Karolína Peake se raketově vznesla na dráhu vrcholné politiky.

Karolína Peake se raketově vznesla na dráhu vrcholné politiky. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

KOMENTÁŘ: Zázračný talent, či Forrest Gump? Peake má kariéru před sebou

  • 208
Karolína Peake má nastoupit na ministerstvo obrany. Dosud vše v politice zvládla. Jako jediná z Věcí veřejných pochopila politické zákonitosti a dokázala se dobře rozhodovat. Nebýt však shody okolností a obskurnosti VV, nebyl by její úspěch zdaleka takový.

Před několika lety začala bojem za to, aby si měly děti kde hrát, a teď nejspíš bude stát v čele našich bojových pluků. Je Karolína Peake zázračný politický talent, nebo je jenom jako nějaký Forrest Gump obětí shody pro ni šťastných a pro ostatní možná nešťastných okolností?

Karolína Peake se raketově vznesla na dráhu vrcholné politiky. Pomáhá jí předně velice dobrá schopnost získávat lidi na svou stranu a působit slušně, i když rozhodně. Projevila i bystrý čich pro reálpolitiku, bez kterého jsou ve zdejším prostředí sebelepší vize a výřečnost na nic.

Ale kdyby nebylo Paroubka, Topolánka, Víta Bárty, Kateřiny Klasnové, Kristýny Kočí a celého toho kočovného hereckého spolku zvaného Věci veřejné, dost možná by se teď stále starala o ta hřiště a výchovu svých synů.

Prohnilí a znechucení

Proč jsou kmotry úspěchu Karolíny Peake takoví nerudní strýcové jako Paroubek a Topolánek, kteří s ní nemají nic společného? (I když vilný Topolánek možná doma pokukuje na kalendář, který s kolegyněmi z VV nafotila.)

Prezident Klaus

Ale vážně: Paroubek a Topolánek, ten první daleko více, ukázali občanům arogantní, prolhanou, politikářskou a korupční tvář dvou hlavních stran, ODS a ČSSD. Politici se tvářili nadutě, mluvilo se o rozkrádání ve velkém, ať už se spojovalo se jmény Tvrdík či Dalík. Jenže nikdo nic nevyšetřoval. To, že jsou strany ze značné části financovány nelegálně, bylo veřejným tajemstvím. Voličům vadilo i to, že arogantně dosazovaly na nejvyšší místa stále stejné nepopulární politiky.

Příležitost se na obecné nespokojenosti takříkajíc "udělat" pochopili dva muži. Politik Kalousek a podnikatel Bárta. Ten druhý propojil komunální stranu Věci veřejné se svou detektivní agenturou ABL, najal populárního Radka Johna jako kluka z plakátu a začal stranu řídit manažersky a prodávat ji podle marketingových pravidel. Včetně toho, že hezké členky se nechaly zvěčnit do kalendáře ve svůdných pózách, byť ne zcela obnažené.

Voliči sice o VV mnoho nevěděli, zato věděli dost o ODS a ČSSD, aby se odvážili experimentovat. Horší už to být nemůže, řekli si.

Ale bylo.

Veřejná poprava VV

Záhy se ukázalo, že Věci veřejné přes krásné tváře a krásná slova trpí všemi nectnostmi velkých stran a ještě mnohými jinými. Vyšlo najevo úzké propojení strany s detektivní agenturou. Veřejnost se mohla seznámit s Bártovými plány na přetavení politického vlivu v další ekonomické zisky. I s tím, že nelegálnímu financování nechtěl zamezit, ale vnést do něj určitý řád.

Další glosy a komentářeČtěte v pátek, 7. prosince

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Radek John zase ukázal míru neschopnosti a nedostatečné sebereflexe překvapivou i na poměry zdejší Sněmovny. Plnil rozkazy Víta Bárty a tvářil se, jako by snědl všechnu moudrost světa. Věci veřejné přitom politikařily a vydíraly větší koaliční strany bez jakýchkoli skrupulí. Několikrát hrozil pád vlády kvůli jejich nenasytnosti, amatérismu, směšnosti a zálibě pořizovat si a posléze zveřejňovat nahrávky svých nejapností.

V posledním stadiu byli Vít Bárta a Jaroslav Škárka odsouzeni ve veřejném procesu, který ukázal nehezké útroby strany. Bylo jasné, že se s ní vládnout nedá. Tím spíš, že jeden z odsouzených poslanců je stále jejím faktickým politickým vůdcem.

Tehdy přišla hvězdná hodina Karolíny Peake. Nebála se rizika, rozštěpila Věci veřejné a přivedla Nečasovi dost poslanců, aby mohl nadále vládnout, aniž byl směšný.

Po pravdě, nešlo však o náhlý čin, ale o vyústění celé parlamentní kariéry Karolíny Peake. Stoupala nejen proto, že jí premiér důvěřoval, ale proto, že šlo vlastně o jediný použitelný kus ze stáda zvaného Věci veřejné.

A co dál, Karolíno?

Karolína Peake politicky obstála, i když jí to stálo dlouholeté přátelství s Kateřinou Klasnovou, která ji označila za zrádkyni. Otázka, jak obstojí na ministerstvu obrany, se dá zodpovědět takto: zatím všude uspěla díky talentu i jisté míře štěstí, která k talentu patří. Proč by neuspěla tam? Vždyť i drsní válečníci zamáčknou slzu, až se podívají do jejích upřímných očí. Dá se předpokládat, že nedostatek odborných znalostí vynahradí citem pro politické vedení, komunikačními schopnostmi a uměním vybírat si témata, na kterých se získá veřejná popularita.

Horší je to zdánlivě s dlouhodobějšími výhledy. Projekt LIDEM je na jedno použití. Představa, že by se tato umělá strana dostala někdy v regulérních volbách do Sněmovny, je fantastická. Paní Peake má blízko k Nečasovi, a tak by byl pro ni logický přestup do ODS, kde by se mohla stát jakýmsi druhým Vondrou, tedy někým, kdo dává trochu té lásky straně považované za protipravdoláskařskou.

ODS čeká boj o přežití a poohlíží se po každé sympatické a neumazané tváři, která se dá dát na plakáty, nebo dokonce do kalendáře. Podobně budou před volbami hledat nejspíš starostové i socialisté. Zdá se, že paní Peake má politickou budoucnost před sebou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video