Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | foto: František Vlček, MAFRA

Levice chce pád Sněmovny. Lepší než úřednická vláda, souhlasí Kalousek

  • 118
Premiér Petr Nečas v neděli večer oznámil, že složí funkci předsedy vlády i ODS. Opozice svorně podporuje vyhlášení předčasných voleb, TOP 09, ODS i LIDEM se pokusí sestavit novou vládu s novým premiérem. Čeká se na to, koho do čela vlády navrhne ODS a zda bude mít koalice 101 hlasů.

"ČSSD vítá demisi premiéra Nečase, k níž v důsledku probíhajících vážných skandálů předsedu vlády již ve čtvrtek vyzvala a iniciovala kvůli tomu i hlasování o nedůvěře vládě. Rezignace Petra Nečase byla jedinou možnou reakcí," reagoval na prohlášení Petra Nečase šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Rezignace Petra Nečase je jediným logickým vyústěním současné vážné politické krize," souhlasí s ním 1. místopředseda sociálních demokratů Michal Hašek. Podle jeho nedělního prohlášení mohla rezignace přijít "už o nějaký den dřív".

"Nicméně na druhou stranu oceňuji, že se Petr Nečas odhodlal ukončit trápení celé české politiky a že se alespoň v této věci zachoval jako chlap a podal demisi," řekl iDNES.cz v neděli Hašek.

Pád Nečasovy vlády

Ve svém pondělním prohlášení doplnil, že ČSSD je připravena okamžitě zahájit jednání s dalšími parlamentními politickými stranami a prezidentem republiky o nalezení ústavní cesty k co nejdřívějšímu konání nových voleb do Sněmovny.

"Snaha hledat nového premiéra v řadách ODS či znovu vzkřísit koaliční projekt ODS+TOP09+LIDEM neodpovídá politické realitě ČR a byla by pouhou snahou udržet si za každou cenu vládní křesla," poznamenal Hašek.

Podle Sobotky konec koaliční vlády ODS a TOP 09 otevírá nyní cestu k rozpuštění Sněmovny a novým volbám. "O podobě nové vlády by neměly rozhodovat zákulisní obchody a lanaření nezařazených poslanců v Poslanecké sněmovně, ale pouze demokratické rozhodnutí občanů v rychlých volbách do Poslanecké sněmovny," míní šéf sociálních demokratů.

ČSSD podle něho nepodpoří pokus ODS a TOP 09 obnovit vládu pravicové koalice. "Taková vláda již nemůže mít žádnou politickou legitimitu. Podstatou skandálů, zatěžujících vládu totiž nebyla jen osoba předsedy vlády, ale těsné a dlouholeté propojení nejsilnější vládní strany – ODS s politickými podnikateli, tzv. kmotry. V žádném případě to není tak, že odešel 'špinavý' Petr Nečas a zůstala tu 'čistá' ODS. Lidé jako Rittig, Janoušek, Hrdlička, kteří se nyní ocitají v hledáčku policie, ale i pánové Oulický, Novák, Dlouhý, Jurečko, Zátorský a další ovlivňovali a ovlivňují Občanskou demokratickou stranu," podotkl Sobotka.

Fotogalerie

Zároveň vysvětlil, že skandály těchto lidí dříve nebo později doženou každou vládu, v níž by byla ODS přítomna.

Nová vláda ODS a TOP 09 by se navíc nutně musela podle Sobotky opírat i o stranu Lidem, kterou nikdo nevolil a která vznikla jako "béčko" ODS rozpadem Věcí veřejných.

"ČSSD navrhuje jako řešení současné situace rozpuštění Poslanecké sněmovny na základě usnesení alespoň 120 poslanců. V tomto směru povede nyní jednání s parlamentními stranami i prezidentem republiky," uzavřel své prohlášení Sobotka.

Zaorálek: Dokončete povodně

 Petr Gazdík z TOP 09 říká, že je teď vše v rukou prezidenta Zemana. "Můj názor je, že předseda vlády, kterou se chceme pokusit sestavit, by měl být z ODS." "Návrh (premiéra) musí udělat ODS, pak se nad tím zamyslíme," dodal předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Prezident Miloš Zeman se podle vyjádření tiskové mluvčí vyjádří ve chvíli, kdy Nečas podá demisi. "V tuto chvíli je pan Nečas stále premiérem, nebudeme tedy zatím poskytovat žádné oficiální vyjádření," řekla tisková mluvčí Zemana Hana Burianová.

"Nejlepší by bylo, kdyby vláda dokončila povodňové práce a my se dokázali dohodnout na termínu předčasných voleb," říká místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek.

Jednání nebylo, Nečas nám demisi přišel oznámit, říká Kalousek

"Pan premiér nám své rozhodnutí přišel oznámit, nemyslím si, že by to jednání vyústilo v demisi. Pan premiér nás se svým rozhodnutím seznámil, my jsme to velmi ocenili, poděkovali jsme mu za práci, za odpovědné politické rozhodnutí. A poměrně rychle jsme se shodli na tom, že naším společným zájmem i povinností je pokusit se dál pokračovat ve vládě rozpočtové odpovědnosti v tomto složení," řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

V tom se shoduje s komunisty. "Budeme se účastnit jednání o rozpuštění Sněmovny. Předčasné volby jsou dle mě ideálním řešením, nemyslím si, že by případná nová vláda vznikala na jiném půdorysu než na tom současném," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Ministr financí Miroslav Kalousek připouští, že by radši vypsal předčasné volby, než nechat vládnout úředníky. "Pokusíme se získat většinu Poslanecké sněmovny, což je naší povinností se o to pokusit, ale jsme realisté a víme, že se to také nemusí povést. Za předpokladu, že se nám to nepovede, potom je na místě rychlá dohoda o předčasných volbách. Myslím, že s úřednickými vládami máme tolik zkušeností, že víme, že České republice nikdy nic dobrého nepřinesly," uvedl.

"Rozhodnutí nezávislého soudu o uvalení vazby potvrzuje závažnost vznesených obvinění. Jedná se o grandiózní skandál vedení ODS," varuje šéfka LIDEM Karolína Peake. "Postrádám však ještě některé odpovědi: S čím souvisí to ohromné množství zadržených peněz, co Rittig a Janoušek?" ptá se.

Paroubek: Tomu, že premiér neměl informace, věří jen děti

Otázka je jestli vláda vydrží. "Jestli mají 101 hlasů, můžou vládnout dále a musí to respektovat i prezident. Ale je otázkou, zda těch 101 hlasů mají," zamýšlí se předseda Národních socialistů LEV-21 Jiří Paroubek.

Byl to podle něj dostatečný krok ze strany ODS? "Myslím, že zatím jsou věci lokalizovány na premiéra: byla to jeho šéfka sekretariátu, která se dopouštěla protizákonné činnosti, a upřímně, představa, že by premiér o tomto nebyl informován - tomu může věřit jenom malé dítě. Jiná věc je, co se bude dít dál, jak budou unikat odposlechy, to už jsme zažili u Davida Ratha. Pak se budeme dozvídat, komu patřil ten 'malý zlatý poklad z Fort Knoxu', takže to jsou další věci - jestli to bylo systémové, jestli se to týkalo financování ODS, nebo čeho se to vlastně týkalo.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue