Politici zatím stále tají své příjmy

  • 5
Představte si situaci: poslanec či senátor, který poruší zákon o střetu zájmů, dostává pokutu až dvě stě tisíc korun. Pokud ji nezaplatí, ztrácí až třetinu svého platu, a to až do doby, než pokutu opravdu splatí. Neuvěřitelné? V českých poměrech zcela jistě.

Zvlášť pro toho, kdo sleduje současné tahanice v parlamentu o to, zda politici odevzdají alespoň nyní zprávy o svých vedlejších příjmech či majetkových přesunech za rok 2002.

Několik desítek jich tak zatím neučinilo, přestože "uzávěrku" k jejich odevzdání měli už loni v červnu. Nejde přitom o nic zvláštního. Léta jsou pravidla pro zveřejňování těchto informací zcela špatná, nedostatečná a nejasná.

"Za řadou jiných zemí zaostáváme. Je například nemožné efektivně kontrolovat politiky, kteří mají přiznávat své vedlejší aktivity a příjmy," stěžuje si Lenka Petráková ze sdružení Oživení, které se zabývá konfliktem zájmů a korupcí ve veřejné správě.

Je tedy fungující zákon pouhou fikcí? Záleží především na vládě. Ta by měla zákon o střetu zájmů předložit do konce března. Přitom by měla vycházet z návrhu, který po téměř dvouleté práci navrhla Transparency International společně se senátorem Josefem Zieleniecem.

V něm se počítá i s vysokou pokutou a řadou důležitých změn oproti současnému stavu. "Takový zákon potřebujeme. Nejde o nic extrémního, vycházíme z evropských zkušeností a zvyklostí," říká Zieleniec, který věří, že vláda v návrhu ponechá zásadní věci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video