit. Chtěl jsem městu ušetřit statisíce korun, a to se podařilo," řekl Málek.

Proč své argumenty jednoduše neřekl svým kolegům v radě ale jasně vysvětlit nedokáže. Prý si nebyl jist, že radní přesvědčí. "Ať si říká, co chce. Je místostarostou, je ve veřejné funkci, je to jasný střet zájmu, jasné upřednostňování osobních zájmů nad zájmy veřejnými," řekla zastupitelka Kateřina Jánská z opoziční ODS.

O odvolání Málka radnice neuvažuje

Statisíce podle Tejkla Roman Málek neušetřil, firma kvůli jeho akci však nakonec kývla na to, že nájem nikdy neklesne pod 350 tisíc korun a souhlasila se smlouvou na pět místo na sedm let.

Nikdo si ale teď v Chrudimi není jist, jak daleko by Málek zašel, kdyby ho politici a úředníci včas nezastavili. "Chci věřit, že svoji nabídku nemyslel vážně," uvedl Tejkl.

Sám Málek na to nedává jednoznačnou odpověď. Připouští, že by byl schopen si sloupy pronajmout. "Město by tím ušetřilo peníze," argumentuje. Strany, které tvoří koalici na chrudimské radnici, chtějí Málkovi vyčinit a přimět ho, aby se nic podobného neopakovalo. O jeho odvolání ale neuvažují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video