Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politické změny z „arabského jara“ se přesunuly i do letního Thajska

  8:38aktualizováno  8:38
Převratné výsledky všeobecných thajských voleb z 3. července budou připadat povědomé každému, kdo sledoval politická vzedmutí na Blízkém východě a v severní Africe. Etablované režimy všude na světě se nacházejí pod enormním tlakem v důsledku pokroků v informačních technologiích, demografických přesunů, rostoucích očekávání a zpozdilosti měřítek z období studené války. Při absenci ochoty a schopnosti použít násilnou represi lze přežití určitého režimu zajistit pouze prostřednictvím ústupků, přizpůsobování se a periodické sebeobnovy.

Příznivci Jinglak Šinavatrové slaví v Bangkoku slaví první volební odhady, podle nichž opoziční strana zvítězila (3. července 2011) | foto: AP

Výsledky nejnovějších thajských voleb s 47 miliony voličů a volební účastí 75 procent představují rozhodující výzvu pro dávno etablovaný režim v zemi. Strana Puea Thai pod vedením Jinglak Šinavatrové, nejmladší sestry exilovaného bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, si zajistila drtivé vítězství, když v pětisetčlenném parlamentu získala 265 křesel, zatímco vládnoucí Demokratická strana jich obsadila pouhých 159.

Návrat strany Puea Thai k moci je výjimečný – a nejen proto, že Jinglak bude první ženou, která v Thajsku usedne do premiérského křesla. Soudy nakloněné establishmentu rozpustily dvě předchozí vlády této strany a na pět let zakázaly jejím čelním politikům zastávat veřejný úřad.

Vítězství Puea Thai proto naznačuje, že dříve marginalizovaný elektorát se natrvalo probudil. Obdobná většina thajských voličů totiž hlasovala pro Tchaksinovy strany a jejich populistické platformy hájící zájmy chudých také v lednu 2001, únoru 2005, dubnu 2006 a prosinci 2007, čímž vyjádřila odpor k vojenskému převratu, převratem iniciované ústavě, soudním intervencím a donucování a útisku ze strany armády.

Jinglak Šinavatrová (4. července 2011)

Jinglak Šinavatrová (4. července 2011)

Zatracený cyklus

Nedávné volby znamenaly hluboký rozchod s minulostí. Ve druhé polovině dvacátého století jako by se thajské volby střídaly s vojenskými převraty. Voliči se kupovali a prodávali jako zboží. Po volbách se už poslanci svým voličům prakticky neukázali ani neozvali a v typickém případě se zapojili do korupce a zneužívání moci v Bangkoku – takže nakonec ztratili legitimitu a vydláždili cestu k vojenským převratům. Bez výjimky pak následovalo přijetí nové ústavy a volby. Tento neblahý cyklus převratů, nových ústav a nových voleb definoval thajskou politiku po desítky let.

Toto schéma odráželo imperativy studené války. Pilíře thajského státu – národ, náboženství a král – hrály na sjednocující kolektivní strunu a výsledná stabilita umožňovala hospodářský rozvoj. Růst byl sice koncentrovaný do tak úzkého okruhu elit, že to u obyvatelstva vyvolávalo odpor, avšak komunismus se dařilo držet na odstup. Veškeré hrozby zavedenému pořádku byly v zemi, kde triumvirát armáda-monarchie-byrokracie fungoval jako kotva, opakovaně odráženy.

V té době zpívali thajští školáci každé ráno bojové písně a Thajci věděli, kde je ve zkostnatělé elitářské hierarchii jejich místo. Tuto hierarchii navíc posilovala socializace a indoktrinace v učebnách a obývacích pokojích, kam směla vstupovat jen státem kontrolovaná média. Thajci byli spíše poslušnými poddanými než informovanými občany. Odlišné názory nacházely jen malou odezvu.

Příznivci Jinglak Šinavatrové slaví v Bangkoku slaví první volební odhady,

Příznivci Jinglak Šinavatrové slaví v Bangkoku slaví první volební odhady, podle nichž opoziční strana zvítězila (3. července 2011)

Když odešla hrozba komunismu

Nástup Tchaksinovy strany Thai Rak Thai v roce 2001 to všechno změnil. Strana zaujímala vědecký přístup k volbám, spoléhala na drahé průzkumy prováděné zahraničními experty a nabízela jasnou agendu a silné vedení. Od skončení studené války to byla první strana, která zaujala kolektivní fantazii Thajců. Hlasy opomíjených segmentů elektorátu, zejména na venkovském severu a severovýchodě země, se náhle začaly počítat. Kupčení s hlasy přestávalo stačit. Pouto mezi stranou a voliči – pouto založené na politice – zapustilo kořeny.

V roce 2001 už byla studená válka dávno pryč. Političtí vůdci, kteří nesouhlasili s dosavadním status quo, už nemohli být tak snadno obviňováni z komunistické činnosti a vězněni. S příchodem internetu se formování myšlení Thajců oficiálními místy ještě více ztížilo, neboť mediální zdroje se množily a výsledný rozptyl informací podkopával efektivitu státní propagandy. Do popředí se navíc dostaly nové mezinárodní normy: vnější mocnosti, které dříve zavíraly oči před převraty, vojenskými diktaturami a útiskem, nyní prosazovaly demokracii a lidská práva.

Změnila se i demografická situace Thajska. Koncept umělé vyvolané jednoty a stability z dob studené války nemá pro dnešní školáky žádný význam; i většina současných vysokoškoláků se narodila až po skončení studené války.

Dvojí dědictví

Zmíněné faktory vytvářely živnou půdu pro nové politické prostředí a Tchaksin, který byl v té době telekomunikačním magnátem, byl ve výhodné pozici, aby této příležitosti využil. Kromě dalších novátorských opatření reformoval byrokracii, splnil své sliby chudým, zmapoval průmyslovou strategii a nově formuloval přetíženou zahraničně-politickou agendu. Tchaksinova vláda měla pochopitelně i své stinné stránky: korupci, střety zájmů v legislativě, klientelismus, porušování lidských práv, zneužívání moci a další příklady špatného vládnutí.

Tchaksin Šinavatra na archivním snímku

Tchaksin Šinavatra na archivním snímku

Tchaksinův odkaz je tedy smíšený. Příležitosti, naděje a sny pro utlačované masy spolu s vizí a plány budoucnosti Thajska uvízly v síti jeho vlastní zkorumpovanosti. Ačkoliv se však Tchaksin dopustil mnoha poklesků, jeho nejtěžším „hříchem“ byla změna v myšlení a chování Thajců. Někteří lidé vidí v této změně uzurpaci; jiní ji pokládají za přechod Thajska do jednadvacátého století. Tchaksinovi protivníci uvnitř zavedeného thajského režimu nebyli ochotni na jeho politické inovace a populismus přistoupit. Pro ně by se to rovnalo přiznání, že většina lidí v tomto pohostinném a dobře obdařeném království byla po celou dobu záměrně udržována v chudobě.

Tchaksin se snaží vykreslovat výsledky nedávných voleb tak, že se vše točí pouze kolem jeho osoby. Nejlepší však je pohlížet na něj jako na sebestředného a bezděčného agenta politické modernizace. Jsou to právě tato dynamika a tyto změny jednadvacátého století – které ještě umocňuje stále asertivnější obyvatelstvo –, s nimiž se musí thajský establishment vyrovnat, má-li se země posunout vpřed.

Thitinan Pongsudhirak je ředitelem Institutu bezpečnosti a mezinárodních studií při Chulalongkornově univerzitě

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:


Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.
Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora "papírové" Kavárny v MF DNES. Chtěl...  celý článek

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.
Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se společností a myšlením vychází nově na...  celý článek

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)
ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata zápisníku "Minulý týden", který vychází...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.